Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Armutlu Halkı: Ambulans Çağırsak Aleviyiz Diye Gelmez

Haberler

Armutlu Halkı: Ambulans Çağırsak Aleviyiz Diye Gelmez

Hükümetin mezhepçi politikalarından en fazla etkilenen yerlerin başında gelen Armutlu, Abdullah Cömert’in ardından Ahmet Atakan’ı da polis şiddetine kurban vermenin acısını ve öfkesini yaşıyor. Gezi direnişinden bu yana polis ablukası altındaki mahallede her gün çatışmalar yaşanıyor

Abdullah Cömert, Ahmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz. Gezi direnişinin başladığı 31 Mayıs’tan bu yana Antakya’nın yitirdiği üç fidan oldular. Önce Abdullah, ardından Eskişehir’de Ali İsmail son olarak ise 22 yaşındaki Ahmet Atakan…

Antakya’nın merkez mahallesi Armutlu bir taraftan genç yaşta toprağa düşen çocuklarının yasını tutarken, bir yandan da aylardır aralıksız süren polis ablukasına karşı direniyor. Ahmet Atakan Abdullah Cömert’in ardından Armutlu’da katledilen ikinci direnişçi oldu.

Armutlu şimdi de ODTÜ’ye destek ve Abdullah Cömert’in katillerinin cezalandırılması için yapılan eyleme yapılan polis saldırısında yaşamını yitiren Ahmet Atakan için sokakta. Mahallede gerginlik hakim. Halk öfkeli. AKP hükümetinin mezhepçi politikalarının en fazla etkilediği yerlerin başında geliyor Armutlu.

POLİSİN VARLIĞI ÇATIŞMA DOĞURUYOR

Armutlu’da iş yapan esnaf eylemlerden değil polisin varlığından şikayetçi. Esnafa ve yaşayanlara göre mahallede polisin varlığı ve müdahalesi çatışmayı kaçınılmaz kılıyor. Zira eylemcilerin mahallede yürüyüş yaptıktan sonra kitlenin erken bir saatte dağılacağından bütün mahalle hem fikir.

1 Haziran günü bütün Türkiye’de olduğu gibi Armutlu’da da başlayan eylemlerde tansiyon Abdullah Cömert’in öldürülmesiyle zirveye çıkmış. Cömert’in öldürülmesinden sonra gündüzleri de dahil olmak üzere mahalleye bir buçuk ay boyunca adım atamamış. Bu durum tam normale dönmüşken bu sefer Ahmet Atakan’ın ölümüyle polis üç gündür sadece akrep ve TOMA’larla mahalleye girebiliyor.

BİR GECEDE 350 FİŞEK ATILDI

Anaakım medyanın Armutlu’yu neredeyse hiç görmemesi nedeniyle de polisin Armutlu’da müdahalesi diğer yerlere göre çok daha sert. Eylemciler çarşamba gecesi yaşanan polis saldırısının ardından mahallede 350’ye yakın gaz fişeği topladı. Bu fişeklerin yalnızca 2 saat içerisinde atıldığı söyleniyor.

Armutlu’da gösteriler normalde 8-9 civarlarında başlıyor. Her pazartesi Abdullah Cömert’in öldürüldüğü yerde bir basın açıklaması yapılıyor ve yürüyüş yapılıyor. Cumartesi günleri ise sokağa anneler çıkıyor. Polisin saldırısı yine gerçekleşince anneler alandan çekilip yerlerini göstercilere bırakıyor. Mahalleli polis saldırısı olmasa cinayetlerin sorumlularının bulununcaya kadar sadece bu iki gün basın açıklaması ve yürüyüşün yapılıp bir olayın yaşanmayacağını düşünüyor. Armutlu’da olaylar genellikle bir buçuğa kadar sürüyor. Ancak zaman zaman sabah 5’e kadar sürdüğü de oluyor.

Armutlu’daki eylemlerde sokağa çıkamayanlar evden destek veriyor. Evlerinde oturanlar sokağa polis girdiğinde akreplere eşyalarını atıyor. Bugüne kadar çamaşır makinesi, su deposu ve çekyat atılan eşyalar arasında. Armutlu halkı eylemlerde pek gaz maskesi kullanmıyor. Bunun yerine gaz maskesinden tülbent, şal veya tişörtle korunuyorlar. Evlerde yaşayanlar yüzünü çıplak gördükleri eylemcilere gazdan korunmaları için evlerinden eşyalarını atarak veriyor.

Armutlu halkı mahallede yaşayanların çok büyük bir çoğunluğunun Alevi olmasının hükümetin tavrını farklı kıldığını düşünüyor. Armutlu’da dükkanı olan ve yaşayan bir esnaf “Sadece hükümet değil. Vali, polis bütün idari kurumlar. Hatta TEDAŞ da bize farklı davranıyor. Bütün şehirde elektrik olurken her gece bizim elektriğimizi kesmelerini başka türlü izah etmek mümkün değil. Burada bir sofrada 8-9 mezhebi bir arada yemek yerken görebilirsiniz. Ancak hükümet bizi dışlıyor ve ayrımcılık yapıyor. Bir ambulans çağırsak Armutlu’ya asla gelmez” diyor.

Armutlu ana akım medyadan olduğu kadar yerel basından da şikayetçi. Başka bir esnaf da “Burada yerel basın vali, ne verirse onu yazıyor” diyor.

GENÇLER ÖZGÜN MÜZİK DİNLİYOR

Armutlu’da bir müzik dükkanının sahibi gençlerin genellikle Grup Yorum, Grup Munzur, Fevzi Kurtuluş gibi özgün müzikleri dinlediğini söylüyor. Armutlulu gençler genellikle Hatay Şehir Parkı’nda ve etrafındaki cafelerde vakit geçiriyor. Gazete satan dükkanlarda ise muhalif gazeteler ve

Armutlu’da geçtiğimiz haftalarda bir nebze durulan olaylar Ahmet Atakan’ın ölümüyle yeniden alevlendi. Armutlu’da bu yüksek tansiyonun bir süre daha düşmesi beklenmiyor.

ULAŞ GÜRŞAH – BirGün

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top