Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Ali Mükan’dan Mektup Var: 38 Anlamak

Haberler

Ali Mükan’dan Mektup Var: 38 Anlamak

Sonhabar’dan beri Malatya Cezaevi’nde tutuklu olan Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan’dan mektup var. İşte o mektup..
Dersimnews.com – Dersim’de barajlara ve HES’lere karşı mücadele yürüttüğü için tutuklanan çevreci-aktivist Alü Mükan, sonbahardan beri Malatya Cezaevi’nde tutuklu.  Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan cezaevinden mektup gönderdi. İşte Ali Mükan’ın mektubu…

Son Dönemlerde 38 Katliamıyla Gündeme Gelen 38’i Anlayabilmek
Dersim’e yüzyıllar boyu her türlü saldırılara, kötülüklere karşı dağları kol kanat germiş.

Nehirleri can vermiştir. Bu yaşam serüveninde inancı ve kültürü, doğası ile şekillenmiştir. Tarihin akışı içerisinde takvimler 1938’i gösterirken binlerce Dersimli katledilmiş, önde gelen seyitleri idam edilmiş, geri kalanlar da sürgünle cezalandırılmıştır.

Sürgünde dahi ayrı illere verilip yan yana olan köylerde bile birbirlerini görmeleri yasaklanmıştır. Yıllarca kendi acılarıyla baş başa yaşamış inancı ve kültürünü yüreğinde taşımıştır. Ta ki 1947’de çıkan yasa ile Dersim’e geri dönme yolu açılana kadar…

Hiçbiri tereddüt etmeden sürgünde verilen arazi ve evleri terk ederek yaşadıkları acıların tek şahidi olan Dersim’le buluşmak Munzur’la dertleşmek için yollara düşmüşlerdir.

Bu topraklarda yaşayanların pirleri ve dedeleri vardı. Munzur çobanken sır olmuştu. Munzur sayısız kılamları ve ağıtlarıyla bizlere tarihi anlatıyordu. Düzgün bu topraklardaydı. Ziyarete giden analarımız murad dilerlerdi, halkı için dua ederlerdi. Bizler Düzgün’ün çocuklarıyız. Bu toprakların ruhuyuz. Kültürümüzü yarınlara taşıyanlarız.
Son Yıllarda Maden Şirketleriyle HES Projeleriyle Dersim Darda!

Atalarımız tarihimizde nasıl ki sürgünü, katliamı, idamı yaşayarak inancımızı ve kültürümüzü taşıdıysa, bizler de bugün yaşam alanlarımıza göz diken modern zalimlere karşı mücadele ederek inancımızı ve kültürümüzü yarınlara taşımak boynumuzun borcu, tarihi bir sorumluluktur.

Devleti yönetenler “38 katliamdır” diyorsa şunu bilmeliler. Munzur aktıkça, Düzgün yaşadıkça yaralarımızı sarabiliriz. Dersim; Munzur, Peri, Harçik akmaz ise yaşayamaz. Bu da bizler için ikinci 38 demektir.

Bugün bizler 38’de yaşamını yitiren Dersimlileri andığımız için, Munzur, Peri, Harçik’te “Barajlara Hayır” dediğimiz için dört duvar arasına hapsedilsek de tüm insanlık Dersim’in sesine kulak vererek insanlığın geleceği için zalime direnmelidir. Bu davaya sahip çıkmalıdır.

Dersim Kültür Derneği Başkanı

Ali MÜKAN

Malatya E Tipi Ceza İnfaz Kurumu

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top