Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Tüm Bel-Sen’den Tunceli Belediyesi’ne Hak Gaspı Tepkisi

Dersim

Tüm Bel-Sen’den Tunceli Belediyesi’ne Hak Gaspı Tepkisi

Tüm Bel-Sen Dersim Şube Başkanı Mazlum Doğan,  belediye çalışanlarının sınava giriş hakkının gasp edilmesine tepki gösterdi.

 

tum-bel-senden-tunceli-belediyesine-tepki

Belediye çalışanları ile birlikte Dersim Belediyesi önünde bir açıklama gerçekleştiren Tüm Bel-Sen Dersim Şube Başkanı Mazlum Doğan,Belediyenin hak gaspı anlamına gelen bu ısrardan vazgeçmesini istedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Doğan, “İlgi yazı ile daha önceden olduğu gibi her yıl merkezi düzeyde, kurum içi “görevde yükselme ve ünvan değişikliği” sınavı yapılmaktadır. Dersim Belediyemizde de bu sınav düzenli olarak yapılmıştır. Belediyemizde çalışan kamu emekçilerinden kriterleri uygun olanlar 2014 yılında bu sınava giremediler. İdare; “henüz yeniyiz, hazırlıklı değiliz” dedi ve çalışanlarımızın sınava girmesini istemedi. Ancak, 2015 yılında bu sınavın yapılacağını yazılı bir protokol ile beyan etmek istedi. Yazılı bir protokole gerek duyulmadığı, sözlü beyanın yeterli olacağı sendikamızca belirtilerek hak sahipleri ile beraber ikna olduk, bu bağlamda üyelerimiz sınava girmedi.
2015 yılında ise ilgi yazı ile Belediyemize gelen genelge uyarınca, bu sınava girmek için yine sınava giriş kriterleri uygun olan beş çalışanımız (iki kadın arkadaşımız şu an vekâleten müdürlük görevini yürütmekteler) dilekçeleri ile başvuruda bulunmuşlardır. Sınavları kazanabildikleri taktirde, asaleten iki kişi tekniker ve bir kadın çalışanımız ise müdür olacaklardı. Durum bu iken,Belediye Yönetimi tarafından tekrar hak sahipleri sınava girmesin diye sınav başvuruları dikkate alınmamış, dilekçelerine olumsuz cevap verilmiş ve verilen sözler unutulmuştur.”dedi.

Sendika ve hak sahipleri olarak; Belediye yönetimi ile yaptıkları görüşmelerden netice alamadıklarını ifade eden Doğan, “Sistem, ülkemizde ve bölgemizde emeğimiz, bedenimiz, beynimiz, kimliğimiz, dilimiz, inancımız, kültürümüz ve doğamız üzerinde,  kuşatma, yozlaştırma ve teslim alma politikalarını acımasızca sürdürmektedir.Buna karşın, Kürt Halkı, İşçi ve Emekçiler, Mağdur İnanç Toplulukları, Kadınlar, Çevreciler ve Gençlerin de mücadeleleri azımsanmayacak bir boyut almıştır.
Böylesi önemli bir dönemde basit olarak çözülebilen bu sorun karşısında Dersim Belediyesi yönetiminin aldığı tutum anlaşılır değildir. Belediye Emekçilerine bakış açısı olarak da değerlendirilebilir. Çalışanlarımızın çalışma verimine ve iş barışına etkisinin olumsuz olacağı aşikârdır. Ayrıca on yıllarca hizmeti olan bu hak sahibi üyelerimizin gelecekleri, ipotek altına alınmıştır.
Umarız önümüzdeki dönem bu yanlış karardan geri dönülecek ve hak gaspı anlamına gelen bu ısrardan vazgeçilecektir.”diye konuştu.

İHA

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top