Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Bese Hozat: Dersim Kültürü ve Dili PKK Saflarında Asimile Oluyor!

Haberler

Bese Hozat: Dersim Kültürü ve Dili PKK Saflarında Asimile Oluyor!

Eski PKK Gerillasından itiraf:  Alevilik ve Dersimlilerin kültürü örgütte üvey evlat muamelesi gördü.

Kongra Gel Genel Kurulu’nda KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına seçilen Bese Hozat’ın bugün Taraf gazetesinde de yer aldığı gibi kamoyu: Alevi ve Dersimlilere verilmiş bir mesaj olarak yorumladı, ancak Bese Hozat’ın 2 Şubat 2013 tarihinde PKK’ye yakınlığı ile bilinen Roj TV’de 19 yıllık Gerilla hayatını anlattığı söyleşinin 24. dakikasında Dersim’lilerin, “PKK kültürümüzü ve dilimizi asimile ediyor” kaygısını adeta doğrular nitelikte bir itirafta bulunuyor.

bese-hozat

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı seçilen Bese Hozat (Hülya Oran) Dersim Hozat doğumlu. 19 yıldır dağda.

Bese Hozat, sorulan bir soru üzerine, PKK saflarına katıldıktan sonra ana dili olan Zazaca’yı unuttuğunu, Kürtçe öğrendiğini ve Kürtçe konuşmaya başladığını söyler. Zazaca ağıtları duyduğunda duygulandığını, Kürtçe’nin gelişmesine rağmen, Zazaca’nın PKK saflarında yok olduğunu teyit eden beyanları dinleyenleri şaşırttı. Örgüt saflarında mütavazi hayatıyla bilinen ve konuşmasından da anlaşılacağı gibi Dersim’den bahsederken büyük bir özlemi dile getiren Bese Hozat’ın bu sözleri, Dersimlileri:  ”PKK’ye katılan çocuklarımız dillerini unuttular, müslüman Kürt geleneklerini öğrenirken, Dersim’in çok kültürlü ve Kızılbaşların inanç ve geleneklerini bir tarafa bıraktılar,” kaygısını yeniden akıllara getirdi.

Dersimli eski PKK’liler: Örgüt içinde Dersim dili kullanılmaz!

PKK saflarında uzun yıllar faliyet yürüten ve daha sonra ayrılan pek çok kişiye bu durumu sorduğumuzda, “evet, bizler gerilla hayatında Zazaca’yı kullanmazdık. Zazaca konuşanları örgüt özellikle birbirinden uzak tutar, Kandil’de Zazaca konuşan çok gerilla var, onları belli zaman aralıklarınd a bir araya gelip kendi dillerinde en azından konuşmaları dahi sağlanmaz,” demeleri dikkat çekti.

Kürt milli bayramları kutlanırken, Alevilerin bayramları kutlanmaz!

Dersim’liler kendi bahar bayramları olan Hewtemal/Hautomal bayramını unutup Aleviler tarafından kutlanmayan Newroz’u kutladılar. Bilgisine başvurduğumuz aynı kişi:

“Örgüt hayatı zaten böyle şeyler konuşmaya elverişli değil, bizler orada alevilerde Newroz yoktur, zaten diyemeyiz bunu diyen birine: herkes Kürtleri bölmeye çalışan ajan gözüyle bakar! Tabi 1 mayıs’ı kutladığımız gibi Newroz’u da kutlayalım ama madem bu bir milli mücadele bizim Gağand bayramımız, Hızır ve bahar bayramımız olan Heftemal neden kutlanmasın” dedi.

Eski gerilla: ulusal mücadeleye katılan biri kendi dilini unutur mu?

“Ben Bese arkadaşı tanırım, onda büyük bir Dersim duyarlılığı var, burada da yüreği acıyarak konuşuyor, ancak ben ne söylediğinin farkında olmadığını düşünüyorum. 

Bu bir ulusal mücadeleyse biz Aleviler ve Dersimlilere de hitap ediyorsa, ulusal mücadeleye katılan biri, kültürünün farakına varır, dilini geliştirir. Eğer orada bizler dilimizi unutuyorsak, bunun bizim milli davamız olmadığı çok açık, ancak bizler PKK ve sol örgüt saflarına katılırken Dersim bilincinden zaten yoksunduk, bizler daha çok develete öfkeyle katıldık, kültürel uyanış değil bizimkisi, en azından bendeki durum oydu,” dedi.

Eski gerilla, “Bese Hozat’ın devlete olan öfkesini dillendirdiğini, bu öfkeden kaynaklı olarak ulusal mücadelenin ne olduğunu fark etmediğini sözlerine ekledi, “Bese arkadaşın mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum, ona başarılar diliyorum, ben bu savaşın bitmesi durumunda Bese Hozat gibi insanların külütürümüze yöneleceğini ve yok olan Dersim kültürüne önemli katkılar sunacaklarını düşünüyorum, ama PKK’nin eşbaşkanı olmuş biri, Zazacayı burada unuttum diyorsa, Dersimlilere Zazaca konuşanlara ve Alevilere nasıl diyebilir gelin bu sizin ulusal kurtuluş mücadelenizdir?

Farkına varmadan söylüyor bunu, röportajı yapan gazeteci de bunun farkında değil,” dedi.

Eski gerilla, “Bizler PKK saflarındayken sol örgtülere ve Aleviliği hatırlatan insanlara tepki duyarak orada kendimizi saklarız. Benim son yıllarım hep çelişkiyle geçti, insan kendisiyle konuşmaya başladığında o kopuş gerçekleşiyor,” diyor. Pişmanlık mı duyuyorsunuz sorumuza, eski gerilla?

CHP ve PKK’de Dersimliler üvey evlat muamelesi görür

“Hayır, pek çok Türkiyeli devrimci gidip Filistin’de savaşmıştır ya da sol örgütlere katılır bizim Kürtlerle kader ortaklığımız var, ancak CHP’de nasıl ki Aleviler ve Dersimliler sığınmacı ve eşit ilişkiye sahip değiller, Kürt örgütlerinde de bizler eşit değiliz. Sesimizi çıkarsak, aha Dersimcilik yaptınız denir, yani biz iki taraftada da sığınmacıyız. Ben Bese Hozat’ın böyle konşutuğunu bilmiyordum, haklısınız üst düzeylere kadar gelmiş birinin bunu teyit etmesi trajik bir gerçek, ancak Bese arkadaş bunun farakında olmadığı gibi, onu dinleyenlerin de kendilerine, ‘madem bu milli mücadele neden dilimizi unutuyoruz’ sorusunu kendilerine soracaklarını sanmıyorum” dedi.

PKK, Dersim aydınlanmasının gerisinde kaldı!

Eski gerillaya, Bese Hozat’ı kamuoyu, Alevilerin gönlünü almak olarak yorumluyor, siz ne diyorsunuz, sorumuza verdiği cevap ise şaşırtıcıydı.

“Fikir o, ancak Bese’nin konuşmasını beraber dinledik Dersim’i unutmuş, Dersimlilerin ne düşündüğünü bugün bilmeyen bir PKK’den bahsediyoruz. 19 yıl önceki silik anıların üzerinden zaman geçmiş. Ben yedi sekiz yıldır Dersim tarihi ile ilgileniyorum, bunca yayın çıkmış, romanlar, belgeseller, sözlü tarih projeleri yapılmış. PKKbunların gerisinde kaldı, Dersimcilik karşıtlığı nedeniyle bizler bu gelişmeleri orada fark edemedik.

PKK’li Dersimlilerdir, PKK’nin Dersim politikasını belirleyen, yani kaynak onlar. Bizler orada Dersim üzerine yazılan bu eserlerden tamamen habersiziz. Anlamanız için size şunu söyleyeyim, Haydar Karataş, Remzi Aydın, Şükrü Aslan mı dendi, bizimkiler önce bunlar bizden mi değil mi diye bakıyorlar.

Bağımsız Dersim aydınını sevmeyen bir PKK var, aydınıyla kavga etmeyi seviyor. Bese Hozat örgüt mekanizmalarını aşıp bu okumaları yapamaz, anlamanız için size şunu söyleyeyim, Şerafettin Halis BDP’deki Aleviler için, “biyolojik alevidirler” demişti, durumu tarif eden manzara budur, bizler orada biyolojik Dersimliyiz, bir Dersimli anne babadan doğmak dışında, Dersimlilikle hiç bir ilgimiz yoktur.

Gönüllü asimilasyonun militanları haline geliriz

Ana dilimizde konuşmayız, hiç bir milli kültürümüzü, bayram ve geleneklerimizi kutlamayız, aksine sayın Hozat’ın dediği gibi dilimizi unuturuz üstüne üstlük, biyolojik olarak Dersimli ancak kültürel olarak gönüllü asimilasyonu tercih etmiş, geri kalanları asimile etmek için militanca davranan bir çarkın parçası oluruz orada. Durum budur, kabul eder etmeyiz, dedi.

12.07.2013

Kaynak: Çıla Gazetesi – dersimdersim.com

Bese Hozat’ın röportajı:

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
5 Comments

5 Comments

 1. gırğano

  12/07/2013 at 19:34

  bu yazıyı yazan arkadaş bir daha o videoyu tam olarak izlesin. ya izleyenler yanlış izlemiş yada siz yanlış anlmışsınız hata bendeyse ben yanlış anladıysam özür dilerim

 2. Newdar

  12/07/2013 at 19:36

  Ah, wax,
  hêfê sarê Dersimi.
  Hêfê sarê Dersımi,
  jê kengerê verrê vay, pısqınê herca.
  Bınê lıngude sonê.
  Ju zalım ver remenê,
  kunê vıra ju zalımê bini, ju zalımê neweyi.

  Ez itade, na roportajide niadankon, BESERE (Besa Xozati) endi ama ra ho. Endi cıra herçi zalalo, endi xeyle çi fahmkena u anara zon. Zof rınd! Vana ez Dersımızo, ez Alevine, ez Zazawne(Kırmanc/Dımılı).

 3. Newdar

  12/07/2013 at 19:55

  BESERE (Besa Xozati) endi ama ra ho. Endi cıra her çi zalalo, endi xeyle çi fahm kena u anara zon. Zof rınd!
  Vana ez Dersımızo, ez Alevine, ez Zazawune (Kırmanc/Dımılı).
  Zof rınd ke Besere endi ama koka ho ser!
  Na hal re, na vurnayişi re noz Qurri (Kırdaşi) tahamül kenê, dostena dine nıka beli bena/asena.

  Çok, çok, çok geç de olsa
  Dersim, Alevi ve Zaza (Kırmanc/Dımılı) kimliğini vurgulayan Besere (Besa Xozati) ve diğer arkadaşlarına karşı acaba politik Kürtlerin tavrı ne olabilir? Kürtler bu değişmeye tahamül ederler mi? Onların dostluğu böyle beli olur!

 4. sixo

  13/07/2013 at 00:38

  bsse hozat ,turk,kurt,alevi,suni,ermeni,yezidi,hiristiyan,tum kadinlarin,,ozgurlugz icin mucadele edecvek kaliteli birdewimci bir halk kahramanidir,,,kasdinin ozgur olmadigi bir toplum ozgur degildir,,,medeniyetin temel tasi kadina saygi gostermektir,,,,konuyla alakasi yok ama,,buda cok onemli,,,Kultur Temiz tuwaletle baslar..

 5. Usaro N.

  13/07/2013 at 12:44

  Bir halkın kendisine ait tek önemli değeri onun dedelerinden beri gelen ana dilidir.
  Bir halkı ortadan kaldırmak istersen, önce onun dilini ortadan kaldır. O Zaman o halk ebediyen yok olur!

  Aynı Türk devleti gibi politik Kürt grupları da önce bizim dile saldırdılar, Zazacaya saldırdılar, Zazacayı kendi dilinin bir önemsizi yaptılar, bir şivesi ilan ettiler, bir altı ilan ettiler, bunun propagandasını yaptılar, Kürt grupları güçlendikçe zorbalaştılar, güçlendikçe ahlaksızlaştılar, güçlendikçe hegomanyacı oldular.

  Onların içinde ön sıralarda Kürt ve Kürdistan için canına veren temiz yürekli ve saf Dersimlilere, bütün Alevilere ve Alevisi ve Sunnısiylen bütün Zazalar büyük haksızlık ettiler, alay gözüylen baktılar, dilini ve inancını küçümsediler, azınlık muamelsini yaptılar, horladılar.
  Bunların tümüne şahit olduk, bunları böyle yaşadık. Bu yüzden Kürt gruplarından soğuduk ve ayrıldık.

  Yurtdışında yaşayanlar bunu 30 yıl önce fark etti. Dağda ve hapistekiler bunu hepsezdiler, ama bilinci bir şekilde tam farkına varamadılar, bunu hissetmeleri için, ve dile getirebilmeleri için güvenlik ortamı yoktu.

  Bugüna kadar Kürtlerin Zazacaya ayırdığı TV saatlerinde ve dakkikalarındaki tek amaçı: Zazacayı geliştirmek değil, tam tersinine Zazaları kürtleştirmek ve Kürtler içinde eritmektir.

  Tek sağlıklı yol:
  1) ZAZALAR (Alevi ve Sunnisiylen beraber) kendi TV kendi kurmalarıdır!
  Kendi okullarını kendi kurmalarıdır!

  2) Aleviler de aynı şekilde (Zazaca konuşan, Kürtçe ve Türkçe konuşan Aleviler, bir bütün olarak) kendi TVyonlarını kendi kurmalarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top