Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Doğan: Kılıçdaroğlu Aleviliğinden Utanıyor!

Haberler

Doğan: Kılıçdaroğlu Aleviliğinden Utanıyor!

CEM Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li bazı belediyeleri sert dille eleştirdi.

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert sözlerle yüklendi. Prof. Dr Doğan; ‘CHP en çok Aleviler’den oy alıyor ama partinin genel başkanı Alevi olduğunu söyleyemiyor. Alevi kanalı olarak bilindiği için bir gün gelip Cem TV’de bir programa konuk olmadı. Aleviliğinden onur duymayan biri CHP Genel Başkanı olamaz, Türkiye’de olamaz’ diyerek Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

“KILIÇDAROĞLU ALEVİ OLMAKTAN UTANIYOR”

Muhalet bizim belki eleştirimizin hedefine mağdur kalmadı ama eleştirmeyeceğimiz anlamına gelmez.  Anaysanın 10 . madddesi var ama uygulama geçince yapılmıyor. Alevilere en çok yakın  kabul edilen Alevilerin en çok oy verdiği parti olArak bilinen CHP benimde oy verdiğim siyasi parti. Oyumun karşılığını istiyorum inanç ve din özgürlüğü için Cem Vakfı’na bir tek soru sormamıştır. Bilimsel olarak büyük bir hatadır.

Eskiden askerler anayasayı yapıyordu şimdi anayasayı sözde sivil siyasi kurum yapıyor.  Anayasanın hazırlanması sırada bize yani Alevilere bir şey sorulmamamıştır. Din ve vicdan özgürlüğünün savunucusu bir kurum olarak gelip kimse bize bir şey sormadı.  Bu siyasi akıma en çok desteği veren grup Aleviler’dir. En çok destek veren kurumda Cem TV’dir. 35-  40 milyona yakın insanın izlediği bir kanal. Ama bir tek gün Ana Muhalefet partisinin genel başkanı gelip o kanalın bir programında konuşmamıştır.  Neden Çünki Cem TV Alevilerin kanalı olarak biliniyor. Böyle bir şeyi kabul etmeyiz. Aleviliği olduğunu söylemeyen biri hangi parti başında olursa olsun Türkiye’de olamaz. Aleviliği’nden onur duymayan biri CHP Genel Başkanı olamaz. Aynı ilkeri savunuyorsak aynı safta yer almalıyız. Ben Aleviyim siz nasıl olsa biliyorsunuz demek olmaz. Demokrasiler açıklık şeffalık rejimidir.  Oy veren verir vermeyen vermez. Cumhuriyet Halk Partisi kendinden gözden geçirilmeli. Alevilerle ilgili konuları yüksek sesle konuşmalı. 25-30 insanın hakları söz edilirken onun herkes tarfından bilinmesi görülmesi gerekir. Yol açılmıştır  inşalah 19 senemizde daha iyi olacak.

‘Hem Alevilerin oyunu alacaksın hemde onları yok sayacaksın’

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan Cem Vakfı 19. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı kapanış konuşmasında Türkiye’deki cemevleri soruna dikkat çekti. Prof. Dr. CHP’li belediyelerin cemevleri konusundaki yaklaşımına sert tepki gösterdi. Prof. Dr. Doğann: ‘hem milyonların oyunu alacaksın hemde onları taleplerini yok sayacaksın’ dedi

Alevilerin haklarının savunulmasında hiç bir çekinmeyi kabul edemeyiz. Türkiye’deki tüm belediyeler içinde bize en az ilgi gösteren belediyeler CHP’li belediyeler. Bunu kabul edemeyiz. İstanbul’dan 63 tane cemevi var. Bunların içersinde Avcılar Belediyesi!nin yaptığı bir cemevi vardır. Bütün Alevilerin oy vermiş olmasına rağmen bugüne kadar Kadıköy  Belediyesi İstanbul’un en zengin belediyesidir bir tane cemevi yapmamıştır. Yine aynı şekilde Bakırköy Belediyesi, Sarıyer Belediyesi Beşiktaş, Ataşehir, özellikle en hızla gelişen Ataşehir Belediyesi. Hem oy vereceksiniz sizi oy vermeye mecburmuş gibi gösterecekler hemde hizmet getirmeyecekler. Bu nasıl siyasi parti vatandaş ilişkisidir. Bizim siyasi nezaketimizi suistimal etmeye kimsenin hakkı yoktur. Onada müsadele edilmemelidir. Bugün Çankaya belediye Başkanlığı eski genel başkan Deniz Baykal beyin tahsisini zorlayarak sağladığı arsa üzerinde halktan toplanan paralarla sağlanan cemevi bugün yıkılıyor. Gerekçesi ise biraz daha minyon cemevi yapacağız. En az bir bucuk milyon kişinin yaşadığı Ankara!da bir tane cemevi yok Çankaya Belediyesi bizimle sürekli sürtüşme içinde.  İzmir’de bir buçuk milyon Alevi nüfus var toplam nüfusun yarısı. Genel başkana sorduğumda cemevi için arsanın tahsisi için bir tarih vermedi. Bugün yarın sürekli bir erteleme var.  Bu ülkenin yurttaşlaıyla seçileceksiniz  onlardan oy alacaksınız sonra ayak sürteceksiniz. Biz bunu halka söyleriz şikayet ederiz. Bizim dernek başkanımız randevu almak da zorluk çekiyor. Sizin karşınızda milyonların oluşturduğu bir kitle var. Bu kitlenin talebini görmezlikten gelemezsiniz.  Bu topluma saygı gösterilecek hangi parti olursa olsun.
(habercem)

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
2 Comments

2 Comments

 1. cevo

  02/04/2013 at 11:18

  Hayret! Iz. Dogan’in bu radikalliginde bir gariplik var. Soylediklerinin hepsi dogru ama bence Yerlika gibi kapagi AKP’ye atmanin ortamini hazirliyor.

 2. dersimden

  10/04/2013 at 09:22

  nasıl olduda i.doğan gıbı bi zatı sitenizde yer verme şansı buldu şaşırmadım gerçi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top