Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Çözüm Süreci’nde Ortak Açıklama: Öcalan’dan PKK’ye Silah Bırakma Çağrısı

Haberler

Çözüm Süreci’nde Ortak Açıklama: Öcalan’dan PKK’ye Silah Bırakma Çağrısı

PKK lideri Abdullah Öcalan PKK’ye “silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi karar vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet etti.

 

Dersimnews.com – Türkiye’yi polis devletine götürecek “İç Güvenlin Yasası” Meclis’te tartışılırken, HDP ve Hükümet’in ortak açıklamasında Öcalan’ın PKK’ye silah bırakma çağrısı yaptığı belirtildi.

hdp-ve-hukumetten-pkkye-cagri

Çağrıyı önceki dün İmralı’da Öcalan ile görüşen HDP heyeti ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ortak açıklamayla duyurdu.

Saat 11.00 sıralarında başlayan ve 45 dakika süren görüşmeye HDP’nin İmralı heyetinden Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder veİdris Baluken katıldı. Toplantıda İçişleri Bakanı Efkan Ala ve AKP Grupbaşkanvekili Mahir Ünal da yer aldı. Görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı.

Hükümet ile HDP arasında çözüm sürecinin gidişatıyla ilgili karşılıklı suçlamaların geldiği bir dönemde İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir araya gelen HDP heyeti, Abdullah Öcalan‘ın PKK’ya yönelik çağrısını okudu. Dolmabahçe’deki başbakanlık çalışma ofisindeki toplantıda HDP adına hazırlanan metni okuyan Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın PKK’ye yönelik çağrısını açıkladı. Öcalan çağrısında, “Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi karar vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır” ifadelerine yer verdi.

ÖCALAN’DAN PKK’YE SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI

Sırrı Süreyya Önder, muhtevası gereği çok hareketli ve dinamik bölgesel koşullar göz önüne alınarak, sürece de dinamik bir yaklaşım gerektiğini ifade ederek, “Bütün bu belirlemelerin ışığında zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci, resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya  gelmiş bulunmaktadır. Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan’ın temel belirlemesi şudur; Bu 30 yıllık çatışma sürecinin kalıcı barışa götürürken demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelin, stratejik tarihi kararı vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. bu davet silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır” dedi.

10 maddeyi sıraladı

Sırrı Süreyya Önder, “Hem gerçek bir demokrasinin hem de büyük barışımızın omurgasını teşkil edecek olan olgusal başlıklarımız şunlardır” diyerek şu başlıkları sıraladı:

1. Demokratik siyaset tanımı ve içeriği
2. Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması
3.Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri
4. Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına yönelik başlıklar
5. Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları
6. Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması
7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri
8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi
9. Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması
10. Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm sürecinde önemli bir aşamaya gelindiğini belirtti. Akdoğan, “HDP heyeti dün İmralı’ya giderek bir görüşme gerçekleştirdi. Biz de Sayın Başbakanımızın başkanlığında çözüm süreci kurulunda gelinen aşamayı tüm boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde ele almıştık. Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusunda ki açıklamayı önemli görüyoruz” dedi.

‘Silahların devre dışı kalması, demokratik gelişime hız katacaktır’

Yalçın Akdoğan, “AK Parti iktidarı olarak 12 yıldır akan kan dursun, analar ağlamasın diyerek sessiz devrim niteliğinde adımlar attık. Her türlü sorunun çözüm yeri olarak siyaset kurumunu gördük. Demokrasimiz sorunları konuşabilecek, tartışabilecek, çözüm yoluna koyabilecek imkan ve kabiliyete ulaşmıştır. Demokrasimizin daha ileri noktalara ulaşması için bütün toplum kesimlerinin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının el birliğiyle gayret göstermesi gerektiği de açıktır. Silahların devre dışı kalması, demokratik gelişime hız katacaktır” diye konuştu.

DEMİRTAŞ: HÜKÜMET UMUT VERMİYOR

Hükümet sözcüsü Yalçın Akdoğan ve HDP heyetinin açıklamasıyla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kalıcı barışa doğru geçilmesi konusunda kritik bir eşik geçildi. Barışı çok arzuluyoruz. Hükümet yürüttüğü politikayla, zerre kadar umut vermiyor, barışa yaklaşmıyor” dedi. “PKK da silah bırakma konusunda hazırlığını yapacaktır” diyen Demirtaş, “Silahsızlanma, ateşkes gibi durumlar konuşuluyor geliyorsa bu AKP’nin lütfu değildir, barış isteyenlerin çabasıdır. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Güvenlik paketini göreceğiz, izleyeceğiz. Hükümetin üzerine düşen görevleri, topluma verdiği sözleri yerine getirecek adımlarla ilerlemedi.

Barışa uzaklaşacağım diye çalışmıyoruz, Barışı çok arzuluyoruz. Hükümet yürüttüğü politikayla, zerre kadar umut vermiyor, barışa yaklaşmıyor. ” ifadesini kullandı.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 1 =

More in Haberler

To Top