Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Sivas Katliamı’nın 20. Yılında Onbinler Madımak’taydı

Haberler

Sivas Katliamı’nın 20. Yılında Onbinler Madımak’taydı

Sivas katliamının 20. yıldönümünde Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen 33 aydın ve sanatçı için anma töreni yapıldı. Törene onbinlerce kişi katıldı.

33canyasiyor

Katliamın 20. yılında onbinlerce kişi 33 CAN’ı andı…

Dersimnews.com/Sivas – Sivas Katliamının 20. yıldönümünde kentte Alevi dernekleri, siyasi partiler, sivil toplum örgütlerinin katılımı ile anma töreni düzenlendi. Mitinge katılan onbinlerce kişi  Madımak Oteli önünde katliamı yapanları lanetledi.

Alevi-Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’nin organize ettiği miting, saat 11.00’de yürüyüşle başladı.

20 YILLIK ACI

Alevi-Bektaşi kuruluşlarının çağrısıyla toplanan ve ellerinde karanfiller taşıyan binlerce kişi, Sivas’taki Seyrantepe Cemevi önünde toplanarak eski Madımak Oteli’ne yürüdü.

Yürüyüşte, “Madımak utanç müzesi olsun”, “Eşit yurttaşlık için AKP’nin karanlığını parçalayalım”, “Direnişin ateşi Sivas’ın katillerini yakacak” yazılı pankartlar taşındı.

Yürüyüşte, Gezi Parkı gösterilerine yönelik polis müdahaleleri sırasında hayatını kaybedenlerin resimleri de taşındı.

Mitinge katılanlar Sivas Davası'nda verilen "zamanaşımı" kararını protesto ettiler.

Mitinge katılanlar Sivas Davası’nda verilen “zamanaşımı” kararını protesto ettiler.

 “YAVUZ” ADINA TEPKİ

Etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, katliamın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen acısının dün gibi taze olduğunu belirtti. Bülbül, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması gerektiğini belirterek, “Madımak müze olmadan Alevi açılımı olmaz. Alevi açılımının başlangıç noktası Madımak’ın müze olmasıdır” dedi. Bülbül, İstanbul Boğazı üzerine yapılması planlanan üçüncü köprüye Alevilerin ‘katliamcı’ olarak bildiği “Yavuz Sultan Selim” isminin verilmesini eleştirdi.

BİZİ KATLEDENLERİN SOYU MUAVİYE’YE DAYANIR

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, Erdoğan’ı  Sivas Katliamı davasında verilen “zamanaşımı” kararıyla ilgili söylediği sözler nedeniyle eleştirdi.

Özel, “Başbakan’ın yüreğindeki pislik diline vuruyor engelleyemiyoruz. Katliamları kınamak için Alevi olmaya gerek yok, insan olunsun yeter. Biz onlardan özür de beklemiyoruz. Şimdi Alevi açılımı başlattılar. Sayın Başbakan bizi koyun tüccarı sanıyor, böyle bir pazarlığın içinde olmayız. Yavuz Sultan Selim ismi köprüye verilmeyecek.Taksim insandır, Taksim yiğittir, o yüreklere biz de destek olduk. Bundan sonra Taksim’de üçüncü köprüye ilişkin de çalışmalarımız olacak.” dedi

“Bizi katledenlerin soyu Muaviye’ye dayanır, Yezit’e dayanır.” diyen Özel konuşmasını   “biz insanız, insan olduğumuz için buradayız. Bu katliamı lanetlemek için insan olmak yeterlidir. AŞK olsun buraya gelenlere AŞK olsun..” sözleriyle bitirdi.

MÜCADELEMİZ 20 YILDIR DEVAM EDİYOR

AABK Genel Başkanı Turgut Öker, konuşmasında  “Bugün onbinlerce insan, 20 yıl önce Madımak’ta diri diri yakılarak yakılan canlarımızı anmak için buradayız.Şehitlerimizi unutmadık 20 yıldır mücadelemiz sürüyor. Eğer biz Madımak’ı unutsaydık tüm Türkiye Madımak olurdu.
Yezit soylu Tayyip Erdoğan, taleplerimizi görmezden geliyor. İnsanlık düşmanı AKP iktidarını alaşağı etmek için mücadele edeceğiz.” dedi.

BAROLAR BİRLİĞİ BU DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAK

TBB Başkanı Metin Feyizoğlu,  Sivas katliamı gibi olaylarla ilgili davaların zaman aşımı nedeniyle sonuçsuz kalmasının nedeninin “siyasi” olduğunu dile getirdi. Feyzioğlu, “20 yıl oldu canlar canlardan koparıldı. 20 yılda adliyeler hangi insanlık suçlarını görmedi ki!”Barolar Birliği olarak bu davanın zamanaşımına bırakılmasına neden olanlara, kaçakları bulmamak için uğraşanlara karşı sizinle birlikte savaş açıyoruz.

TBB olarak sizlere söz veriyoruz bu davada sizinle beraber mücadele vereceğiz. Faşizme karşı omuz omuza vereceğiz.” dedi.

MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLMALI!

Katliam kurbanlarının aileleri adına konuşan Sivas Katliamı Davası avukatı Şenal Sarıhan, “aileler Madımak’ın

Anmaya tekerlekli sandalye ile katılan CHP milletvekişi Şafak Pavey, Madımak Oteli önünde gözyaşlarını tutamadı.

Anmaya tekerlekli sandalye ile katılan CHP milletvekişi Şafak Pavey, Madımak Oteli önünde gözyaşlarını tutamadı.

önünde duruyor. İçeri girmiyor. Oradan katillerin adı silinene kadar, burası utanç müzesi olana kadar girmeyecekler.” dedi.

Sarıhan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Polisin kayıtlarına göre, Cumhuriyet savcılarının kayıtlarına göre o gün 15 bin cani Madımak’ın önündeydi.  Bugün sizleri didik didik arayan polisler, savcılar o gün 15 bin cani Madımak’a girerken neredeydiler?  Bir devlet yurttaşını nasıl korumaz?
Bu davada katiller hep korundu, yargı önüne çıkarılmadılar.  Biz bu davayı 20 yıldır bırakmadık bırakmayacağız!

Adalet için buradayız. Biz anaların ciğerleri yanıyor.”

ANMADAN NOTLAR:

– Anma için İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Dersim, Erzincan, Çorum, Hatay başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden Alevi dernekleri otobüs kaldırdılar.

-Sivas’ta dün geceden bu yana yoğun güvenlik önlemleri alındı. Madımak Oteli’nde de bir polis barikatı kuruldu.

-Anmaya CHP’li ve BDP’li bazı milletvekilleri de katıldı.

-Katliamda öldürülen 33 aydın ve sanatçısının aileleri , Madımak Oteli’nin içindeki anıta 2 katilin adının kurbanlar ile yanyana yazılmasına tepki gösterdi. Aileler burası utanç müzesi olana kadar içeri girmeyeceklerini söylediler.

-Anmaya katılanlar Gezi eylemlerinde polis müdahalesi nedeniyle hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

– “Barış ve kardeşlik” duygusuna hizmet ettiğini savunan Cem Vakfı Sivas Katliamı anma programına katılmadı.

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top