Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Harabati Baba Dergâhı’ndaki Saldırının Perde Arkası

Haberler

Harabati Baba Dergâhı’ndaki Saldırının Perde Arkası

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun Harabati Baba Dergâhı’ndaki işgali sonlandırmak ve Nevruz Kutlaması için ziyaret etmesinin ardından gericilerin gerçekleştirdiği saldırının detayları netleşiyor.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu gerçekleştirdiği üç günlük Makedonya ziyareti sona erdi. Uzun yıllar sonra geçtiğimiz Cumartesi günü Harabati Baba Dergâhı’nda Nevruz Erkanı yoğun bir katılımla kutlandı. Bir süredir Selefilerin işgali altında olan dergah dışında bölgede yer alan Hıdır Baba, Cafer Baba ve Dikmen Baba Dergahlarında da Nevruz Erkanı yürütüldü. Tüm bu gelişmeler Türkiye ve Katar güdümlü hareket eden gericilerde yarattığı rahatsızlık sonucu Pazar Günü ikindi namazının ardından bir grup dergaha saldırarak, maddi hasar yarattı. Dergahta türbesi bulunan Sersem Ali Baba’nın türbesine yapılan saldırıda, türbeyi korumak için yapılan ahşap korkuluklar kırıldı.

Derviş Hüseyin: “Önümüzdeki yıllarda dergâhtaki işgal kesinlikle son bulacak”

Konuyla ilgili Yol TV’ye açıklamada bulunan Derviş Hüseyin, Avrupalı Alevilerin yoğun katılımlı ziyaretinin gericilerde yarattığı paniğin sebep olduğunu ifade etti. Derviş Hüseyin, “Saldırı içerde bazı misafirlerimizi ağırladığımız sırada gerçekleşti. Bu nedenle saldırganları tespit edemedik. Makedonya polisi de saldırganlarla ilgili parmak izi bulamadı. Tahminimiz elebaşları yerine bazı gençleri bu saldırıda kullandıkları yönünde. Önümüzdeki dönemde benzeri olayların önüne geçebilmek adına dergâhımızı güvenlik kameralarıyla koruyacağız” dedi. Avrupalı Alevilerin dergâha gerçekleştirdikleri yoğun katılımlı ziyaret için teşekkür eden Derviş Hüseyin, önümüzdeki yıl İmam Hüseyin’in Şahadeti ve Nevruz kutlamalarında daha kalabalık bir erkân yürütmek istediklerini söyledi. Her yıl katılımın artmasıyla, gericilerin bu tür saldırılara cesaret edemeyeceklerini belirten Derviş Hüseyin, önümüzdeki yıllarda dergâhtaki işgalin kesinlikle son bulacağını dile getirdi.

Öker: “Ne yaparlarsa yapsınlar onları dergâhımızdan temizleyeceğiz.”

Konuyla ilgili sosyal medyada bir açıklamada bulunan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, “Gün boyu Makedonya’daki Bektaşi dergâhlarını ziyaret ettik. Biz ziyaretlerimizi gerçekleştirirken İslamcı faşistler, Harabati dergâhının giriş bölümünü tahrip etmişler. Ne yaparlarsa yapsınlar onları dergâhımızdan temizleyeceğiz. Cumartesi kitlesel olarak dergâhımızda cem yapmamızı içlerine sindiremeyen gericiler, kimsenin olmadığı bir zaman diliminde dergâhımıza saldırarak ne kadar alçak ve sinsi olduklarını bir kez daha ortaya koydular“ dedi.

Selefilerin elebaşı Cumali, Türkiye’nin koruması altında…

Saldırıyla ilgili kamuoyuna yansıyan başka ayrıntılarda var. Avrupa’daki heyetinin ziyaretini Üsküp Emniyeti’ne bildiren Almanya’nın Makedonya Büyükelçiliği güvenlikle ilgili gerekli önlemlerin alınmasını rica etti. Bu uyarı üzerine Cumali isimli Selefi elebaşı Üsküp Emniyeti tarafından gözaltına alındı. Üsküp Emniyeti’nden üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre Cumali’nin gözaltına alınmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti devreye girdi. Ve Türkiye’nin yaptığı diplomatik baskılar sonucunda Nevruz öncesinde Cumali yeniden serbest bırakıldı. Söz konusu durum Türkiye’nin Harabati Baba Dergahı’nda süren işgaldeki payını gözler önüne serdi…

Fuat Ateş – Yol TV

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top