Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Öcalan Tarihi Çarpıtıyor

Haberler

Öcalan Tarihi Çarpıtıyor

Öcalan, ‘Sorunun kaynağı 90 yıllık Cumhuriyet’ diyerek Kürt sorununun Cumhuriyet öncesinde olmadığını da ilân ediyor. Oysa Cumhuriyet öncesinde Kürt sorunu vardı

Hüseyin AYGÜN

Öcalan’ın bugün Diyarbakır’da okunan kısa Newroz mesajında, ‘PKK’ye bir kongre toplama’ çağrısı yapılıyor. Bu kongre ile, ‘yeni bir dönem başlayacağını’ iddia eden Apo’ya göre, ‘Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık temelinde, barış içinde ve kardeşçe yaşama süreci’ gerçekleşecek.

İç Güvenlik Yasası ile polise sokakta adam öldürme yetkisi verilirken, Cemevi bahçesinde Uğur Kurt’u öldüren polis dün yapılan duruşmada tutuklanmazken, Berkin’in katilleri yaklaşık 2 yıldır ortaya çıkarılmazken, Öcalan hepimize, ‘barış içinde ve kardeşçe yaşama süreci’ taahhüdünde bulunuyor.
Öcalan’ın kısa mesajında elbette Gezi’de katledilenler, kadın cinayetleri, sol, ilerici ve demokratik çevrelere yönelik saldırılar, müftüler, hacılar, hocalar, din öğretmenleri eliyle laikliğin son kırıntılarını hedef alan taarruzlar yer almıyor.

Öcalan, ‘Sorunun kaynağı 90 yıllık Cumhuriyet’ diyerek Kürt sorununun Cumhuriyet öncesinde olmadığını da ilân ediyor. Oysa Cumhuriyet öncesinde Kürt sorunu vardı. Kürt sorunu 19. yüzyılda İmparatorluğun merkezileşmesi süreciyle şiddetlendi. Şeyh Ubeydullah’tan 1. Dünya Savaşı’na kadar meydana gelen tüm isyanlar Osmanlı’yı hedef alıyordu. Sömürücü, baskıcı ve şeri bir diktatörlük olan Osmanlı İmparatorluğunu aklayan Öcalan her lanetli meseleyi Cumhuriyet dönemine fatura ederek tarihi de çarpıtıyor. Önceki Newroz mesajlarında Kürt sorununa ‘İslam Kardeşliği’ öneren Apo, bugünkü mesajında bu vurguyu net kullanmamakla birlikte, ‘Cumhuriyet eleştirisi’ ile yine çözüm adına asında Osmanlı’yı işaret etmiş.

Öcalan’ın çizdiği pembe tabloya zerrece inanmayan bir yurttaşım. Başta Demirtaş olmak üzere HDP’liler de, ‘AKP’den barış beklenemeyeceğini’ söyleyip duruyorlar. KCK adına Bayık, ‘Tayyip Erdoğan tımarhaneye kapatılması gereken bir çakal’ diye konuşalı, şunun şurasında kaç gün oldu?
Tayyip Erdoğan ile değil Kürt sorununa barış, Türkiye’deki kısmi demokratik haklar dahi her gün tasfiye edilmektedir. Türkiye, ‘barış ve kardeşliğe’ değil, faşist bir dinci diktatörlüğe doğru gitmektedir. Erdoğan tüm dünyada ‘New Dictator’ olarak adlandırılırken Kürt sorununu mu çözecek? Apo’nun Newroz mesajı bu konuları havada bırakmaktadır.”

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top