Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Şerafettin Halis Yine Ders Verdi

Haberler

Şerafettin Halis Yine Ders Verdi

Şerafettin Halis, soL gazetesinde köşe yazacağının duyurulmasının ardından kendisine bazı kesimlerden gelen tepkiler üzerine “soL’da yazmak üzerine” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Dersim eski Milletvekili  Şerafettin Halis, soL gazetesinde köşe yazacağının duyurulmasının ardından kendisine bazı kesimlerden gelen tepkiler üzerine “soL’da yazmak üzerine” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Halis’in yazısı şöyle:

“Türkiye devrimi, sol güçlerin sistemle kapışmaktan ziyade kendi aralarındaki kapışma hastalığından dolayı ötelenmiş bir ütopyadır. Bu hastalık, soldan etkilenmiş tüm ideolojik ve siyasi bireylere, farklı yoğunluklarla bulaşmış durumdadır.
Hastalığın ana belirtisi, sisteme gösterilen tahammülün demokrat, sol, sosyalist yapılara gösterilememesidir. Tedavisi, mutlak bir analitik hoşgörüdür.
soL gazetesine yazacağım bilgisi üzerine, daha neyi nasıl yazacağımı bilmeyen bazı çevrelerden, doğrudan ve de sosyal medya üzerinden hakaret içerikli eleştiriler almaya başladım.
Oysaki daha önce ana akım ve hatta cemaat medyasında çıkan yazılarımdan dolayı kutlanmıştım. Yazının yayınlandığı yerin önemi dikkate alınmamıştı. Her gün manşetlerinde Kürt özgürlük hareketine bölücü, cani, terörist diyen; komünistleri, devrimcileri, hak ve özgürlük arayanları yine aynı dille suçlayarak devlet şiddetini her koşulda meşru kılan, sokaklarda insanlar öldürülürken sayfalarında magazini öne çıkaran, ana görevi sistemi savunmak için gerçekleri yalanlarla gizleyen (çoğaltılabilir) malum gazeteler daha mı iyiydi?
‘Daha iyi’ diyebilmek için demokrasi karşıtı olmak gerek. Ya da cahil…
Demokratlar, solcular, sosyalistler, Kürt yurtseverleri vb. ana akım medyada yazamazlar mı? Yazabilirler. Bal gibi de yazıyorlar.
O zaman sol-sosyalist bir gazetede yazmak neden kötü olsun?
Benim için sistem karşıtı en kötü olgu, sistemden beslenen en güzel olgudan daha değerlidir.
Kaldı ki, soL kötü bir olgu değil, her konuda düşünsel örtüşmemin olamayacağını, birçok konuda farklı kalacağımı bilmeme rağmen, gereğine inandığım bir gazetedir.
soL gazetesi birçok yönüyle kendisi gibi düşünmeyen birine kendi gazetesinde yazma çağrısı ve demokratik hoşgörü sunuyorsa, bir değil, en az iki defa düşünmek gerek.
soL gazetesi benim yıllarca demokratik Kürt siyaseti içinde mücadele ettiğimi, bu gün tüzel bir sorumluluğum olmasa da halen orada (BDP) olduğumu biliyor.
Ben de, her konuda soL gibi düşünmesem bile, soL’un sosyalizm, demokrasi ve özgürlük mücadelesindeki yerini biliyorum ve yazı yazmam için kırmızı çizgilerin olmayacağını da…
Her ilişkinin ve iletişimin, hastalıktan arındırarak sosyalizm, demokrasi ve özgürlükler mücadelesinde güç birliğine yol açması dileklerimle…”

SoL

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
2 Comments

2 Comments

 1. KIZILBASOGLU

  05/10/2013 at 14:16

  Aleviler ve Dersimli´ler nereden gelirse gelsin zora siddete karsi olmali fikir özgürlügüne saygili olmali.Saldirilarin dislamanin nedenlerini sola siginarak degil acikca tecrit etmek zorunlulugundayiz aslen linc edilmek istenen,Alevi tarihi`dir.Alevi olmaktan vazgecmemek`tir Dersim`li Kizilbas durustur.
  Dersim`li kizilbas siyasi kürt´cü solcular ,Dersim`li´Kizilbasi siyasi Türk`cü solcular sovenist dogmatiktirler.Türk ve kürt miliyetciliginin Kul´luk siyasetcileridir`ler ancak hakki`ni vererek tedavisi ettiremedikleri Paradigma`yi da unutmamak gerekir.Her ne kadar sonuna kadar, oportonist kararda inat´ta etseler „ben Alevi degilim „sözünü kullanmazlar.En ulu en mesru ve anlam icerikli ahlaki bir kimlikten vaz gecmemeleri de mirasi inkara yüreklerinin yetmedigidir.
  Kizilbasi alirsin secimle,oylamayla Avrupa´nin basbakani yaparsin, yani.kizilbastan Basbakan cikarirsin ancak kizilbasin icindeki kizilbasligi cikarcagina inan varsa ben yokum.

  Parti ,örgüt,kurum ve kurulus.yetki makam ve mekana bakarken en cok göze carpan kisinin Alevi olup olmamasidir.Anadolunun potansiyel düsmanlik siyasetinin ic mesele carklarlari bu felaketi-carkla cevriliyor.Islam siyaset Degirmen`inin ögütmek ve pisirmeye bitirismek icin ezildirilmeye cevrilen Pervane´nin tek yönde cevrilisinin nedeni Kizilbas var olmaktir,kizilbas yasamak ve „Ekrad.i be idika`ta“ karsi savasmak olmustur.

  Orta yolcu Dersim`lilerin büyük kismi inanc potasina atilmis,unutulmus sosyal piskolojik karisikliklardan milli kimliklerinin bilincine varmanin derin uykusundan ne zaman kalkacaklari malesef hafizadaki birlik dirlik inanc ve siyasi kararliligin baglidir.
  „Kalan saglar bizimdir „diyen sessiz ama öfke ve direnis yüklü Dersim `li Kizilbaslar`in
  dostunu ve düsmanini hatasiz tartarak zamana müdalesinin örgütlü hayata gecirerek mücadeleye dönüstürmezse Aleviler icin zaman kaybidir.

  BDP nin Dersim`li Kizilbaslar icin siyasi asimilasyon ulusal inkar ve cografyasi icin mesru ilhak ve koltuklara yapistirdigi,gazete köselerine oturttugu düskünler,Propaganda komitelerinden.Cenesi cevrilmis kimliksizlestirilmis figüran Kul`lardan baska sundugu bir program yok.Milli varlik,Ocakzadelik inanc,Kültürel özgürlük,Dil özgürlügü,(Dersim dili „Zone Ma )„Örgütlenme özerkligi,fikir özgürlügü`ne sayginlik ve tahammül özellik`le Kizilbas`sa yok.Kizilbas halka verecegi Kemalist bir zihniyet cizgisinden (Türkiye milliyeti kimligi) baska bir seyi yoktur.

  DTP dedikleri türkcülük donunda bati Anadolu yeni projesi.hem idolojik maksatli hem demokrasi demogojisi icin hem solcu geleneksel siyaset kafatasciligi icin osmanli´nin kücük capli oyunudur.Türk`cülük esittir kürt´cülük,solculuk esittir orta yolculuk,sonuc müslüman kardesligi Kabe kültürü,potansiyel minafik bulma projesinden öte bir sey degildir.

  Ulusal olsun Uluslararasi olsun devlet kurulurken demokratik kurallardan biri referandumdur,Aleviler devletlesmemis`tir fakat Türkler´in devleti Kizilbas`in halkin ve Dersimli`nin nazarinda mesru olmadigi gibi,kürtlerin devletinin`de Dersim cografyamiz da mesru`yeti yoktur.
  Haritalar bugünkü sartlarda evrensel bir kac burjuva emperyalist öncü güclerin cikarlari geregi ve bir kac özellik ve kosullara Diplomasi sözlesmeleri cercevesinde baglantili ve kaliciligina önem vererek belirlenir.Bu yapilirken burjuva reformlari projeleri baglaminda her ülke ve halk´in özgenligi ve taleplerine göre bicimlendiri`lir.Federal devlet ,kanton,devletleri ,birlesik defletler,federasyon devletleri ,kademeli alt devlet yapilarini bir tarafa burakalim.Burda sadece Diaspora yasayan ve toprak bagimtili ulus devletler örgütlenmelerinin oldugunuda hatirlatmakta fayda var.Mesele devlet ve Aleviler olunca her sarti her sekli incelemek hakkimiz.

  Kürt´ler hakiki islam´cilar olarak seriyati sever,müslüman´ligi inanc olarak benimser.Kürt´ler islam Semsiyesi´ni kendisinin asil siyaseti oldugunu materyalist idolijik siysetin kendine yakistigini simdiye kadar Anadolu cografyasinda ispatliyamamistir.Atatürk´ü hem sever hem döverler.(Aysel Tugluk icin kürt´cüler tarfindan ATATUGLUK yazilari yazildi Kurdistan Aktuell.com internet sitesinde) .Atatürk´ün Cumhuriyeti ve Kemalistleri hem sever hem döverler.Misak-i milli kürtlerce korunur diyenler kürt liderleridir.Kendilerinden kendi örgütsel yapilanmalarina katki sunmus destek vermis taraftarlari olmus yoldaslarini arasira karsi kisi tanitip cizerler. Kürt`tür bu hem sever hem döverler.(Hüseyin yildirim,Dursun küück Ali,elif Oran,Seraftin Halis bitmez dolu listeler… Dersimli vs.Bu statüye hakimiyet metodunun adi Devrimci olmak,solcu olmak,sosyalist olmak degil bu islami uygulamaktir.Olacak olan ortada makyajli plaqn siyaseti zamana yayilmistir.10 yili gecmez Türkiye cografyasini okurken incelerken Halife`lerin,Seyh`lerin,Mollalarin hatta Sure ve Ayet´lerin isimleriyle yazildigini ne Dere´den,Dag`dan,irmalar dan Allah´a ve islam`a yapistirilmamis bir sistem baslatilmistir.Bu sürec Tuz´lu Tuz´suz,Seker`li,Serbetli ,Aci`li,Namaz ve Kindar`ca,Ezan´la,Vaaz`la devam ediyor.Diyarbakir Hamas´in kalesi Altan Tan yeni Molla Seyhi ve Hakkari olmus Hizbullah Urfa`da bilmem kac Libya benzeri kac Asiret Devleti(modern derebeylik.emirlik) Urfaullahlar`dan kac Ibrahim Peygamber kac Abbasi kökenli kaci Emevi Emiri bilinmez.Kacina Yezit madalyasi takilir belli degil.Barzani`nin Tekerlegi´ni Tayyip takarsa moda da gelisir.Dersim´de Fettullah hazirlik icinde bakalim ne olucak.

  Idoliji.mizimler,sosyoliji,mitoroliji,andropoloji araclari Kizilbas ve Dersim Kizilbaslar´inin var olma hakkimiza karsi asimilaysyon icin sindirme siyeseti inkar propagandalari icin kullaniliyor.

  Halis Bey kusura bakmasin DTP sini kendisine iade ediyoruz.dersimi insansizlastiran siyasetin bir ucunu bir zamanlar temsil eden sizdiniz.Kardesime tasviyem sudur;burakalim Avcilarin yazdiklari hikayeleri okumayi.Bizim meselemiz kendi avlanmisligin tarihine sahip cikarak düzlüge cikip diklenmedir.
  Ne olursa olsun Dersim durusu itikat dedikleri felsefe icin tarihe gecmis dik durustur.Halisín cagrisimi dönmeden renk degistirdigini yansitmayi sevecen sunmanin siyasetidir.

  Durum Kizilbasa tahamülsüz´lük Dersim´e tahammülsüz´lük inkardir`,bu vesileyle dostlarimiza saygilar fikrimizi Dersim`li kizilbas karsitlarina karsi ruhisekillenmemizi bir „Deste gül „güzelligi´ile civiliyoruz.

  LACE SURESERI

 2. cotkar erzurum

  06/10/2013 at 21:01

  ben bu adami eskidende simdide hep beyendim.cok saygin bir siyasetcikürtlerin böyle siyasetcilere ihtiyaci var dersim il baskanligindan istifasini bir yursever olarak dogal karsiladim hep saygi duydum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top