Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Sırrı Süreyya Önder’in Deşifre Olan Sırrı

Haberler

Sırrı Süreyya Önder’in Deşifre Olan Sırrı

CHP’nin oylarının düşürülmesinde en etkili görevi Sırrı Süreyya, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün HDP’si üstlenmiştir.

 

Anadolu’nun aydılık yüzlü insanları Taksime, Gezi parkına çıkmak isterken, AKP bu alanları şer güçleriyle işgal edip saldırıyor, gazlıyor,  tutukluyor, katlediyor. Sırrı Süreyya bu alanların AKP’nin elinde kalması içini bu vahşetin devamı için çok hevesle çalışıyor, acaba neden?

AKP'li İstanbul BB itfaiyesi gece yarısı Gezi Parkı'ndaki çadırları böyle yakmıştı.

AKP’li İstanbul BB itfaiyesi gece yarısı Gezi Parkı’ndaki çadırları böyle yakmıştı.

 

Kısa bir süre önce Sırrı Süreyya nın yaptığı açıklamaya bakalım.

“Ben Sayidi Nursi’nin Risalei Nurlarıyla yatıp kalkıyorum. Risaleleri başucumdan ayırmıyorum.”  

Sırrı Süreyya Önder’e ait bu sözler basında yayımlandı. Saidi Nursi’nin risalelerini okumada garip bir durum yok. Ayrıca Nursi’nin adından bahsederken mezarının olmaması benim de içimi burkuyor. Dersim’in mezarsızlarını bana hatırlatıp acı veriyor. Garip olan Sırrı Süreyya’nın ‘Risaleleri başından ayırmayacak kadar bağlılık itirafı ya da  bir yerlere  öyle görünme mesajıdır.

2011 seçiminde kendisine oy verenlerin ezici çoğunluğu Sol, demokrat ve Alevilerdi. Sırrı bey seçime girdiği zaman propagandasında bunları söyleyecek kadar dürüst olsaydı acaba aynı oyları alırmıydı?  Çünkü, Risale bağımlısı değil, bağımsız sosyalist aday olarak girmişti seçime.

sırr-sureyya-risale

AKP,  anti demokratik, anti insani baskı, şiddet ve dikta rejimini pekiştirmekle uğraşırken, ülkeyi soyup soğana çevirmelerin ayyuka çıkmasıyla sıkıştığı günlerde, Sırrı Süreyyanın bu açıklamaları neyin mesajıdır kime veriyor?

Birinci Mesajı, Şeriat cephesine veriyor. ‘Biz bazen atıp tutsak da din kardeşiyiz, sizin Roboski moboski katliamlarınız bile bizi ayıramaz’ demek istiyor.

İkinci mesajı da, 2011 de kendisine oy veren demokratlara,  sosyalistlere, Alevilere ve Dersimlileredir. Onlara diyor ki,  ‘ben sanatta ustayım. Şeriatı severim, sizden aldığım oylarla sizi şeriata dövdürsem bile, sanat ustalığımı kullanarak sizden gine oy alirim, zira eli mahkumsunuz.’

sirri-hdp

Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder

 

HDP’li Sırrı Süreyya nın en son yaptığı açıklamasina da bakalım:

“CHP’yi paramparça edeceğiz” diyerek başlıyor.

Sırrı bey  2011 de sana oy veren Alevi gençlerini  katleden katil güruha, TOMA’lara atacak bir taşın yoktu senin. Şimdi CHP’nin başındaki Alevi Kemal Kılıçdaroğlu’na atacak taş arıyorsun. AKP sana atacak taşları vermiş eteğin doludur sen kimi kandırıyorsun.

Başta AKP olmak üzere cümle şeriat ve faşist  cephe, Kürt cephesi, sol cephe ve hatta CHP’nin içindeki sağ kanat olan Baykal ekibine kadar tümünün ortak özlemi ve çabası Alevi Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin başından düşürmektir. Bu özlemin perde arkasının detayları geniştir ama ben sadece birincisini yazmakla yetineyim.

CHP nin başında dürüst ahlaklı, faziletli bir Alevi şahsiyetin bulunması, Anadolu da Alevi kitlesini sahipsiz bir pasta gibi yağmalamak isteyenlerin işini zorlaştırmaktadır. Zira Kılıçdaroğlu gibi bir şahsiyet CHP’nin başında kaldığı sürece, Alevilerin önemli kesimi CHP’nin politikasına değil, Kılıçdaroğlu’nun şahsi dürüstlüğüne bakarak oy kullanacaktır. En azından Anadolu insanının yüzünü güldürecek çağdaş bir seçenek olmadığı sürece bu böyle olacak.

Alevileri yağma pastası olarak görmek isteyenler,  Anadoluyu şeriat diktasına teslim etmek isteyenler ‘On yıldır AKP yi biz ayakta tutuyoruz’ diyen Öcalan ve BDP’si-HDP’si,  Sırrı beyle Ertuğrul Kürkçü beyler ve adları sol olan tüm partiler aynı strateji kavşağında buluşmuşlar.

Strateji 1.

“Dersim merkezde CHP belediyeyi almamalı kim alırsa alsın.”
Kılıçdaroğlu kendi memleketinde belediyeyi alamasza, ilk kurultayda genel başkanlığı bırakıp kendi evine gidecektir. Özellikle Dersim merkez de CHP’nin seçimi kaybetmesi için her yol denenecektir.

Bir önceki yerel seçimlerde, AKP’nin Dersim’in Nazımiye ilçesinde dağıtmaya başladığı beyaz eşya kamyonlarının resimlerini 4 Şubat 2009 gecesi internet sitelerine ben göndermiştim. Benin resimlerin üzerine 5 Şubat günü basın konuyla ilgilenip kampanyayı deşifre etmişti. Aynı zamanda bu kampanya ters tepmişti.

Özellikle Nazımiye’den başlamalarının nedeni ise, yine Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilçesi olmasıdır.

Strateji 2.

CHP’nin oylarının Türkiye genelinde düşürülmesi için ne gerekliyse o yapılmalıdır. Çünkü, CHP nin oyları düşerse, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı bırakması kaçınılmaz olacaktır.

CHP’nin oylarının düşürülmesinde en etkili görevi Sırrı Süreyya, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün HDP’si üstlenmiştir. Görevlerinin CHP’nin oylarını düşürmek olduğu o kadar açık ki, Sırrı Süreyya Roboski’nin katliam sorumlularını unutmuş Kemal Kılıçdaroğlu’na celalleniyorlar.

Anadolu nun aydılık yüzlü insanları Taksime, Gezi parkına çıkmak isterken, AKP bu alanları şer güçleriyle işgal edip saldırıyor, gazlıyor,  tutukluyor, katlediyor. Sırrı Süreyya bu alanların AKP’nin elinde kalması için, bu vahşetin devamı için çok hevesle çalışıyor, acaba neden?

Strateji 3.

Bütün dünya biliyor ki, AKP istanbul’u kaybederse, sonun başlangıcı ve çökme kaçınılmaz olacaktır. İstanbul’daki soygunlar, Türkiye’nin on defa bütçesini katlayacak boyuttadır. Hiçbir güç onları örtmeye yetmeyecektir. İşte Sırrı Süreyya ve Ertuğrul Kürkçü AKP’yi İstanbul’da kurtarmak için CHP’ye canhıraş saldırıp ‘paramparça yapacağız, taş yokmu’ diyorlar.

CHP’nin İstanbul’u almaması AKP nin geçirdiği bu depremden şimdilik kurtulması demektir.

BDP durduğu yerde aynı paralelde ikinci bir parti HDP’nin kurulmasının elbete başka önemli nedenleri de var ama, birinci hedef in 2014 seçimlerinde CHP’yi yıpratıp AKP’yi kurtarmak olduğunu Sırrı bey kendisi deklere etmiştir.

Ya Xızıro Khal, mırodé xayinu zere xayinu de verde. Bu cümleyi anadilimle yazdım. Zira bu dil Xızırın dilidir. Xızır, kendisine yürek yangınıyla çağıranları duyar, inanıyorum.

Sayın Sırrı Süreyya,  Gezi eylemlerinde yapılan katliamlarda yitirdiğimiz gençlerin acısı kırk yıldır yitirdiğimiz on binlerin yarasına tuz oldu. AKP devletinin tüm olanaklarına ek olarak İstanbul AKP belediyesinin devasa olanaklarıyla da desteklenerek, katliamlar, işkenceler, sakatlıklar, kör olan gözler. Paramparça ana yürekleri gibi insanlık dışı her yöntem uygulandı. Uygulanan vahşeti göre göre AKP’yi kurtarmak için bu kadar azimle, şevkle, hırsla çalışmanın sebebi nedir?

Birde ilahi tecelli vardır. İlahi adalet o ana yüreklerinin acısını senin vicdan terazine ağır bir yük olarak koyacaktır. Sırrı bey senin vicdan terazinin kefeleri hiç ayar tutmayacak ve hep rahatsız olacaksın.

25.01.2014

Mehmet Gülmez.

 

 

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
1 Comment

1 Comment

 1. dr zhivago

  27/01/2014 at 13:26

  sayın Mehmet GÜLMEZ

  CHP nin kapalı kapılar ardında HDP ile pazarlıklar yapmaya çalışıp, daha sonra ise ulusalcı Türk’ lerin oylarını kaybederim korkusu yüzünden uzlaşamadığını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Şimdi burada biraz durup düşünmek lazım; yeri geldiğinde eski milliyetçi ve ya merkez sağdan transferler yapan CHP değil mi? Peki aymı CHP bu ülkede gerçek sosyal demokrasiyi geliştirmek istiyorsa; sizin birey olarak bu Alevi saplantısından CHP’ nin ise ulusalcılıktan yani 90 yıllık Kemalist ideolojiden kurtulup bu ülkenin tüm etnik, kültürel, ideolojik ve inançsal yapılarıyla ortaklaşa bir sosyal demokrasi geliştirmesi lazım. Emin olun o zaman kimse sosyal demokrasi dururken muhafazakar demokrasiyi ( ki ne kadar muhafazakar ne kadar demokrat o da ayrı mesele) tercih etmez rahat olun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top