Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Gezi Direnişi’nin 4 Şehidi Alevi

Haberler

Gezi Direnişi’nin 4 Şehidi Alevi

Gezi direnişi sırasında öldürülen dört kişinin dördü de Alevi! Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz Aleviydi! Kesin bir sonuç olmasa da saldırılar sonucu yaralananların da çoğunun Alevi olduğu söyleniyor…

Necdet SARAÇ – Yurt Gazetesi

Öldürülenlerin ve yaralananların bu kimliklerine bakınca İster istemez insanın aklına “bu kadar tesadüf olabilir mi” sorusu gelip takılıyor! Ancak, bu sorunun kesin bir cevabı henüz yok. Tesadüf de olabilir, iktidarın ceberrutluğu ve Alevilere yönelik kin ve nefreti düşünüldüğünde önceden planlanmış bir gerçek de olabilir! Senaryo yazmayacaksak, kesin olan bir şey var: Bu sorunun cevabını AKP iktidarda olduğu sürece bulamayacağız! Çünkü bu sorunun cevabı ancak hukukun işlediği, adaletin sağlandığı demokratik bir Türkiye’de bulunabilir. Yani, yapanın, yaptığının yanına kar kalmadığı, yargıcın adil olduğu, doktorun Hipokrat yeminine uyduğu, hatta Mobesse kameralarının “herkes için eşit görüntü verdiği” bir Türkiye’de…

ali-ismail-korkmaz

Ali İsmail Korkmaz

Çünkü, bu ülkede Mobesse kameraları bile şaibeli! Ethem’in ölümüne neden olan vurulma anında, Mobesse kamerası boşluğu ve ağaçları çekiyor, Ali İsmail’in ölümüne neden olan dövülme anları ise bir anda otel kamerasından kayboluyor!

Çünkü bu ülkede, hem iktidar sahiplerinin, hem de iktidara hizmet edenlerin vicdanları kurumuş durumda! Siz bakmayın onların Suriye ve Mısır’daki Müslümanlar için “vicdan” yaptıklarına. Onlar yalnızca kendilerine Müslüman! Gerisi külliyen yalan!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, ortada gencecik insanların cenazeleri dururken, kırılan reklam panolarını, maddi hasarları sabah akşam gözümüzün içine sokup durmazlar!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, otopsi raporları ve televizyon görüntüleri ortadayken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek “Ethem arkadaşları olan provokatörlerin taşıyla öldürüldü” diyemez, Samanyolu haber ve Beyaz TV de bunu manşetine taşıyamaz!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu: “Vicdanım rahat. Emniyet teşkilatı sürekli bir şiddet görüntüsü içerisinde hareket etmiştir diye bana asla söyletmeniz mümkün değil” diyemez!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü için “Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar” diyemez! Bunu diyen Vali ve ona bağlı polis o zaman “doğal bir şekilde” Ali İsmail’in dövülme anını görüntüleyen otelin kamera kayıtlarının sağlam şekilde alır, arkasından savcılığa bozuk şekilde teslim eder! Arkada delil bile bırakmaz!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, arkadaşları tarafından yaralı bir şekilde hastahaneye götürülen Ali İsmail Korkmaz’a kimse “bu bir adli vakadır. Önce karakola ifadeye götürün” diyemez!

Ve bunların vicdanları kurumamış, söyledikleri de yalan olmamış olsa, Nedim Şener’in Posta Gazetesi için hazırladığı “Aleviler Ne İstiyor” başlıklı yazı dizisinin reklam spotu, içinde “katliam” kelimesi geçiyor diye yasaklanmaz! CHP’li Ali Özgündüz’ün sorusuna Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katliam yapmanın neredeyse “serbest” ama katliama katliam demenin yasak olduğu bir Türkiye’de hepimizle dalga geçer gibi “böyle bir ifade vatandaşlar arasında kin ve düşmanlık tohumları ekebilir. Çocuk izleyicilerin üzerinde olumsuz etki ve muhtemel nefret algısı oluşturacaktır” diye asla cevap veremez!

Bu gerçeklere rağmen, özellikle AKP ve AKP iktidarından beslenen kesimlerin laftan anlamayacakları, kuruyan vicdanlarını da yeniden harekete geçiremeyecekleri kesin! Ancak, Ramazan nedeniyle habire vicdan, insanlık, yardım laflarını tekrarlayan ve buna rağmen zalimlerin arkasında duran milyonlarca insanın hiç değilse Ali İsmail Yılmaz’ın cenaze töreninde Ethem Sarısülük’ün annesi ile Ali İsmail Korkmaz’in annesinin ne büyük bir acıyla birbirlerine sarılıp ağladıkları fotoğraf karesine mutlaka bakmalarında büyük yarar var! Çünkü o yaşanan acı gerçeğin resmi! Her şeyi anlatıyor! Kim bilir, belki o resim vicdanları yeniden harekete geçirir ve bu ülkede yeniden adalet konuşulmaya başlanır!

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
1 Comment

1 Comment

 1. ALEVIST KIZILBASOGLU

  20/07/2013 at 22:08

  . Halkimiz bin yildir cenaze kaldiran halkiz bu ne kader!
  Dersim dahil Kizilbas tarihi yeniden yazilmali.Kürt Alevisi,Türk Alevisi diye yazan cizen öten siyasal sahtekarliklarin dilenizm yalvarislarini bosa cikarilmak icin azimli mücadele etmek var olma hakkimizi kullanmak taviz vermeden gelecek aydinlik umutlarimiza Bayrak tutmaliyiz.
  Biz Aleviler bir millet olarak ayri bir halk olarak cogunluklara karsi azinlik olarak hösgörüyü kendimize görev ve kararlilik prensipi asla yapmamaliyiz.

  Bizi tanimayan hic bir halki hic bir idolojiyi hic bir siyasi örgütü desteklememeliyiz. Dayanisma göstermemeliyiz bizi en azami ölcüde tahamül edemiyen Palavra meydani devrimcileri sifatlarindan Ulusal sovenist millimizim her türlü renge ve dona giren sosyosizim güclere ne sir vermeliyiz nede omuz verip el tutmaliyiz.
  Amacimiz Alevi halkinin özgür örgütlü gücü olmali ne Mezhep ne Tarikat ne Araplara sahitlik nede Zülfikarin Kalkani gibi Kamberi gibi Arap Asiretlerinin Cöl savaslarinin tarihi Efsanelerinin izinde yobazizmin din senaryolarina kurbanlik kuzu olmamaliyiz.

  Kimseye sadece kizilbas etniside olan Ulu ozanlarimizin felsefesini kültürünü inkar edin demeyiz.kimseye gercekten Ocakzade inanctan gelen gelenek geregi kutsanilmis Evliyalarina saygi duymadigimizida söylemeyiz.Raa-haq inanc tarihin yazdigi ve kerametlendirdigi gibi yola gönül vermislige karsi degiliz.Onun bunun Piri benim Pirim degil ilkesi Hizir itikattidir.Sercesmeye sayginlik Celebi olmanin hakikat inancidir.

  Paracilik kulluk postu Kizilbas Ruhisekillenmeye yakismiyacaginin inancindayim.Dede Baba Projesi Osmanlinin oyun projesiydi.
  Pir ile Mursitte Arapta ve Kuranda olmiyan soya dayanan Bave Kures ile Mansurun tutugu ele ele verme Nisangesiydi neslinden olana ölene kadar bir hak tek cesit sir sözüydü.
  Bizi Kizilbas halki (Aleviler) topyekün din mezhep alan tutan satan bize topyekün her etnisideye bölen calan cirpan bizi her türden kültüre sunan itekliyen bizim ruhisekillenmemize komplo trans-ruhla revize etmeye soyunan silahlanan kalem kiran göz yuman her kes inkarcidir.
  Islami Alevi halk inanclarina referans almak isteyen Esnaf,Kirve,Hemseri,Asiret Aleviciligine dikkat.Kendini inkar edip Avrupa da Islam ici yeni mezhep örgütlenmelerinden tutun Kizilbaslari Türk Alevisi ,Kürt Alevisi kiliflarina sokmak isteyen siyaset kirleten bütün sahtekar inkarci ihanetci ilhakci bilinc bulandirmacilari artik tanimamiz gerekir.Avrupada Hiristian Mursitlerin kuyruguna takilan tarif ve taklit kullananlar nereli olduklarini kimler adina konusturulduklarini unutmus durumda.Kimlik arayisinda degil dinler arasi arayis hastaligi ile kiliseden kiliseye camiden camiye kosanlar var konsolosluklara cicek tasiyanlar var.Diaspora dinin inanc ticareti yapiyor durumunda.

  Ali yi Ökere Apoyu Bülbüle.Hüseyini Selattine Hz.Caferi Izzettin Dogana Mehdi yi Fermani Altuna,geri kalanlarin bir kacini siyaset yazan E.Yildirim ile N.Saraca hediye ediyoruz.

  Sahip cikmamiz gereken öz gücümüze ,Ruhisekillenme durusumuza yakisir sekilde konusabildigimiz tüm dillere,kültürel geleneklere,mülki topraklarimiz Ana-Baba vatani Jaru -Dijar Kizilbas mezarligi Anadoluya sahip cikmazsak tarihsel mirasimizin anlam kazanmaz.

  Dersim,Kocgiri,Maras soykirimi Corum,Malatya,Madimak,Gazi katliamlari,Zindanlar,Daragaclari,kursunlar Faili Mechul Kizilbaslar zulüm kann ihanet inkar ilhak bize cok sey ögretmesi gerekirken neden ögrenemiyoruz…

  Alevi halki Aleviligi örgütlemek icin degil Alevileri örgütlemek ve kesinlikle sadace ve sadece kendi öz gücüne güvenerek örgütlenmelidir.Dersimi ne Kürdistan nede Türkistan cografyasidir.Millet olarak variz taninmiyoruz,Birden fazla Kizilbas halk inanclarimiz var taninmiyor,Birden fazla dil konusabilirken yasakliyiz.Kültürümüz yasadisi ilan edilmis.Cografyamiz memleketimiz isgal edilmis.ilhakci fasistlerin cirit attigi yikimin atese vermenin yagmanin alani olmus.Uluslararasi tüm halklara gecen yasal cercevenin biz disindayiz.Azinlik hakkimizi var olma hakkimizi kullanamiyan halkiz.Hangi Anayasa, Babayasa varsa bizim disinda olmamizi isteyenlerin siyasi oyunlarina uydu olmadan kurtulamadik.Gücümüzü kendimize yük yapmiyalim.Anadoluda tarihin yazdigi miras 1000 yildir cenaze kaldiriyoruz Devrimde biziz insanda biz.Haklida biziz hakikatcida biz ve daha ne kadar sürecek ve biz anlamaliyiz bizden baska biz yok…

  DESIMI ALEVIST KIZILBASOGLU

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top