Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

BDP’li Gençlerden Çirkin Provokasyon

Dersim

BDP’li Gençlerden Çirkin Provokasyon

Dersim merkezden gelen Pülümür Bal Festivali’ne gelen  BDP’li  Kürtçü grup sahneyi işgal edip olay çıkardı,  gençlere bıçak ve sopalarla saldırdı.


Dersimnews.com/Pülümür
– Dün gece Pülümür Bal Festivalinde BDP li bir grup, sahneyi basarak slogan attı. Halkın tepki vermesi üzerine halka bıçak ve sopalarla saldıran grup, 2 kişiyi yaraladı.

SAHNEYİ İŞGAL EDİP KAVGA ÇIKARDILAR

Pülümür’de dün her şey çok güzeldi. Güzel giden festivali BDP’li bir grup provoke etti. Dersim merkezden gelen sayıları 15’i bulan BDP’liler slogan atmaya başladılar. Ardından zorbaca sahneye çıktılar. Sanatçı Mustafa Özarslan’ın elinden zorla mikrofonu alıp “Bıji serok apo” sloganı atmaya başladı. Zorbalıklarını sürdürmeye çalışan, halka saygı göstermeyen grup, kendilerini indirmeye çalışanlara da sopa ve bıçakla saldırdı.

Çıkan kavgada BDP’lilerin bıçakladığı bir genç ambulansla Erzincan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bir genç ise kafasına aldığı sopa darbeleri nedeniyle yaralandı.

Pülümür Bal Festivali'ne gelen binlerce kişi türküler eşliğinde halay çekip eğleniyordu. Ancak BDP'lilerin çıkardığı olaylar nedeniyle festivale gölge düştü

Pülümür Bal Festivali’ne gelen binlerce kişi türküler eşliğinde halay çekip eğleniyordu. Ancak BDP’lilerin çıkardığı olaylar nedeniyle festivale gölge düştü

Çıkan olaylar nedeniyle konsere gelen binlerce kişi dağıldı. Mustafa Özarslan’ın konseri olaylar nedeniyle sona erdi.

BDP’lilerin konser alanını bıçak ve sopalarla basması ülkücüleri hatırlattı. Genellikle ülkücülere özgü bu davranış şeklinin Dersimli olduğunu iddia eden BDP’li gençlerin yapması büyük tepki çekti.

SÜREKLİ AYNI ŞEYİ YAPIYORLAR!

BDP’liler bu yaz Munzur Festivali’nde de benzer olaylar çıkardılar. Nazımiye’deki şenliklerde İstanbul’dan gelen bir grup Partizan’la beraber Dersim milletvekillerine karşı saygısızlık yapmışlardı. Yine Munzur Festivali’nin 3. gününde sanatçı Metin Kahraman sahnedeyken sahneyi işgal edip pankart açmışlardı. 15 dakika boyunca sahneden inmeyen gruba festival tertip komitesinin müdahale etmemesi dikkat çekmişti. Metin Kahraman ise yapılan saygısızlığa tepki olarak sahneyi terk etmişti.

2011 yılında yapılan genel seçimlerin ardından seçimi kazanamayan Ferhat Tunç’un kışkırttığı BDP’li grup CHP seçim bürosuna saldırmış, camlarını dökmüştü.

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
15 Comments

15 Comments

 1. cemal

  25/08/2013 at 18:35

  Nedir bu Dersimlilerin kürt milliyetçilerinden çektiği! Dersim’deki BDP’lilerin yaptığı tek şey Dersim düşmanlığı! Yeter be! Arkanıza örgütü alıp insanlara zorbalık yapıyorsunuz! Bu yaptığınız terördür! Munzur festivalinde terör estiriyorsunuz bıktık sizden çekip gidin!

 2. Fadime

  25/08/2013 at 19:09

  Dersimliler bu örgütte öne cikarilmislarsa bunun tek bir sartla yaparlar. Oda su gercektir ” HINZIR PASA ” misyonunu gerceklestirmek.Yani dersimliler halkina bizden olmiyan bizi hic bir degerimizle Kabul etmiyen baska halki öne cikaran bizi inkar eden Politik görüse kosulsuz sartsiz biati ve asimilasyonu dayatmak aksi halde ise kendi halkini öldürmeyi yok etme görevni yüklemislerdir. Dersimliler dersimlilerin eliyle yok edilmeye calisilmaktadir. Bese ,nin basa gelmeside sadece bu misyonu yerine getirmek icindir.Dersimliler birbirlerini yok etsinlerde bu ne sekilde olursa olsun zihniyeti. Dersimliler bu oyunu görmeli.

 3. Zarife

  25/08/2013 at 19:34

  Arkadaslar, bu yazidaki uslup oldukca kotu..Bu kadar provokatif bir dil kullanmak biz Dersimliler gibi politik bilinci olan insanlara yakismaz.

  Dersim festivallerinde BDP’li genclerin cogu zaman yol yordam bilmedigi konusu kesinlikle elestiri konusu (olup olmadik anlarda slogan atilmasi vs vs)ama genclerin haberde belirtildigi gibi bicaklarla birbirine girmesi cok endise verici. Buyuk cerceveden baktiginizda hepsi ortak bir dusun pesinde olan insanlar. Herkesin biraz daha sagduyulu olmasi ve bir anlik heyecanlarla bu tarz olaylara izin vermemesi gerekir. Enerjinizi muktedire karsi kullanin!

  BDP’lileri ulkuculerle ayni tefeye koymak siyaseten yanlis. Hatta biraz CHP cizgisini incelerseniz suan en fazla uzlastiklari partinin MHP oldugunu gorursunuz.(en basidi cemevlerine statu icin anayasaya duzenlemesi isteyen BDP’li anayasa komisyonu uyelerine CHP’li komisyon uyelerinin “biz bir dusunelim” dedigini unutmayin lutfen. Kuluslerde ulusalcilar IP ve MHP ile ittifaka gidilmesini konusuyor. Bir Dersimli’nin partinin basinda olmasi o partiyi devrimci ya da sosyalist yapmaya yetmez, yetmiyor maalesef..

  Bir de sahnenin sahibi olmaz, sahne halka aittir..Herkes istedigini konusabilmeli bizi diger Kurt ve Turk illerinden ayiran da herkese her dusunceye olan saygimizdir, sosyalist durusumuzdur.

  Dersim disinda yasayan Dersimliler olarak kentimizin haberlerini sizden aliyoruz, bu yuzden sizden ricam haberleri verirken mumkun oldugunca objektif olmaniz.

 4. şener

  25/08/2013 at 20:18

  Bıçak ve sopalarla sahneyi basıp işgal etmek ülkücülerin yaptığı iştir.
  ben dün ordaydım. Bu kişiler esrar çekip gelmişlerdi. Sürekli birilerine sataşıyorlardı.
  Bir sanatçının elinden zorla mikrofon almayı nasıl açıklıyorsunuz zarife hanım?
  munzur festivalindede aynı şeyleri yapıyorlar.

 5. kader

  25/08/2013 at 20:26

  Allah korusun dün orada birileri ölseydi ne olacaktı? Bunun hesabını kim verecekti? BDP Tunceli İl Örgütü bu konuda açıklama yapıp özür dilemelidir. Çünkü bdpliler bunu sürekli yapıyor. BDP bunlara dur demelidir.

 6. Ro$ev sîtav

  25/08/2013 at 20:56

  (Kurmancî-Türkçe)
  Kesên ku diwêjin “em Dêsîmî ne”, û dûra jî pi$rgirîya vê partîyê bikin, ew kesana bila ba$ bizanin ku, dijitîya Dêsimê dikin û pi$tgirîya didin wan erî$an. Bi $êwekî merî dikarî biwêjî ku Sersorek nikarî vê partî biparêzî.. Ji berku ew partî, hevgirtina/yekbûna Türk-îslamê diparêzî..

  Türkçe

  “Dêsimli Oldugunu” söylüyen herhangi bir ki$inin hala bu partiye bu veya $u $ekilde destek vermesi, yapilan bütün saldirilarda da bunlarla ortak hareket ettigi bilinmelidir.. Bir ba$ka degimle, herhangi bir Kizilba$in bu partiye destek vermesi Dêsim davasina büyük zarar vedigini ve verecegini asla unutmamalidir.. çünkü bu parti genelde türkiye, özelde de Kürdastan da Türk-Islam sentezini savunmaktadir..

 7. kenan

  25/08/2013 at 22:24

  her kesmin mücadelesine elbet saygı duymak gerek ama eğer bi bölgede bi etkinlik var ise bütün program onun üzerine tertip edilmiştir ve birilerinin öyle bi etkinliğe gelip farklı bi propaganda yapması bence de etik değildir o kadar doğru bi davranış ise gidin manisa da mesir macunu atılırken yapın yada konya da etli ekmek izmirde çilek festivalinde yapın biz dersimliler olarak herşeyi biliyoruz bize değil sizi bilmeyenlere kendinizi anlatmanız için onların etkinliklerinde bu tür şeyler yapmak daha doğru olur tabi o cesareti kendinizde bulursanız hoş bu zaman kadar yapmadınız ama neyse anlayana…..

 8. serhad

  25/08/2013 at 23:01

  Hiç kimse kusura bakmasın. Sosyalist laf ebeliğini yapanlar,Palavra meydanından geçmişler.
  Burdaki yapılan provokasıyon BDP nin örgütlediği O lümpen esrarkeş gençlerdir.
  Dersımde yapılan vestival ve şenliklere bi zat BDP,nin işine gelmiyor bunu Alevi kızılbaş halkı yaptığı için, dolaysiylen bu lümpen esrarkeş sokak serserileri bu şekilde yönlendiriyor.
  Bunların maskesi düşmüştür bundan sonrada aynı provokasıyonlarını devam edeçekler buda onların siyasi iflasi demektir.
  Alevi kızılbaş halkı bunlara gereken dersi vermelidir siyasi olarak veriyorda onların korkusuda budur yeniden bu halkın sahıbı olmak istiyorlar.
  Bu halk artık bunlara inancını kaybeti ve yeniden kazanmak için Erdoğan gibi Aleviliğe dört elle sarılmak istiyorlar.
  Bu halk bunları yutmaz onlar neyaparsa yapsınlar kendi örgütlerin içindeki yüzlerce dersımlının kanı var ellerinde.
  Alevi kızılbaş halkı artık bu oynanan kirli ve asimilasiyoncu siyasete politikaya dur demelidir.
  Baş düşmanlarını iyi tanımalıdır. Alevi kızılbaş,zaza halkı samimi bir biçimde örgütlenmelidir.
  Halka doğrudan giderek bilinçlendirmelidir bu kirli siyasilere politikaları iyi tanıtılmalı açıklanmalıdır.
  BDP,de artık bu lümpen esrarkeşleri örgütleyip provokasıyanlarına son vermelidir bunları çok duyuyoruz herşeyinde bir sabrı vardır bu halkın sabrını taşmasınlar.
  Bir ayağa kalkarsa yedi ecdadı önünde duramaz…

 9. memed Degirmenci

  26/08/2013 at 09:58

  her saldirida aklima ilk gelen Hamidiye alayi ve onlarin kizilbaslara olan saldirilari…….
  devran böylemi gidecek bunu hepimiz yasiyacagiz.

 10. ALİ KAYA

  26/08/2013 at 15:45

  Tarihini iyi bilenler bilir.Dersimliler, bunları yaşadıkça tanıyacaksınız.
  Bu zihniye te olanlar. Selâhattin Ebu’nün, İdris-i Bitlisinin .Hamidiye Alaylarının ve Dersimde otuz sekizde katliamında alay başlarında görevli kılınan yedi Kızıl başı öldürenin cennete gider anlayışa, inanca ve görüşe sahip olanların devamıdırlar. Bunlar mankurtlaşmış,halkına düşman türetilmişlerdir. Dersimin kimliğinden uzaklaştırılmış, toplumuna ve kültürüne yabancılaştırılmış, zihnin yeniden inşası yoluyla bilinçsiz eştirilmiştir.
  Zihni yeniden kurgulanarak Man kurtlaştırılan kişi, düşmanını “efendi” kabul ederek kendi halkına ve değerlerine karşı savaşan bir köledir. Bunlarda bir köledir.
  Dersim kimliği, kişiliği, dini, onuru dejenere ediliyor, aşağılanıyor. Geçmişimiz ve kim olduğumuz bize unutturuluyor. Bir daha kendimizi toparlayamayacak biçimde zihnimiz yeniden inşa ediliyor! Böylece Dersim refleksimiz ve direncimiz kırılıyor. Görünüşe bakıldığında son Munzur Festivalleri ve Pülümür Bal Festival örnekleri ile epey yol aldıkları anlaşılıyor.
  Ey Dersimliler;kimliğinize,toprağınıza,inancınıza ve değerlerinize sahip çıkın.. Geçmişinizi unutmayın ,unutmayın. unutmayın..

 11. USEN

  26/08/2013 at 16:33

  KÜRT SAFII VE TÜRK AJANI MEHMET NURI`NIN (DERSIM`I DEMEK ALEVILERE HAKARETTIR )SENARYOLARI TUTMADI ALISER VE ZARIFE SAFII VE KÜRTTÜ VE HEPSI ILTICACIYDI,KURDCU DEREBEYCILERINDE KATIBIYDI.DERSIM TEORILERI CÖKELTTIKCE VAR OLMA HAKKIMIZA HAKARET SERIYAT KIMLIGINI ÖNE CIKARIR.KÜRDOLOG MEME NUN YAZDIKLARI DA TARIH ADINA PISLIKTIR.HINZIRLIKTIR DERSIM BUNU UNUTMAZ !

 12. mamaxatun

  27/08/2013 at 05:51

  onlari secerek belediyeye cikardiniz, hadi buyrun…

 13. mamaxatun

  27/08/2013 at 05:55

  Kirmanc, zaza kimligimize sahip cikalim, biz ne kürdüz nede türküz, kendi davamiza kendi öz kimligimize sahip cikalim, biz bir halkiz!

 14. Ali AK

  27/08/2013 at 12:07

  Suç kendi aslını inkar eden bir avuç inkarcı hain Dersimlilerdir.
  Onlar kendi kimliğini PKK uğruna inkar eden hainlerdir.
  Onlar böyle yaptıkça kürt faşistleri dersimi istila etmeye devam ederler.

 15. dersimbonema

  17/09/2013 at 10:04

  dersimi kürtlestirme politikalarinin iflas edecekmi acaba diyenlere su cevabi veriyoruz… dersim türklestimi? elbette hayir

  dersim, ne zaza, ne kürt ne de türktür. dersimli olmak dersime ait olmak bir hissiyattir, irkla , dille, dinle, mezheple kisirlastirilamaz.

  dersim dersimdir. dersim ruhumuzdur , evimizdir.

  ne kürdistan ne türkiye!!!!

  bagimsiz kutsal dersim!!!

  bone ma dersim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top