Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Avrupa’daki Dersimlilerin Xızır’la Buluşması

Haberler

Avrupa’daki Dersimlilerin Xızır’la Buluşması

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu ( FDG ) 9.Avrupa Dersim Kültür Festivali ile Avrupa Dersimlileri ve Dostlarına Bir Dersim günü daha yaşattı.fdgfestival2008

Gelenekselleşen Avrupa Dersim Kültür festivalinin 9.cusu bu yıl 14 Haziran 2014´te Gladbeck‘te coşkulu bir katılımla kutlandı.

2500´ü aşkın katılımcı Dersimi Gladbeck kentine taşıdı. Genç, yaşlı ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği bu yıl ki festival bir bahar havasında halaylar çekilerek geçti.

FDG-Eşbaşkanı Metin Bozdağ’ın açılış konuşmasıyla başlayan festival misafir konuşmacılardan AABF (Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu) Başkanı Hüseyin Mat’ın ve Gladbeck Belediye Başkanı

Ulrich Roland’ın konuşmalarıyla sürdü. Dersim Hozat Belediye Başkanı’nın da davetli olarak geldiği festivalde hep birlikte Xızır’ın dilinde türküler söylendi, Dersime sahip çıkılmasının önemi üzerinde durularak Dersim’in kültürel kimliğinin, dilinin ve inancının yaşatılmasının bir insanlık görevi olduğunun çağrısı yapıldı.  Celaleddin Polat konuşmasında Dersim’deki güncel sorunlara değindikten sonra Belediye olarak, inşaatı devam eden ve Maddi sıkıntı yaşanan Hozat Cem Evi´nin bitirilmesi için yardım kampanyası başlattıklarını ve yardım çağrısında bulunarak destek istedi.

Konuşmacılardan FDG-Eski Başkanı Yaşar Kaya konuşmasında Dersim 38 Tertelesi` ve Dersim 1937-38 Sözlü Tarih Projesini anlattı. Aynı proje komitesinden Cemal Taş,38 tanıkları ile yapılan söyleşilerde izlenim ve deneyimlerini aktardı.

Kültür programının yoğun olduğu festival de özellikle Mehmet Çapan, Cence Dersimi korosu,  Varvara Silemanu ve Köln Dans Akademi sunum ve gösterileri büyük ilgiyle izlendiler.

Kurulan Standlarda her yıl olduğu gibi Dersimli yazar ve Sanatçılar eserlerini ve sanat ürünlerini sergilediler. Yine bu yıl ilk defa kurulan Dersim itikat Cadiri´nda Dede ve Pirlerimiz gençlerimize Festival boyu Dersimi ve itikatımızı anlattılar.

Bu yıl FDG üyesi Köln Derneğinin organize ettiği  “Dersimin yöresel Mutfağı” katılanların ilgi odağı oldu. Kardeş Kurum AABF’nin yanı sıra Anadolu’daki Etnik azınlıkların temsilcileri kardeş duygularla dostluk ve dayanışma mesajlarını sundular.

Her yıl olduğu gibi Dersimliler bu yılda anadillerinde sevinçlerini paylaşarak hasret giderdiler.

FDG’nin gelenekselleştirdiği festival gecenin geç saatlerine kadar sürdü. Coşkuyla başlayan festival gelecek yıl 10.cusunun yapılacağı Avrupa Dersim Kültür festivalinde buluşmak üzere Davul- Zurna eşliğinde Dersim halaylarıyla sona erdi.

 Festivalimiz YOL-TV tarafından canlı olarak yayınladı ve Avrupa’daki Dersimlilerin bu buluşması anında dünyaya ve Dersim’e ulaştırıldı.

Kemal Karabulut 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top