Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Mehdi Ordusu IŞİD’e Karşı Savaşacak

Haberler

Mehdi Ordusu IŞİD’e Karşı Savaşacak

Şiilerin ruhani lideri Sistani’nin IŞİD’e karşı cihat fetvası sonrası, Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu, Irak’ın büyük kentlerinde gövde gösterisi düzenledi.

Dersimnews.com – Irak’taki Şiileri katleden tekfirci terör örgütü IŞİD’e karşı Mukteda El Sadr’ın özel savunma birliği olan ” Mehdi Ordusu” hem Şiileri hemde kutsal mekanları koruyacak. 

Irak’ta, Şii lider Mukteda el Sadr’ın çağrısı üzerine kurulan “Barış Tugayları” sokaklarda gövde gösterisi yaptı.

mehdi-ordusu2

 

MEHDİ ORDUSU ABD İŞGALİNE KARŞI DİRENDİ

Irak’ın en popüler Şii lideri Mukteda Sadr’ın IŞİD taarruzu karşısında yeniden biraraya getirdiği Mehdi Ordusu, dün füzeleriyle olsun, intihar saldırıları için gönüllüleriyle olsun, ülke çapında gövde gösterisi yaptı. Mart 2003’te başlayan ABD işgaline direniş göstermiş tek Şii milis gücü olan Mehdi Ordusu’nun, Şiilerin kutsal mekanlarını koruyacak Barış Tugayları olarak geri dönüşü, 2007’de Irak’ı kasıp kavuran mezhep savaşında oynadıkları rol yüzünden endişe yarattı.


mehdi-ordusu

Bağdat’ın Sadr Kenti’nden Kerkük’e, Kerbela ve Necef’ten Basra’ya kadar IŞİD’in kontrolü dışındaki tüm büyük kentlerde geçit törenleri düzenledi. 3 milyondan fazla insanın yaşadığı Sadr Kenti’nde, 44 derece sıcak altındaki gösteriye yüz binler katıldı. Mehdi Ordusu’ndan milisler değişik askeri kıyafetler giydi, bazısı tümüyle siyaha büründü, bazısı üzerine kefen geçirdi, çoğu maske taktı. Her dört adımda bir “Mehdi, Mehdi” diye bağıran milisler, “Irak, sana canımız feda”, “Terörizme hayır”, “Amerika’ya hayır” sloganları attı. RPG’ler, Kalaşnikoflar ve diğer otomatik tüfekler, çeşit çeşit roketler ve adını Şii liderden alan 3 metre uzunluğunda “Mukteda 1” füzeleri ayrıca dikkat çekti.

Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı 30 bin peşmergenin koruduğı Kerkük’te, Sadr’ın Temsilcisi Raad el Sahri, Irak’ın birliğini savunan, Sünnilerle iyi geçinmeye çalışan 40 yaşındaki Mukteda Sadr’ın emriyle hareket ettiklerini belirtip şunları söyledi: “Kerkük’te tüm etnik gruplarla gösteri düzenlendik. Bu gösteri teröristlere bir mesajdır. Bilsinler ki, Kerkük’e adım bile atamazlar.”

Genelde milisler, Sünnilere cephe almadıklarını, asıl amaçlarının ülkelerini savunmak olduğunu dile getirdi. Podyuma çıkan hatipler “Bunlar Barış Tugayları, barış mesajları veriyorlar, Irak’ı savunmak uğruna canlarını fedaya hazırlar” mesajları verdi. Bir haftadır her akşam 19.00-23.00 arası hızlandırılmış askeri eğitim alan 16 yaşındaki milis Mukteda Hatim, hissiyatını “İlk kez IŞİD üyesi öldüreceğim gün için sabırsızlanıyorum” diye aktardı. Hatim, 7 yaşındayken de, Mehdi Ordusu adına ABD’nin kontrol noktalarından el bombaları geçirdiğini anlattı. 

2008’den beri Şii Başbakan Nuri Maliki ile arası bozuk olan Sadr, 2009’da milislerini dağıtmış, bu yılın başında da siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Dolayısıyla Mehdi Ordusu’nun “Barış Tugayları” adı altında yeniden toparlanması sadece IŞİD’e değil, Maliki’ye de bir meydan okuma. Nitekim Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Başkan Yardımcısı Abdülresak Fatih, “Sadr, Maliki’yi köşeye sıkıştırmak istiyor. Sadr gücünü gösteriyor ki, Maliki’nin yerine başbakanlığa müttefiklerinden biri gelsin” dedi. 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top