Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Kadıköy’de ‘Madımak Katliamı’nın 20. Yılı’ Mitingi Yapıldı

Haberler

Kadıköy’de ‘Madımak Katliamı’nın 20. Yılı’ Mitingi Yapıldı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği,  Madımak Katliamı’nın 20. yıldönümü dolayısıyla Kadıköy’de  anma mitingi yaptı. 

 Dersimnews.com – Kadıköy’de düzenlenen “Madımak Katliamı’nın 20. Yılı” mitingi saat 17.00’da başladı. Mitinge binlerce kişi katıldı.

 

Madımak Katliamı'nın 20. Yılı Mitingi - Kadıköy

Madımak Katliamı’nın 20. Yılı Mitingi – Kadıköy

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 2 Temmuz Sivas Madımak katliamının 20. yılı dolayısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda miting düzenlendi.

Alana, “Unutmadık, unutmayacağız”, “Madımak Oteli’nin müze olması için 2 Temmuz’da Sivas’tayız” yazılı dövizleri asıldı.

Aleviler ve dostları, Haydarpaşa ve Söğütlüçeşme olmak üzere iki güzergahtan alana girdi.

. “Zorunlu din dersi kaldırılsın”, “İnanca saygı, düşünceye özgürlük” yazılı pankartlar açıldı.

Taksim direnişinin temel sloganlarından biri olan “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganını sıkça atıldı.

Sivas, Erzincan, Malatya, Tokat, Amasya’nın da içinde olduğu çok sayıda ilden yöre dernekler ile cemevleri katıldı.

Mitinge bazı siyasi parti ve örgütlerde destek verdi. Mitinge Devrimci Müslümanlar da destek verdi.

ETHEM SARISÜLÜK UNUTULMADI

Alandan Hükümete ve Başbakan Erdoğan’a çok yoğun tepki yükseldi.

Alandaki binaların üzerine Ethem Sarısülük ve Hz. Ali’nin büyük posteri ile “Dün Yavuz, bugün Tayyip. Boyun eğmeyeceğiz”, PSKAD imzalı “İnanç özgürlüğü istiyoruz”, “Boyun eğme”, “Partizan” yazılı pankartlar açıldı.

Kürsü programı saygı duruşuyla başladı. Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin isimleri sayıldı, kitle hep bir ağızdan “Burada” yanıtını verdi.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde AKP'ye öfke vardı

Binlerce kişinin katıldığı mitingde AKP’ye öfke vardı. Foto: DHA

 

“BURADA BİNDİRİLMİŞ KITALAR YOK”

Sahneden katılımcılara seslenen tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, “Burada bindirilmiş kıtalar taşınan insanlar yok. Başbakan gör burayı. Bu katil geldiği gibi gidecek. Bu meydan kardeşliğin, barışın meydanıdır. Eşitliğin, özgürlüğün meydanıdır. AKP’nin yalanını söndürenlerin meydanıdır. Türklerin, Kürtlerin, Lazların, Gürcülerin tüm halkların meydanıdır. Kardeşlik burada, bu meydandadır” diye konuştu.

Mitingde ilk olarak PSAKD Başkanı Kemal Bülbül söz aldı. Hükümetin “teklik” politikasını eleştirdi, “Bu teklerin hiçbiri kabul etmedik, etmeyeceğiz” dedi. Hükümetin “Milli Birlik” mitinglerine dikkat çeken Bülbül, “Bu mitingler Erdoğan’ın mitinglerinin bittiğinin göstergesidir” diye konuştu.

“BU İSMİ KABUL ETMİYORUZ”

Alandan “Tayyip istifa” sloganları yükseldi.

Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesine tepki gösteren Bülbül, “Bu ismi kabul etmiyoruz. Köprünün meydana getirdiği doğa katliamı unutuldu” diye konuştu.

‘HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN’

Cumhurbaşkanı’na seslenen Bülbül, “Şimdi ben Alevi kültürüne sahip çıkan bir Alevi kurumu adına diyorum ki, Sivas’taki üniversitenin adını Pir Sultan Üniversitesi yap, Hacı Bektaş Doğa ve Toplum Bilimleri Üniversitesi kur, Tunceli ismini derhal Dersim yap, Dersim’deki üniversitenin adını da Seyit Rıza Üniversitesi yap” dedi. Ermeniler, Süryaniler, Kürtler ve katledilen tüm halklar için hakikatleri araştırma komisyonu kurulmasını talep eden Bülbül, katledilen halklardan maddi ve manevi özür dilenmesini de talep etti. “Çok ironik bir vaka ile karşı karşıyayız. Tayyip Erdoğan ‘Ali’yi sevmek Alevilikse ben de Aleviyim’ diyor. Ben de ona diyorum ki, sen de onu sev cehaletten kurtulursun. Ali’yi sevmek ilim, adalet, merhamet, keramet, haya, edep demektir. Bunların hiç biri sende yok. Sen nasıl Ali’yi seviyorsun?” diyen Bülbül, Sivas Katliamı’nın yıldönümünde herkesi Madımak Oteli önünde buluşmaya çağırdı.

MADIMAK’A KATILIM ÇAĞRSI

Bülbül, bir hafta sonra Madımak Oteli’nin önünde olacaklarını duyurdu, “Katledilen tüm canlarımız için Madımak’ın önüne gelin” diye konuştu.

Bülbül şöyle konuştu: “20 yıldır Madımak yanıyor. Dava zaman aşımına uğratıldı. 28 Haziran’da bir duruşma daha var. Başbakan kalkıp dedi ki, ‘bu dava, Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun.’ Bu en basit tabiriyle siyasi terbiyesizliktir. Tarihimize sahip çıkmak zorundayız. Daha fazla cesaret, daha fazla eylem, daha fazla direniş.”

Kitle, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganıyla karşılık verdi.

AKSİM DAYANIŞMASI: TALEPLER SADECE BİZİM DEĞİL

TTB Merkez Konsey üyesi Osman Öztürk Taksim Dayanışması adına  yaptığı konuşmada “25 gündür AKP’nin zulmüne direnen insanlar, milyonlarca çapulcu adına sizleri selamlıyorum” diyerek  sözlerine başladı.

“Yaşamın olduğu her alanda bir aradayız”  diyen Öztürk,“Taleplerimize cevap gelmediği gibi talepleri dile getirilenler şiddet ve gözaltı ile susturulmaya çalışılıyor” dedi.

Tutuklamalara işaret eden Öztürk, tutuklananların serbest bırakılarak haklarında soruşturma açılmamasını isteyerek, tüm alanların halka açılmasını talep etti. “Bu talepler sadece bizim değil dünyadaki bütün duyarlı insanların talepleridir” ifadelerini kullanan Öztürk, “Tutuklanan, gözaltına alınan ve hastanelerde tedavi altında olanlara her türlü hukuki desteği vermeye, davalarını takip etmeye söz veriyoruz. Yaşamlarının baharında aramızdan koparılan canlarımızın önünde saygıyla, özlemle eğiliyoruz. Mücadeleleri her zaman yolumuza ışık tutacaktır. Unutmuyoruz, unutmayacağız” diye konuştu.
“BU NASIL KARDEŞLİK?”

Sabahat Akkiraz ise, Aleviler için yalanlar söylendiğini belirterek, “Başbakan, ‘Alevi kardeşlerimiz’ diyor. Nasıl kardeşsek? Bizim davamız, yolumuz, direncimiz var. Yakına bak, Sivas’a bak Kerbela’ya bak, Gezi’ye bak. Her yer Taksim her yer direniş” dedi. 

Miting Sebahat Akkiraz ve Arif Sağ’ın seslendirdiği türkülerle son buldu.

Mitinge katılanlar vatandaşlar miting bitiminde çevre temizliği yaptılar.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top