Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Genç’ten Rektör Boztuğ’a ‘Efendili’ Gönderme

Dersim

Genç’ten Rektör Boztuğ’a ‘Efendili’ Gönderme

Tunceli Üniversitesinde çıkan olaylar nedeniyle rektör Durmuş Boztuğ’la görüşen Kamer Genç, öğrencilere destek verdi, rektörün tavrını eleştirdi. 

Dersimnews.com/Dersim
– Dün Tunceli Üniversitesi’nde çıkan afiş asma tartışması ve sonrasında gelişen olaylar sonucu polis öğrencilere karşı sert müdahalede bulunmuş ve 20 öğrenci gözaltına alınmıştı. Polisin öğrencilere yönelik sert müdahale büyük tepki çekmişti.

Dersim Milletvekili Kamer Genç, dün çıkan olaylar nedeniyle bugün Tunceli Üniversitesi  Rektörü Durmuş Boztuğ‘la görüştü. Rektör Boztuğ ile makamında görüşen Milletvekili Genç daha sonra rektörle birlikte basın mensuplarına açıklama yaptı.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ ile görüşen Milletvekili Kamer Genç ile rektör arasında zaman zaman ODTÜ polemiği yaşandı. Kamer Genç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada rektörün tavrını eleştirdi, sık sık  Rektör Durmuş Boztuğ’a ince göndermelerde bulundu. Genç’in ince göndermelerine cevap vermekten kaçınan Boztuğ’un susmayı tercih etmesi dikkatlerden kaçmadı.

GENÇ’TEN REKTÖR BOZTUĞ’A “EFENDİLİ” GÖNDERME 

Tunceli Üniversitesi’nde meydana gelen olaylarla ilgili Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’la görüşen Dersim Milletvekili Kamer Genç, öğrencilerin “Rektör Efendisi’nin Öğrenciler ODTÜ’nün yanında” afişi astıklarını belirterek, “Bunda anormal bir şey yok. Herkesin bir efendisi var. Bugün üniversite rektörlerinin büyük bir kısmı bu makamlara  bir takım özel ilişkilerden dolayı gelmişlerdir. Yoksa bilimsel karakterin gerektirdiği niteliklerden ötürü gelmemişler. Bir takım insan ve çevrelerin özel gayretleriyle gelmiştir. Bunları da biliyoruz” dedi.

Genç, rektörün, üniversite yönetiminden izin alınmadığı için pankartın söküldüğünü söylediğini dile getirerek, “Sayın rektör bana izin almadan pankart asmak istediler. Üniversite yönetiminden izin alınmadı. Pankart astılar. Benden izin istenseydi aleyhime de olsa pankartın asılmasına izin verirdim. Gelip dediler ki biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinden izin almayız; istediğimiz pankartı da asarız gücümüz var deyince güvenlikçilerimiz pankartı kaldırdı öğrenciler de eylem yaptılar” dedi.


Foto: Ercan Topaç


“REKTÖRÜN TAVRI KABUL EDİLEMEZ”

Üniversite gençliği özgürdür hukuk içinde yürüyüş de yapabilir pankart da asabilir diyen Genç, “Ama tabiî ki her kurumun kendine göre kuralları vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde kimseden izin almam kabul edilemez. Sayın rektörün de pankartı bu kadar büyüterek polis çağırmasını bir milletvekili olarak uygun görmüyorum. Büyük olaylar yaratılmadan çözülebilirdi. Bundan sonra olaylar olmasın. Üniversite gençliği istikbal peşinde koşuyor. Türkiye’de önemli olaylar oluyor. Üniversite gençliği tarafsız kalamaz düşüncelerini belirtmesi onların en doğal hakkıdır. Bunları izah ederken hukuk içinde kalırlarsa daha isabetli olur. Hukuk herkesin riayet etmesi gereken kurallardır. Riayet edildiği sürece herkes her hakkını kullanır ve sıkıntı yaşanmaz” diye konuştu.

REKTÖR YİNE DEMOKRASİDEN DEM VURDU 

Dün polisleri öğrencilerin üzerine salan Rektör Durmuş Boztuğ konuşmasında sık sık demokrasiden dem vurdu. Üniversite olarak hiçbir hukuksuzluğa izin vermeyeceklerini belirten Rektör Prof. Dr. Durmuş  Boztuğ ise; “Elbette ki Türkiye’de demokrasi, hukuk; insan hakları evrenselleşiyor gelişiyor ama herkesin hukuk içinde kalması koşuluyla. Yasa diyor ki öğrenciler afiş ve pankart asarken izin almak zorundalar. Bu yasaya herkes uyacak. O nedenle burada olduğumuz sürece devletin yasalarını kanunlarını uygulayacağız” diye konuştu.

REKTÖRE GÖRE ÖĞRENCİLER SALDIRMIŞ! 

Öğrencilere karşı orantısız güç kullanıldığı yönündeki bir soru üzerine Boztuğ’un verdiği cevap hayret vericiydi. Boztuğ,  “Güvenlikçilerin elbiseleri yırtıldı, boğazları sıkıldı. Bir öğrenci bana saldırdı. Artık yargıya intikal etmiş bir olay fazla bir şey söylemek istemiyorum. Prensip olarak herkes yasalara kanunlara uyacak” dedi.

GENÇ’LE REKTÖR ARASINDA ÖDTÜ POLEMİĞİ 

Polisin müdahalesinin olayın seyrini değiştirdiğini belirten Milletvekili Genç ile Rektör Boztuğ, arasında şu diyalog yaşandı.

Genç: Polis karışınca olay değişiyor

Rektör Boztuğ: Birisi bir yeri işgal ederse özel güvenlik de yetersiz kalırsa devletin güvenlik güçlerini çağırmak zorundayım.

Genç:  Pankart müsait bir zamanda kaldırılabilirdi. ODTÜ’de ne taş sopa kullanılmadı. Tayyip Erdoğan 3 bin 500 polis, 100 zırhlı araçla gitti. Öğrencilerin üzerine gaz yağdırıldı, üniversite bombardıman alanına çevrildi. Keşke siz de destek veren 14 rektörden biri olmasaydınız. Daha isabetli olurdu.

Rektör Boztuğ: Basının önünde bir polemiğe girmek istemiyorum. Sayın Tayyip Erdoğan bu ülkenin başbakanı. Dilediği üniversiteye gidebilir. Ben motolof kokteyli taş ve sopayı kınadım.
ÖĞRENCİLER SERBEST BIRAKILDI 

Tunceli Üniversitesi’nde meydana gelen olaylarda 19 öğrenci gözaltına alınmıştı. Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından öğrencilerden 18’i serbest bırakılırken 1’inin başka bir olay nedeniyle Savcılığa çıkarılacağı öğrenildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three + seven =

More in Dersim

To Top