Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim’de Eğitimciler Zorunlu Din Dersine Hayır Demek İçin Sokaktaydı

Dersim

Dersim’de Eğitimciler Zorunlu Din Dersine Hayır Demek İçin Sokaktaydı

Dersim’de bin kişi ‘zorunlu din dersine hayır’ diyerek yürüdü. 

dersimde-laik-eigitim-yuruyusu
Dersim’de Eğitim- Sen üyesi öğretmenler derslere girmeyip ‘laik, bilimsel ve anadilde eğitim’ için yürüdü.

Dersim’de Sanat Sokak üzerinde biraraya gelen sendika üyeleri ile sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan yaklaşık 1000 kişilik grup ‘zorunlu din derslerine hayır’, ‘AKP halkı hesap verecek’ sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Basın açıklaması yapan Eğitim- Sen Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün, iktidarın eğitim politikalarını eleştirdi. Ölgün, “Siyasi iktidar, eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerleri temel almak yerine, farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayan ayrımcı, ötekileştirici politikaları hayata geçirmektedir. Çok inançlı, çok dilli, çok kültürlü Türkiye halkları, iktidar tarafından okulda, iş yerinde, mahallede ve sokakta inanç ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırıp karşı karşıya getirilerek bölünmeye çalışılmaktadır” dedi. Ölgün şöyle devam etti:

“AKP hükumeti AİHM’in türban ile ilgili kararını gerekçe göstererek yasal düzenleme yaptı. Fakat AİHM’in zorunlu din dersleri ile ilgili kararını ise görmezlikten gelerek çifte standart uyguladı. Sendika olarak velilerin okullara öğrencileri için zorunlu din dersi istemediğini belirten dilekçeler vererek hukuki süreçle de eylemsellik başlattık. AİHM’in son verdiği zorunlu din dersi kaldırılsın, yasalar demokratikleştirilsin kararına AKP hükumeti itiraz ederek zulme devam etmektedir. Daha önce AİHM’in türban ile ilgili lehte kararını insan hakları çerçevesinde görüp hemen yasal değişikliği gerçekleştiren hükümet, zorunlu din dersi ile ilgili verilen lehte kararını uygulamamaya karar vermiştir. Bu çifte standartta ve AKP’nin 12 Eylül faşist darbenin ürünü olan anayasaya sığınarak zulüme devam etmesine karşı hem demokratik eylemliliklerimize hem de her türlü hukuki mücadelemize devam edeceğiz. Cumhuriyetin kuruluşundan beri anadil üzerindeki zulüm nasıl mücadele edilerek büyük bedeller ödenerek bu gün yasalar hiçleştirildiyse, zorunlu din dersleri zulmüne gerekçe olarak önümüze konan faşist yasları da hiçleştireceğiz.”

Basın açıklamasından sonra protestoya katılanlar olaysız dağıldı.
DHA

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top