Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Hüseyin Aygün’den Meclis’te Cemevi Talebi

Haberler

Hüseyin Aygün’den Meclis’te Cemevi Talebi

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün Meclis’te cemevi açılması için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e başvuru dilekçesi verdi.

Hüseyin Aygün Hünkarın Huzurunda huseyin-aygun-hacibektas

 

Dersimnews.com – AİHM’in dün (2 Aralık) Cemevleriyle ilgili verdiği kararın ardından CHP Dersim Milletvekili Meclis’te cemevi açılması talebini yeniledi.

Aygün, Meclis’te cemevi açılması talebiyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e başvurusu dilekçesi yazdı.  Aygün, daha öncede Meclis’te  cemevi açılması için başvuru yapmıştı. Meclis’in talebi reddetmesinin ardından Aygün, dava açmıştı. Dava halen sürüyor.

Aygün’ün dün verdiği başvuru dilekçesi şöyle: 

Sayın Cemil ÇİÇEK

           TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANI

 

07.05.2012 tarihinde yapmış olduğum başvuru ile Alevi inancına mensup kişilerin ibadetlerini yapabilmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde yer tahsis edilmesi ve bir Cemevi’nin hizmete açılması için gerekli işlemlerin başlatılması yönünde talepte bulundum. Sayın Başkanlığınız 06.07.2012 tarihinde tarafıma bildirilen yazı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan direktif alarak talebimi reddetti.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’deki Cemevleriyle ilgili yapılan başvuruyu 02.12.2014 tarihinde karara bağladı ve Türkiye’nin Cemevlerine yasal statü tanımayarak, Alevi yurttaşların inanç özgürlüğünün ihlaline ve  “ayrımcılık” yaptığına hükmetti. Bilindiği üzere, T.C. Anayasanın 90. maddesine göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümlerinin esas alınması öngörülmektedir.

 

Meclisimizde 550 milletvekili, binlerce danışman ve çeşitli statülerde çalışan personel görev yapmaktadır. Tüm insanların inanç hakkı ve özgürlüğünün tesisi açısından Alevi inancına sahip kişilerin ibadetini yapabilmesi için bir Cemevi’ne ihtiyaç vardır. AİHM’in 02.12.2014 tarihli kararı dikkate alınarak Meclis bünyesinde Cemevi’nin hizmete açılması için gerekli işlemlerin başlatılmasını saygılarımla arz ederim. 02.12.2014

 

Hüseyin AYGÜN

CHP Tunceli-Dersim Milletvekili

İnsan Haklarını İnceleme  Komisyonu Üyesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 18 =

More in Haberler

To Top