Home » Haberler » Charlie Hebdo Seçkisi Yayınlayan Cumhuriyet’e Polis Baskını!

Charlie Hebdo Seçkisi Yayınlayan Cumhuriyet’e Polis Baskını!

Sosyal medyada paylaşın

Polis, Cumhuriyet gazetesinin dağıtıldığı kamyonlara matbaa çıkışında baskın düzenledi.

12 çalışanını geçen hafta kanlı baskında kaybeden Charlie Hebdo’nun son sayısı, bugün 3 milyon nüsha ile Avrupa’da satışa çıktı. Türkiye’de de Cumhuriyet gazetesi, bir dayanışma örneği olarak Charlie Hebdo seçkisini yayınlandı. Cumhuriyet gazetesinin de basıldığı İstanbul Esenyurt’taki Doğan Medya Grubu’na ait Doğan Printing Center (DPC) çıkışında polis dağıtım kamyonlarını durdurdu.

Cumhuriyet Gazetesi’nin Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun son sayısından bazı karikatürlere yer vereceği bilgisi üzerine polis dün gece yarısı matbaaya yargı kararı olmadan baskın düzenledi.

İstanbul polisi, Cumhuriyet’in yanı sıra çok sayıda gazetenin baskısının yapıldığı Hadımköy’deki DPC tesislerine bu sabaha karşı 01.00 sıralarında üçü resmi beşi sivil toplam 8 kişilik bir polis ekibiyle çıkarma yaptı.  Basılan gazeteleri İstanbul ve çevresine dağıtmak üzere matbaadan çıkmaya hazırlanan kamyonlar, polis ekipleri tarafından durduruldu.

Duruma müdahale eden DPC ve YAYSAT yetkilileri, kamyonlarda Cumhuriyet dahil olmak üzere farklı birçok gazete bulunduğunu belirterek, dağıtımın durdurulmasına ilişkin bir mahkeme kararı olup olmadığını sordu.

YARGI KARARI GÖSTERMEDİLER

Herhangi bir yargı kararı gösteremeyen polisler kamyondan aldıkları Cumhuriyet Gazetesi nüshasını basın savcısına gönderdiklerini bildirdi. Savcıya gönderilen nüshanın incelenmesinin ardından polis ekipleri saat 01.40 sıralarında kamyonların matbaadan çıkışına izin verdi.

Polisin gece yaptığı bu müdahale nedeniyle birçok gazetenin İstanbul ve çevresine dağıtımında aksaklıklar yaşandı.

Charlie Hebdo’nun kapağında, daha önceki sayılarında Muhammed peygamberi temsilen çizilen figür, katliamdan sonra slogan haline gelen ‘Je Suis Charlie’ (Ben Charlie’yim) yazılı bir döviz tutuyor. Luz imzalı karikatürde üstte de, ‘Tout est Pardonné’ yani ‘Her şey affedildi’ yazıyor.

Charlie Hebdo’nun kapağında, daha önceki sayılarında Muhammed peygamberi temsilen çizilen figür, katliamdan sonra slogan haline gelen ‘Je Suis Charlie’ (Ben Charlie’yim) yazılı bir döviz tutuyor.
Luz imzalı karikatürde üstte de, ‘Tout est Pardonné’ yani ‘Her şey affedildi’ yazıyor.

 

Cumhuriyet ifade özgürlüğünü savunmaya devam edecektir

“Uğradığı korkunç terör saldırısında üç kuşaktan çizerlerini kaybeden Fransız hiciv dergisi “Charlie Hebdo” için özel hazırlanan sayıdan bir seçkiyi bugün gazetemizde yayımlıyoruz” diyen Cumhuriyet Gazetesi’nin açıklaması şöyle:

“Tüm dünyayı ayağa kaldıran bu canice saldırının gerçek hedefinin ifade özgürlüğü olduğu konusunda  yaygın bir uzlaşı var. Bu bağlamda ülkemizde ifade özgürlüğünün savunucusu Cumhuriyet, saldırıyı en şiddetli biçimde kınadı, haber ve yorumlarıyla en üst düzey mesleki dayanışma gösterdi.

Okurlarımızın ve kamuoyunun bildiği gibi gazetemiz, özgür düşünceye ve basın özgürlüğüne  tahammülü olmayan terör odaklarının onlarca saldırısına hedef oldu. Yazarlarımız Uğur Mumcu,
Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ümit Kaftancıoğlu, Cavit Orhan Tütengil, Onat Kutlar, Ahmet Taner Kışlalı gibi çok değerli aydınlar ve gazeteciler karanlık terör saldırıları sonucu yaşamlarını yitirdiler.

“Charlie Hebdo” ve çizerlerine yönelik katliamı bu nedenle de çok iyi anlıyoruz. Neredeyse tüm  çizerlerini yitiren dergi, Fransız gazetelerinin gösterdiği örnek bir dayanışma ile bu sayısını çıkardı. Biz de aynı dayanışmanın bir parçası olarak ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma sorumluluğuyla
derginin bugün yayımlanan özel dayanışma sayısından 4 sayfalık bir seçkiyi yayımlamaya karar verdik.

Bu seçkiyi hazırlarken toplumların dini hassasiyetleri ve inanç özgürlüklerinin yanı sıra gazetemiz yayın ilkeleri arasında yer alan:

– 2/8 maddesindeki ‘Yayınlarda düşünce özgürlüğünü kısıtlayan, temel insan haklarına aykırı, şiddeti, kin ve düşmanlıkları kışkırtıcı, insanlar, topluluklar, cinsel tercihleri farklı olanlar, etnik ve dinsel gruplar, uluslar ve halklar arasında nefret ve düşmanlığı körükleyici öğeler yer almaz’.

-2/10 maddesindeki ‘Haberlerde haberin unsuru olmadığı sürece insanlar, ırkı, milleti, etnik kökeni, sınıfı, dili, dini ya da mezhebi, inanç ya da inançsızlığı, meslek grubu, fiziki ya da zihni engelli oluşu  ile tanımlanamazlar, insanlar hiçbir şekilde bu özellikleriyle küçümsenemez, alay konusu yapılamazlar’ ilkelerine özen göstermeye gayret ettik.

Cumhuriyet bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ifade özgürlüğünü savunmaya var gücüyle devam edecektir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =