Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim’de Baro Başkanına Destek Yürüyüşü

Dersim

Dersim’de Baro Başkanına Destek Yürüyüşü

Dersim Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe’nin yasadışı örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 6 yıl 3 aylık hapis cezana çarptırılması ve bu cezanın Yargıtay tarafından onanması, kentte yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi.

dersim-baro-eylemi
Sanat Sokak’ta başlayan ve avukatların cüppeleriyle katıldığı yürüyüşte ‘Savunma susmayacak’ yazılı pankart taşındı, ıslık ve düdük çalındı. Protestocular Cumhuriyet Meydanı’na geldiklerinde 5 dakikalık oturma eylemi yaparak karayolunu çift taraflı trafiğe kapattı. ‘Baro başkanı yalnız değil’, ‘Tunceli barosu hukuksuzluğa karşı’ sloganları atan protestocular daha sonra Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.Tunceli Barosu Yönetim Kurulu üyesi Özden Eren Başkavak Gül, yürüyüşe katılanlara yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Hükümetin, Gülen cemaatine bağladığı polis ve yargı eliyle ortaya çıkardığı hukuksuzlukların tüm sonuçlarıyla ortada durduğunu belirten Gül, “Hak mücadelesi verdiği için polisin, özel yetkili savcılık ve mahkemelerin hedefi haline gelen birçok Dersimlinin savunmanlığını üstlenen meslektaşımız da bir süre sonra avukatlığını üstlendiği kişilerle birlikte, polis fezlekesinin bir parçası haline getirilmiştir” dedi.

Malatya Özel Yetkili 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle Yeşiltepe’ye verdiği 6 yıl 3 aylık hapis cezasının Yargıtay 9’uncu Dairesi tarafından onandığını hatırlatan Özden Eren Başkavak Gül, cezanın da demokratik bir devlette kesinlikle delil olarak kabul edilmesi mümkün olmayacak iddialar ile verildiğini söyledi. Bu durumun bir skandal olduğu görüşünü savunan Gül, “Demokratik bir hukuk devletinde özellikle de bir hukuk kurumunun başkanı olan bir baro başkanına, bu türden iddialar ile silahlı örgüt üyeliğinden hapis cezası verilmesi tam bir hukuk skandalıdır. Baro başkanımıza verilen ceza aslında tüm Dersim halkına verilmiştir. Zira baro başkanımızın katılmış olduğu tüm etkinlikler bir bütün olarak Dersim halkının sahiplendiği eylem ve etkinliklerdir” dedi.

Avukat Özden Eren Başkavak Gül, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi üyelerinin HSYK tarafından ‘cemaatçi oldukları’ gerekçesiyle dağıtıldığını ve bu dairenin verdiği bütün kararların yok hükmünde sayılması gerektiğini söyledi. Tunceli Barosu olarak, başta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgili başkaca tüm yerlerin yaptıkları başvuruları dikkate almasını isteyen Gül, “Bu karardan bir an önce döneceğini umut ediyor, sürecin takipçisi olacağımızı, savunmayı her zaman savunmaya devam edeceğimizi ve adaletsizliğe teslim olmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

DHA

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top