Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Alevilere Darbeci Diyen Taner Akçam’a Cevap

Haberler

Alevilere Darbeci Diyen Taner Akçam’a Cevap

Türkiye’de Balyoz ve Ergenokon’un gündeme gelmesinde aracılık yapan bir gazetede yazılar yazan Taner Akçam bu aralar Alevilere “Darbeci” sıfatını kendince halka taktim etmeye çalışmakta ve gelen tepkilere rağmen özür dilemek yerine daha kışkırtıcı bir dil kullanmakta.

“Dil bilmezsen konuşamazsın,
Yol bilmezsen tartışamazzsın,
Bir bilmeden cehalet tutunup,
Pir bilmeden kehanet çıkarırsın”

Aleviler bu ülkeye getirse getirse Sosyalizm, Sosyal Demokrat ve Halkın iktidarı odaklı bir anlayışı getirir.

Aleviler üzerinde yıllardır belli kesimler tarfından özellikle de kendi davasından dönmüş ve artık menfi çıkarları toplumsal çıkarlarından önce gelen yardakçılaşmaya başlamış insanlar komplo teorileri üretmeye çalışıyor. Tabi bu üretkenlikleriyle kendilerince siyasi zemin hazırlığı yapan ve ileriye dönük belli planları olan kimseler Aleviler “Darbeci” deme boyutuna kadar arsızlaşmaya başladılar.

Öncelikle Aleviliği az bilen insanlar bu teoremlere birer safsata yada çirkeflik olarak bakar geçer, Aleviliği az çok bilip uygulayan insanlarda bunu duyar durmaz sinirlenmeye ve artık yeter demeye başlar. Bu yüzden herkesin bildiği üzerine yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de Balyoz ve Ergenokon’un gündeme gelmesinde aracılık yapan bir gazetede yazılar yazan Taner Akçam bu aralar Alevilere “Darbeci” sıfatını kendince halka taktim etmeye çalışmakta ve gelen tepkilere rağmen özür dilemek yerine daha kışkırtıcı bir dil kullanmakta. Öncelikle sayın Taner ben bir Alevi genciyim. Bu yolda bir nokta olmaya çalışan biriyim. Aynı zamanda Dersim’de yaşammış birisi olarak Alevilerin Darbeyi istemeyi bir kenara bırakın Darbeden en fazla zarar gören İnanış olduğunu biliyoruz.Bu düşüncenizi neye dayandırıyorsunuz? Cumhuriyet mitinglerinin hepsimi darbeciydi? İstanbul mitinginde Türkan Saylan hocanın konuşmasında “Ne postal ne takunya” demiştir. Tabi yaş kemale erince hayal ile gerçeği karıştırmanız doğaldır. Alevilerin diğer sünni mezheplerine göre daha sekülerliği savunan bir inanış olması yıllardır sizin ve muhafazakar “mağdur” kafaların odak noktası haline gelmesine yol açtı. Her bir faliyette Alevileri aradınız. Hukuktan, Askeriyeden, Kamudan tek tek tasfiye ettiniz ama hala mağdur olan sizsiniz. Bu kafaya destek veren ve faydalanan sizin gibi akademisyenler bu ülkede de çoğalmaya başladı belki bu sözünüzden sonra sizi burda bir üniversiteye rektör bile yaparlar.

Sonuçta Cemevlerine cümbüş, örgüt evi, kültür evleri olarak görüp, ibadethane olarak görmeyi bir kenara bırak bu kalıp yargılarla yeni sterotipler yaratarak yavaş yavaş kemirmek istiyorlar. Sizde bu yolda onlara destek vererek güzel işler yaptığınız düşünüyorsunuz oysa kardeşiniz kadar cesur olup özür dilemekten bile aciz bir insan olmaya kadar düşmüşsünüz.

MHP konusuna gelirsek bence buradan hiç çıkamayız. Her şey ortada sandık tüm olay örgüsünü ortaya koyuyor. Alevilerin toplumsal belleğinde sizin gibi düşünürlere ve MHP gibi siyasi figürlere bakış açısı belli. Çekin ellerinizi üzerimizden. Yıllarca her katliamda kafamıza kazıttığınız bu toplumsal belleği hiçbir güç kolay kolay silemez.  Kendisi söz de sol gelenekten gelen biri ama fıtratını değiştirdiği çoktan belli. Biraz Türkiye ile alakada olsaydınız bugün Türkiye’de Alevilerin büyük bir oranının sol örgütlerde aktif olduğunu görürdünüz. Aleviler bu ülkeye getirse getirse Sosyalizm, Sosyal Demokrat ve Halkın iktidarı odaklı bir anlayışı getirir. Darbe kafası bizde mi yoksa senin övmekle bitiremediğin partilerin tabanlarında mı daha fazla hissediliyor onu da bilmemek kendi topraklarına ne kadar yabancılaştığını gösteriyor.

Ne yazıkki Sol düşüncelerinden biraz kırıntı dahi kalmamış içerisinde önce yetmez ama evetçi olan bu şahıs daha sonra kendi yoldaşlarının katillerini aklamış şimdi de Aleviliğe ağır hakaret ediyor. Hadi ordan! Sen kim oluyorsunda Aleviler hakkında konuşma yetkisini kendinde görebiliyorsun. Hangi kaynak var bu sözünün altını dolduracak. Hangi araştırmayı yaptın. Hangi gözlemler ışığında bunu yazabiliyorsunuz? Sizin akademik kimliğinizle ne kadar ölçüşüyor bu sözleriniz?

Merak etmeyin biz Alevi gençleri ve duyarlı demokrat insanlar daha ölmedik öyle elinizi kolunuzu sallayarak ağzınıza geleni yazamazsınız haddinizi bilin. Zira yaptığınız bu tutum ve saldırı size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi bir çok şeyde kaybettirir…

Buradan Alevi kurumlarına da sesleniyorum böyle yargılara neden sessiz kalıyorsunuz? Bu insanlar  ağzına geleni Alevilere bağlayacaklar ama hala sessiz davranıyorsunuz! Siyastten önemli şeyler de var biraz siyasi kariyerinizi düşüneceğinize inancınıza yapılan bu saygısızıkların önüne geçmek için çabalayın.  Avrupa Alevileri gerekli sesi çıkarmak için elinden geleni yapıyor onlara diyecek bir şeyim yok ama Türkiye’de Alevi örgütlenmesi içler acısı durumda.

Zafer Rıfat Irmak

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top