Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersimli Ermeniler Derneğine Hitaben

Haberler

Dersimli Ermeniler Derneğine Hitaben

Ey Ermeni Derneği, Ermenilerin tarihi acılarını sorgulamanın peşinde olmak mecburi insani görevdir. Buna kimse birşey demez. Meseleyi edep dışı yöntemlerle çarpıtıp Dersimlilere karşı iftirakar açıklamalarınızdan kaçamazsınız. 

Dersimli Ermeniler derneği adına, Serkan Sarıtaş imzalı yazınızın çarpıtma ve mesnetsizliğine değinmek istiyorum. Bir kurum yada kişide insani sorumluluk varsa, sorulanlara yazılanlara cevap verir. İftira ve tehtitlerle seviye düşüklüğüne düşmez.

Küstahlık insan erdemine yakışmayan davranıştır. Yapılan küstahlık sistemin Dersimlilere ve genelde Alevilere karşı çirkefçe kullanılması söz konusuysa, bunda zaman aşımı olamaz. Çünkü sistem her fırsatta bu küstahlığı delil olarak kullanmaktadır. Sisteme hizmet ediyorsunuz, alet olarak sunduğunuz bu hizmet yüzünüzün karası olarak hep kalacaktır.

Mektubum sitede duruyor. Ermenilerin hiçbir aidiyet hakkına, hiçbir insani ve hukuki hakkına karşı olumsuz tek cümle yazmadığım halde birde savunucusuyum. Herşeye rağmen, Ermeni derneği bu yazıdan incinebilir, hatta haksızlık gibi görebilir. Yazıya cevap verirken yazıdaki iddia ve haksızlıklara vurgu yapar. Benim yazımda Ermeniler yada dernekleriyle ilgili olmayan iddiaları bana ait gibi sıralayıp cevap vermenize baktığımda, yeni yetme Ermeniler kavramını kullanmakta na kadar haklı olduğumu, özellikle Dersim Alevilerini öğütüp yokeden sistemin kirli ve karanlık değirmenine su taşıma görevini üslendiğiniz alenen ortadadır.

EY ERMENİ DERNEĞİ % 75’e CEVAP VER

Öncelikle yeni yetme konusunu açayım.

Her hangi bir nesnel varlığın, olgu ve olayın yenisinden bahsedildimi, anlatılmak istenen bunun eskisinin de olduğudur. Yetme takısı eklenince eskisinden farklılık arzettiği anlaşılır. Eski kuşak Ermeniler en hafif konuda bile söz ve söylemlerini bildiğimiz edep erkana uygun söylerlerdi. Dersimdeki toplumsal farklılıklar karşılıklı dostane itibarla pekişmiş durumdaydı. Dersimlilerin  ‘% 75 i Ermenidir’ diyen insanların bildiğimiz eski Ermenilerden farklı bir tutum arzettikleri yeni yetme oldukları ortada değilmi?

EY ERMENİ DERNEĞİ % 75’e CEVAP VER

Şeriatçı bir  tvde boy gösterip ‘’Dersimlilerin % 90 ı Ermeni dönmesidir’’ diyen Patriktir. Derneğiniz ise rakamı az aşağı çekip 75 göstermektedir. Farkınız kel ali ile, ali kel arası kadardır. Ermenilerin dernek kurmasıyla ilgili bir sorunum yok, olamaz. Ermenilere yapılan zulüm konusunda çok duyarlı olduğumu görmesenizde bilenler görenler vardır? Sorun derneğinizin Dersimlilerle ilgili beyanatıdır. Dersimliler dörtbir yandan çok çeşitli spekülasyonel propaganda saldırısı altındadırlar. Ermeni derneği ve Patriğin iddiaları, Sistemin Dersim Alevilerine yönelik bazı hain tuzaklara zemin hazırlayıcı niteliktedir. Asıl mesele budur. Beyanatınız konusunda bir açıklama yapmamanızın sebebi nedir?

EY ERMENİ DERNEĞİ % 75’e CEVAP VER

Patrikle ilişkiniz varmı yokmu, ben ne sordum nede sorguladım. Benim bahsettiğim, Patrik Resmi makam sahibidir, temsil yetkisine sahiptir. Sizin Patrikle ilişkinizin olup olmamasıyla ilgilendiğimi düşünüyorsanız asıl şaşılacak akıl ve mantık sizindir.

‘’Diyelim ki yeni yetmeyiz, eski yetme şahsınız mıdır? Ben Dersimli Ermeniler Derneği yöneticisiyim. Bahsini ettiğiniz 24 Nisan 2013 tarihindeki basın metnini okuyan Dersimli bir kişiyim.  Aklınızda olsun, Dersimli Ermeniler Derneğinin tüzüğünde Ermeni olma şartı değil Dersimli olma şartı aranmaktadır. Şimdi size gelelim;’’

Kırmızıya çektiğim bu paragrafınızın birinci satırına bir bakın. Bu üslubun rahmetli Baki Devletli, Beğdo, Ali Devletli, Dondurmacı, İmam Boztaş ve benzeri amcalardan hangisinin üslubuna benziyor? Buradaki üslup sizin edebinizin ölçüsüdür.

Khalmam sır evladıyım, Pir Hz. Khureş talibiyim. Şah Mansur Mürşidimdir. Atalarımın Ermeniler gösterdikleri insani merhametin temelide bu uluların binlerce yıllık Alevi felsefesinden ruhunu alır. Beni tanıyıp bunları bilmeyen Ermeni varıp kendisini sorgulasın. Derneğinizin tüzüğüde beni hiçmi hiç ilgilendirmiyor. Mesihi’in arzularını sıralayacak tüzüğünüz olsa bile kıymeti harbiyesi ne ola ki?  Fiili tavrınızın şerri güçlerin emrinde oluşu ortadadır

‘’Sayın Ülkemizde bunca haksızlık, hukuksuzluk varken, bunca mezalimin içinde hiçbir şiddete başvurmadan yalnızca kimliğini ifade etme talebi olan Ermenilere saldırmanızı manidar buluyorum. Bizim atalarımız, Kırmanciyê aidiyetine sahip öngörümüz, hiçbir mazluma dil uzatmamıştır çünkü bu uzantıyı cehalete yormuştur. Bunun tersi örneğini gösteremezsiniz. Siz hangi adalet, aidiyet duygusuna sığınarak Dersimli Ermenilerin ata topraklarında soykırım anmasına yönelik açıklamalarını melanete yorarsınız? Kendinizi ne sanıyorsunuz?’’

Yine kırmızı paragrafta iddia ettiğinize bakın. İnsan bir yazıyı çarpıtır ama bu kadar aleni iftiraya sarılmaz. Bu derece gayri ciddi bir duruma düşmez. Ermenilerin haklarını hukuklarını insani istemlerini ve yitirdikleri atalarının davasını sorgulamalarına karşı hangi cümleyi sarfettim? Yazıklar olsun size demiyecem çünkü bir yerlerden görev üstlendiğiniz açık. ‘Dersimlilerin % 75 gibi zırva iddianızın üzerinde duruyorum. Siz ise buna cevap verme yerine hayali iddiaları kendiniz sıralıyorsunuz ardından cevap veriyorsunuz. Bu kadar düşmeyi ancak Mesut Keskin gibi hemşerilere yutturursunuz.?

‘’Dersim Kültür ve Doğa festivaline Yerevandan Karin (Erzurum) Halk dansları Topluluğunu biz getirdik ve bunu hangi ekonomiyle yaptığımız sizin araştırma konunuz olmasa gerek. Çok merak ettiyseniz gelip bizimle konuşsaydınız size anlatırdık.’’

Ermeni derneğinin genel sekreteri, Sen bunları nereden uydurup buraya aktarıp ben sormuşum gibi cevap veriyorsun? Seni bu trajedik halüasyon durumuna sokan nedir?

İsa, Musa Muhammet aşkına diyeyimde belki gördüğün sarhoş rüyadan uyanırsın. Ben bunları nerede sordum, nerede yazdım? Kusura bakma aklından zoru olanın uydurması diye bunlara derler. Ayıp diye birşey vardır. Hadi sen yazdın dernekte başka biri senin yazını okumadımı? Yada senin okuma yazman yokda başka birimi senin adına okuyup yazıyor?

Ne festival ne etkinlik nede gittiğiniz yerlerle ilgili hiçbirşey özel ilgi alanım değil. Tekrar söylüyorum. Söz konusu Dersimliler hakkında Erivanda söylediğiniz % 75 denen o çirkef iddianızdır. Bu iddianız medyada boy boy yer aldı. Bu sayfada yazıma karşılık savunmanızı yapan Mesut Keskinde yazısında diyor ki, ’’ olaydan hemen sonra ben Pirgiçi aradım

% 75 nüfus değil Köyleri kastettim dedi’’ Gine Mesut Diyorki. Pirgiç dediki, gönül isterki bu yanlışlıklar olmasaydı’. Şimdi ‘Mesut mu yalan söylüyor sizmi yalan söylüyorsunuz’ okuyucular karar versin. Bu inkarınız la  Mesut hemşerimi ‘yalancı duruma indirdiniz, kendisine ders olur umarım.

Atalarımın kurtardığı Ermenilerin çocukları olsanız, yeni yetme olmasanız en azından dilinize, edebinize dikkat edersiniz. Kullandığınız o argo ‘edepsiz laflar, boy ölçüsü, kimsin, hadi ordan’ gibi sokak ağzı kuru sıkılar, sizin şahsiyetinizinde derneğinizin amaçlarınında aynasıdır. Anadolunun yangın yerinde Ermenileri kollayan tek bölge olan dar dersim Alevilerine karşı  vefanız bumu olmalıydı?  Karanlık odakların kirli plan ve tezgahlarının başarıya ulaşması için Şerri güçlere mesnetsiz iddiaları sunuyorsunuz.

Ey Ermeni Derneği, Ermenilerin tarihi acılarını sorgulamanın peşinde olmak mecburi insani görevdir. Buna kimse birşey demez. Meseleyi edep dışı yöntemlerle çarpıtıp Dersimlilere karşı iftirakar açıklamalarınızdan kaçamazsınız.

% 75’e CEVAP VER, Dersim Alevilerine karşı karanlık tezgahların dişlileri olma.  İstediklerimin tamamı bundan ibarettir.

 Mehmet Gülmez

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
1 Comment

1 Comment

 1. Ozan

  23/12/2013 at 20:32

  Evet, dersimlilerin yüzde 90 nı ve ya yüzde 70 i ermenidir demek yanlış tabiki.Dersim zaten ciddi bir asimilasyon tehtidi altında… ama Ermeniler(dersimli ermeniler) dersimi neden ermeni olarak görmek ister? Belki de sığınacak başka bir halk kalmamıştır anadoluda. Mehmet Gülmez bu pisikolojiyi sorgulamalı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top