Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Salördek Köyünde Temel Atma Heyecanı

Dersim

Salördek Köyünde Temel Atma Heyecanı

Dersim`in Kırmızıköprü nahyesine bağlı Salördek köyü sakinlerinin işbirliğiyle yaptırılması planlanan köy evi ve köy mezarlığının çevrilmesinin temeli  atıldı.

Dersimnews.com – Dersim ve yöresinde örnek köy olmak, için yola çıkan Salördek köyü sakinleri, öncelikle Salördek köyü`nde büyük bir eksiklik olan köy evinin ve köy mezarlığının etrafının çevrilmesi için mayıs ayında Almanya`nın Stuttgart kentinde ve istanbul`da bir araya gelerek iki ayrı toplantı gerçekleştirdi.iki buluşmanın ardından alınan kararların ardından kolları sıvayan köy sakinlari ,toplantıda alınan kararları kısa bir süre sonra hayata geçirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan köyün eski muhtarlarından Alişan Arslan,Salördek köyünde bugün temeli atılan köy evinin cenazelerde,anmalarda ve taziye gibi etkinliklerde kullanılması amacıyla yaptırıdığını söyledi.

Arslan ,gerçekleştirdiğimiz toplantıların ardından çalışmalarımıza ara vermeden başladık.Salördek köyü halkı olarak projelerimizin ilkini bugün hayata geçirmenin mutlulugunu yaşıyoruz.Bundan sonraki süreçte köy sütatüsünü kaybetmiş olan köyümüzün adını geri kazanmak için girişimlerimiz ve gerekli kurumlara dilekçeler yazarak köyümüzün ismini tekrardan geri kazanmak için çalışmalar yürütmekteyiz”dedi.

1992 yılında boşaltılan ve 2003 yılında tekrar Salördek köyüne dönen Erzincan Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği baskanı Hüseyin Arslan ise; “Kardeşliğin, dostluğun,insanlarimizin bir birine saygı duyduğu köyümüzde köy evi eksiğimiz vardı. Bu eksikliği de bugün ki temel atma töreniyle giderdik. İçinde insanlarimizin ihtiyaçlarını karşılayacağı ,mutfak,yemekhane ve salonunun da olacağı köy evimizin , köyümüze hayırlı olmasını diliyorum.Arslan konuşmasında köy mezarlığımızın düzenlemesinde, köy evimizin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.

Yurt dışından emekli olduktan sonra,izninin büyük bir bölümünü köyünde geçiren Kazim Aslan ise,Salördek halkının birçok özelliğinin yanında toplumsal duyarlılığına dikkat çekerek,Bu duyarlılık sayesinde bu eser ortaya çıktı.Biz Salördek köyü halkı olarak Türkiye’nin ve Avrupa`nin bir çok ülkesinde bu duyarlılığı ortaya koyuyoruz dedi.

Ortak mirasa sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Murat Arslan ise yillardir bu topraklarda yaşamış büyüklerimizin bir çoğu bu topraklarda hayatlarını kaybetmişlerdir ve uzun yıllardır büyüklerimizin yattıkları bu mezarlıklar bakımsız kalmıştır,Bu bağlamda yaptığımız bu çalışmada değerlerimize sahip çıkma adına, büyük bir adım attığımıza inanıyorum dedi.

Haber:Ali Gürcan ARSLAN

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × four =

More in Dersim

To Top