Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Karakolun Yapıldığı Sinan Kalesi Sit Alanı Olarak Tescil Edildi

Dersim

Karakolun Yapıldığı Sinan Kalesi Sit Alanı Olarak Tescil Edildi

Köylülerin”ziyaretgahımız üzerine kuruldu” diye itiraz ettikleri, Dersimmerkeze bağlı Sinan köyünde yapımı sürdürülen karakolun bulunduğu alan Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tespit ve tescil edildi.

dersim-sinan-kalesi

Dersim merkeze bağlı Sinan köyünde bulan Sinan kalesi arkeolojik açıdan 1. derecede sit alanı ve aynı zamanda köylüler için ziyaret

SİNAN KALESİ 1. DERECE SİT ALANI

Dersim merkeze bağlı Sinan köyünde tarihi Sinan Kalesi’nin bulunduğu alanda birkaç ay önce karakol yapımına başlanması üzerine Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi üyeleri ile köylüler, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuruda bulunarak bölgenin sit alanı olarak tescil edilmesini istedi. Talebi inceleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Elazığ Müze Müdürlüğü uzmanlarına alanda inceleme yaptırdı. İncelemeler sonucu hazırlanan rapor, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu. Koruma Bölge Kurulu üyeleri, Sinan Kalesi’nin kültür varlığı özelliği göstermesi nedeniyle birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesine karar verdi.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Sinan Kalesinde bulunan tarihi eserler

Sinan Kalesinde bulunan tarihi eserler

Alanın birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesine rağmen karakol inşaatının devam etmesine tepki gösteren Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi üyeleri köyde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Girişim Üyesi Mazlum Doğan, “Tarihi Sinan Kalesi harabeleri ve etrafı tahrip edilmemeli. Bu alanın birinci derece sit alanı ilan edilmesi bakımından çalışmanın durdurulması gerekiyor. Bu kararın uygulanmasını bekliyoruz.” dedi.

Birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen alan ve yakın çevresi için koruma amaçlı imar planı gerektiğini hatırlatan Doğan, “Bu bölgede koruma amaçlı imar planları yapılmamasına rağmen tarihi Sinan Kalesi’nin tepesinde karakol çalışması devam ediyor, bunun durdurulması gerekiyor.” diye konuştu.

Karakolun yapıldığı Sinan köylüleri de ‘ziyaretgahları tahrip edilip bölgenin sivil girişlerine yasaklandığı’ gerekçesiyle tepki gösteriyor. Köydeki karakolu türkü söyleyerek protesto eden Suzan Bağrıyanık, “Geceleri silah sesleriyle uyanmak istemiyoruz. Bu dağlarda artık silah sesleri değil türkü sesleri yankılansın. Kuş sesleri olsun bunları istiyoruz.” şeklinde konuştu

Sevim Bağrıyanık ise karakol yapılan alanda kutsal kabul ettikleri ziyaretlerinin olduğunu belirterek, “Burası Dolubaba dediğimiz ziyaretgahımızdı. Çocuklarımız hastalanınca oraya götürüyorduk. Kurbanımızı orada kesiyorduk, her şeyimiz oradaydı. Elimizden aldılar. Artık bizi oraya bırakmıyorlar.Asker olduğu için gidemiyoruz.” dedi.

Ali Güngörmüş isimli köylü karakol yapımıyla hem ibadet hem de tarihi alanın yok edildiğini söyledi.

Haber: Haydar Yavuzak

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top