Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim’de ‘PKK Mezarlığı’ Gerginliği! Kente Giriş-Çıkış Yasaklandı

Dersim

Dersim’de ‘PKK Mezarlığı’ Gerginliği! Kente Giriş-Çıkış Yasaklandı

Pülümür Vadisi’nde yaptırılan ‘PKK Mezarlığı’nın bugün (25 Ekim) açılacağı haberleri üzerine Tunceli Valiliği ikinci bir emre kadar kente giriş ve çıkışları yasakladı.

 

Dersimnews.com – İçişleri Bakanlığı, Tunceli-Erzincan kara yolunu güvenlik gerekçesiyle ulaşıma kapattı.

Dersim Merkez Alacık köyünde PKK tarafından yaptırılan  şehitliğin açılışı nedeniyle İçişleri Bakanlığı güvenlik gerekçesiyle Dersim-Erzincan karayolunu ulaşıma kapattı. Yolun Dersim ve Erzincan kısımlarında jandarma ve polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınırken, karayolunda araç geçişlerine izin verilmiyor.

Kente gelen araçlar, güvelik güçlerince geldikleri yöne geri gönderilirken, bu kararın olumsuz bir durumda sicillerin zarar görmesini önlemeye yönelik olduğu belirtildi.

 

Tunceli-Erzincan Karayolu ?çi?leri Bakanl???'nca Ula??ma Kapat?ld?

TÜM YOLLAR PANZERLE KAPATILDI

İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile Tunceli Valiliği’nce alınan bu karar tepki gösteren TunceliBelediye Başkanı DBP’li Mehmet Ali Bul, bölgede güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen örgüt mensupları için yaptırılan PKK Mezarlığı’nın açılışının engellenmesi amacıyla 7 ilçe ile çevre iller ve Pülümür Vadisi’ne giden tüm yolların asker ve polis panzerleriyle kapatıldığını söyledi.

“OLAĞANÜSTÜ HAL UYGULAMASI YAPILDI”

Tunceli’ye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Pülümür Vadisi’ndeki Alacık Köyü yakınlarında yaptırılan PKK Mezarlığı’nın bugün açılmasının planlandığını kaydedenMehmet Ali Bul, kentte olağanüstü hal uygulaması yapıldığını öne sürdü. TunceliBelediye Başkanı Bul, şunları söyledi: “Bugünkü durum 1990’lara dönüştür. Bütün yollar asker ve polisler tarafından kapatılmış. Vali Yardımcısı ile yaptığımız görüşmelerde kararın İçişleri Bakanlığı tarafından alındığını söyledi. Görüşmeleri sürdürüyoruz. Bu durum barış sürecine hiçbir biçimde hizmet etmiyor. İnsanların seyahat özgürlükleri hukuksuz olarak ellerinden alınmış durumda. OHAL döneminde bile böylesine bir yasak alınmamıştı. Umarım Valilik bu kararından kısa sürede döner ve kente giriş çıkışlar serbest bırakılır. Biz mezarlarımızı ziyaret etmek için oraya gitmeye çalışacağız.”

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 10 =

More in Dersim

To Top