Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Meslektaşları Cem’i Unutmadı!

Dersim

Meslektaşları Cem’i Unutmadı!

Cem Emir’i Dersim’in Çığırlı köyünde bulunan mezarı başında ziyaret eden meslektaşları, mezara karanfil bıraktı.

Dersimnews.com– Depremin ardından bölgedeki olayları kamuoyuna aktarmak üzere Diyarbakır’dan Van’a giden gazeteci Cem Emir, meslektaşı Sabahattin Yılmaz ve Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazki’nin de aralarında bulunduğu 29 kişi ile birlikte yıkılan Bayram Oteli enkazında kalarak hayatlarını kaybetmişti. Bayram Oteli ile ilgilisoruşturma tamamlanıp dava açılırken, enkazda kalarak hayatını kaybeden gazeteci Cem Emir’in kalp hastası olan annesi Nurten Emir, “Oğlumun mezarı yanıbaşımızda olduğu halde ziyaretine gidemiyorum,ölümünü kabullenemiyorum” derken, acılı baba Mehmet Ali Emir ise “İhmaller önlensin, başka ölümler olmasın diye sorumlulara dava açtım” dedi.

Dersim’de görev yapan gazeteciler Van depreminin 1. yıldönümünde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden gazeteci Cem Emir’i Çığırlı köyünde bulunan mezarı başında ziyaret etti. Mezara karanfil bırakan gazeteciler daha sonra Emir’in annesi ve babasını ziyaret etti. Kalp hastası olan ve tedavi gören Nurten Emir oğlunun meslektaşlarını görünce gözyaşlarını tutamadı. Geçtiğimiz yıl bayramda İstanbul’da tedavi görürken Cem’in kendisini telefonla aradığını ve sorduğunu dile getiren Nurten Emir, “Bu yılkı bayram bana ölüm gibi geldi. Adını anınca yapamıyorum, konuşamıyorum. İçim sızlıyor, ciğerim sızlıyor. Altı aydır buradayım bir kez mezar ziyaretine gittim. Ölümünü kabullenemiyorum, mezarına bakamıyorum” dedi.

\"Adobe

 ‘}”>

Baba Mehmet Ali Emir ise, bir yıldan beri bu acıyı yaşadığını ve hiç kimsenin böyle bir acı yaşamaması için dua ettiğini söyledi. Acılı baba Emir, yaşadıkları bu sıkıntılı dönemde Tunceli halkının kendilerine her türlü desteği verdiğini belirterek, “Oğlumuzun ölümünün normal bir doğal afet ölümü değil, ihmaller sonucu oluşan bir ölüm olduğuna inandığımız için orada sorumluluğu bulunanlar ve bina sahipleri hakkında dava açtık. Bundan sonra ihmaller sonucu ölümler yaşanmasın ve her kez sorumluluğunu taşısın diye davamızın takipçisi olacağız. İnanıyoruz tüm depremzedeler de bu konuda bize hak veriyor ve yanımızda yer alıyor olacaktır. Depremin birinci yılında tüm depremzedelerin acısını paylaşıyorum” şeklinde konuştu.
Baba Mehmet Ali Emir, oğlunun enkaz altında kaldığı 9 Kasım gününde Van’a giderek anma törenlerine de katılacağını sözlerine ekledi.

Gazeteci Cem Emir’i mezarı başında anan meslektaşları adına bir açıklama yapan Ercan Topaç, hem mezarı ziyaret ettiklerini, hem de ailenin acısını bir kez daha paylaşmaya geldiklerini söyledi. Topaç, “Depremde binlerce yurttaşımız yanında meslektaşlarımız olan Sabahattin ve Cem’i de kaybetmiştik. Depremin birinci yıldönümünde bu meslektaşlarımız simge bir isim haline geldikleri için, bu depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız adına Sabahattin Yılmaz adına Cem’in mezarını ziyaret edip dua ettik. Anne ve babası bu köyde yaşıyor. Onları ziyaret edip acılarını paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top