Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Birleşik Haziran Hareketi, Laik ve Bilimsel Eğitim için #Ayaktayız Dedi

Gündem

Birleşik Haziran Hareketi, Laik ve Bilimsel Eğitim için #Ayaktayız Dedi

Birleşik Haziran Hareketi, Türkiye genelinde ‘laik ve bilimsel eğitim için #Ayaktayız” sloganıyle eylem düzenledi.

Türkiye’nin birçok yapılan eylemin İstanbul ayağı Kadıköy’deydi… Kadıköy’deki eylemde ‘laik eğitim’ sloganları atıldı. Kadıköy’deki eylemde polis yoğunluğu dikkat çekerken, eylem sürerken ‘müdahale’ anonsu geldi. Çevik kuvvet ekipleri bu anonstan bir süre sonra geri çekilirken, Birleşik Haziran Hareketi basın açıklaması yaptı.

bhh-laiklik-yuruyusu

BALIKESİR: Birleşik Haziran Hareketi öncülüğünde çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi, bugün saat 13.30’da, Toplu Taşıma Merkezi (TTM) önünde bir araya geldi. ‘Yaşasın birleşik mücadelemiz’ ve ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganları atan grup, alkışlar eşliğinde Kızılay Caddesi’ne yürüyüşe geçti. ‘Laik ve bilimsel eğitim için ayaktayız’, ‘Bu karanlığı haziran güneşi dağıtır’, ‘Çocuklarımıza dokunma onlarda para yok’, ‘Bilim olmayan yere külliye desen ne değişir’ ve ‘Korkma, Bilal bile öğrenmiş Osmanlıca’yı’ yazılı pankartlar açan grup, Paris’te hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya düzenlenen terör saldırısı da kınadı.

ADANA: ADANA’da Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyeleri, ‘Laik ve Bilimsel Eğitim’ talebiyle yürüyüş yaptı. Kent merkezindeki İnönü Parkı’nda toplanan BHH Adana Meclisi üyeleri, 500 metre uzaktaki Atatürk Parkı’na yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşe yaklaşık 150 kişi katıldı. Parkta grup adına açıklama yapan BHH Yönetim Kurulu Üyesi Gülizar Durmaz, çocukların gerici ve mezhepçi bir kuşatma içerisine alınmaya çalışıldığını savundu. Türkiye’nin laik eğitimden uzaklaştığını savunan Durmaz, “Değerler eğitimi adı altında, ‘nasıl iyi eğitimli, aydın ve bilimsel düşünebilen bir insan olunur’ sorusunu sorması gereken eğitimin yerine; ‘nasıl iyi mümin olunur, nasıl sadık bir eş olunur, nasıl itaatkar olunur’ dedirten bir eğitimi dayatıyorlar. Laik ve bilimsel bir eğitim sistemi için mücadele bayrağımızı yükseltiyoruz. Bu iktidara bir uyarıdır ve sadece bir başlangıçtır” dedi. Fransa’da 12 kişinin öldürüldüğü Charlie Hedbo Dergisi lehinede slogan atan eylemciler daha sonra dağıldı.
TOKAT: TOKAT’ta ‘Birleşik Haziran Hareketi’ adı altında toplanan yaklaşık 100 kişilik grubun yürüyüşüne polis engel oldu. Gruba bazı vatandaşlar tepki gösterince zaman zaman arbede çıktı. Tokatspor- 1461 Trabzonspor karşılaşmasına giden bir grup taraftar eylemcilere tepki gösterdi. Protestocuların üstüne yürüyen gruba polis engel oldu. Daha sonra Birleşik Haziran Hareketi açıklama yapan Erdal Topçam, bugün yeni bir direniş yürüyüşünü başlattıklarını belirterek şunları söyledi:

Haber görseli

“Dindar ve kindar bir nesil yetiştireceğiz diye yola koyuldular. Eğitim müfredatını hurafelerle doldurdular. Zorunlu din dersleriyle mezhepçi bir saldırı başlattılar. Okullarımızı zorla imam hatiplere dönüştürdüler. Şimdi de zorunlu din dersini anaokullarına indirecek yeni adımlar atıyorlar. Karma eğitimi kaldırmanın planlarını yapıyorlar. Çocuklarımızı gerici- mezhepçi bir kuşatma içerisine almaya çalışıyorlar. Parası olanların özel kolejlere itildiği, yoksulların, işçi çocukların ise piyasa denen çarkın dişlileri arasında harcandığı bir sistem kuruyorlar.”

ESKİŞEHİR: ESKİŞEHİR’de biraraya gelen yaklaşık 300 kişi, laik, bilimsel eğitim için yürüdü. Kalabalık, ‘Irkçı, gerici eğitime hayır’ sloganı attı. Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanan kalabalık ‘Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız. Birleşik Haziran Hareketi’ yazılı pankart açıp Eskibağlar Mahallesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Sık sık ‘Irkçı, gerici eğitime hayır’, ‘Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür’ ve ‘Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz’ sloganları atan kalabalık bir süre Espark Alışveriş Merkezi’nin İsmet İnönü Caddesi tarafında bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın heykeli önünde durdu. Kalabalık daha sonra Espark Alışveriş Merkezi’nin Üniversite Caddesi’ndeki giriş kapısı önünde yürüyüşü tamamladı.

 

 

İZMİR: İzmir’de Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, Alsancak’ta, laik ve bilimsel eğitim çağrısıyla ÖSYM bürosu önünde toplanıp, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüdü. Yaklaşık 3 bin kişi yürürken ‘Kahrolsun AKP diktatörlüğü’, ‘Haziran ateşi AKP’yi yakacak’, ‘Dinci, gerici eğitime hayır’, ‘Hırsız, katil Erdoğan’, ‘Berkin Elvan 15’inde bir fidan’ sloganları attı, ıslık, düdük, tencere ve tava çalanlar oldu.

Emekli öğretmen Hürrem Altay ve öğrenci Deniz Tankut, yaptıkları basın açıklamasında iktidarın dindar ve kindar bir nesil yetiştirmek için eğitim müfredatını hurafelerle doldurduğunu, zorunlu din dersleriyle mezhepçi saldırıların başladığını, okulların zorla imam hatiplere dönüştürüldüğünü öne sürerek, 9 Şubat haftasında okulların boykot edileceğini, eylemlerin zorunlu din dersleri kaldırılana ve imam hatip yapılan okullar eski haline döndürülene kadar devam edeceğini söyledi. Öğretmen Hürrem Altay, “Anaokullarına kadar yerleştireceğiz dedikleri ahlak, çocuklarına para sıfırlatan arsızların yoz ahlakıdır. AKP iktidarı, itaat eden, hırsızlıklarına ses çıkarmayan, ucuz işgücü olarak kullanılan, daha fazla sömürülen, çocuk yaşta yeni çocuk işçiler doğurmaya başlayan bir nesil yaratmayı arzuluyor. AKP iktidarının yetiştirmek istediği kindar nesil, IŞİD neslidir” dedi.

 

ayaktayiz

‘KALEM SİLAHLA SUSTURULAMAZ’

İki TOMA ve 200 çevik kuvvet polisinin önlem aldığı eylemde, katılımcılar Birinci Kordon’dan Fransız Konsolosluğu’na yürüyerek, Charlie Hebdo katliamı ve sonrasında yaşananları protesto etti. Kalabalık, İzmir Fransız Konsolosluğu önüne üzerinde “Je Suis Charlie (Ben Charlie’yim) korkmuyoruz, ayaktayız” yazılı siyah dövizler bıraktı, 1 dakikalık saygı duruşunun ardından ‘Kalem silahla susturulamaz’ sloganI attı. Grup daha sonra olaysız dağıldı.

cumhuriyet

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 17 =

More in Gündem

To Top