Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Şah İsmail’in Tek El Yazma Divanı Bulundu

Haberler

Şah İsmail’in Tek El Yazma Divanı Bulundu

Paylaş

Şah İsmail’in tek el yazma divanı Amerika’da bulundu. 

Dersimnews.com
– Alevilerin 7 Ulu Ozanı’ndan biri olan Şah Hatayi‘nin (Şah İsmail) tek el yazma divanı Amerika’da bulundu.

İskenderiye Kütüphanesi, Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi ve Karabağ Vakfı Nizami Gencevi’nin 870. ölüm yıldönümü nedeniyle, Amerikan arşivlerinde Azerbaycan kültürüne ve tarihine ait geniş araştırmalar yapıyor.

Araştırmalar sırasında Şah İsmail Hatai’nin uzun yıllar boyunca aranan tek el yazma divanı bulundu. 1520 yılına ait el yazma, 104 sayfadan oluşuyor.

Yazma Birinci Dünya Savaşı arifesinde Alman bir tüccar tarafından alınarak Almanya’ya ve İkinci Dünya Savaşı sırasında da güvenlik için Paris’e götürülüyor. Fakat bir süre kayıp olduğu sanılan yazma, tüccarın torunu tarafından Amerika’ya diğer aile hazinesi ile beraber getirildi ve 1960 yılında ise Amerika’da bir müzeye hediye edildi.

ABD’de araştırma yapan Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi yetkililerinin talebi üzerine el yazmasının arşivden çıkarılarak incelenmesine izin verildi. (taha haber)

İşte Şah  İsmail’in tek el yazma divanı:

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − three =

More in Haberler

To Top