Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Alevi Oyları ve HDP

Haberler

Alevi Oyları ve HDP

Siz bir taraftan Şeyh Sait ve Said-i Nursi’nin heykellerini dikip anma toplantıları düzenleyip, seçimlerde ön sıraya İmam Ali’siz aleviliği savunan Turgut Öker gibi adaylar koyacaksın sonrada Alevi oylarını isteyeceksin…

 

Bu seçimlerde ön plana çıkan noktalardan biri de HDP’nin barajı aşıp açamayacağı.
HDP’nin barajı aşması konusunda ilginç yorumlar var: HDP, Kürtlerden alabileceği oyu alıyor ama bu oylar HDP’nin barajı aşmasına yetmiyormuş. Bu sebepten gözüne Türk solu ve Alevi oylarını kestirdi diyorlar.

HDP’nin barajı aşabilmesi için mutlaka Alevi oylarına ihtiyacı varmış. Alevilerin yüzde 2.5’i HDP’yi tercih ederken son dönemlerde bu oran yüzde 15’e kadar yükselmiş deniyor.

Herhalde HDP yöneticileri, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) yöneticilerinin ve Turgut Öker’in yani bir grup yöneticinin Konfederasyona bağlı dernekler adına aldığı «Aleviler HDP’yi destekliyor» kararını okudular ve ümitlendiler.

Belki de “CHP’nin bize kontenjan vermesi için, önünde diz çökmemiz dans etmemiz mi lazım?” diyen Öker’i alevi oylarını alabilmek için İstanbul’dan liste başı yaptılar. Aleviliği İslam dışında gören ve Ali’siz aleviliği savunan Turgut Öker daha önce İstanbul’da Alevilerin yoğun olduğu bölgeden bağımsız aday olmuş ve ancak 1640 cıvarında oy alarak, hayal kırıklığı yaşamıştı. Belki bu sefer, önünde diz çöküp, dans ederek kontenjandan liste başı olduğu HDP’yi de aynı hayal kırıklığına uğratmaz ve hiç olmazsa Ali’siz aleviliği savunan «alevi»lerin ve diğer HDPlilerin oyunu alır.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu( AABK) yöneticilerinin ve Turgut Öker’in «Aleviler HDP’yi destekliyor» kararı, sadece Aleviliği İslam dışında gören ve Ali’siz aleviliği savunan ve «aldatıcı» bir şekilde «alevi» ismini kullanan bir konfederasyonun 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP’yi destekleme kararıdır. Tüm HDPliler bilmelidir ki bu karar Avrupa’da yaşayan bütün Alevi toplumu adına alınmış bir karar değildir. Olamazda.

Niçin mi? HDP şimdiye kadar Aleviler için ne yaptı ki HDP’ye oyumuzu verelim? Alevilerin haklarını almak için Türk mahkemelerine veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gitti de bizim haberimiz mi olmadı? Haklarımızı almak için hangi hukuksal veya siyasal bir girişimi yaptılar veya girişimlere destek verdiler?
Tam aksine; hep Aleviliği bölenlere destek verdiler ve Aleviliği siyasi amaçları için kullandılar. Ufak bir misal…

Şimdiye kadar hiç beraber hareket etmeyen alevi dernek ve federasyonları, birlikte haklarımızı aramak için bir miting yapma kararı almıştı. Şubat ayı başında Kadıköy’de «Alevi Birlik Mitingi» yapıldı. Ama… Bu kadar iyi niyetli bir birlik girişimini bile kendi siyasi menfaatlerine kurban ettiler. Alevi Birlik mitinginde sahnenin önüne İmam Ali’nin, Hacı Bektaş’ın, Oniki İmamların posterleri yerine Abdullah Öcalan’ın posterleri asıldı. «Alevi Birlik Mitingi» mi yapıyoruz yoksa HDP mitingi mi? Neden HDP bu Alevi birlik girişimini bozdu?Miting açık açık HDP’nin alevi haklarını desteklediği bir mitingi olarak hazırlanıp yapılsaydı kimse eleştirmezdi. Bilakis. Ama «Alevi Birlik Mitingi» yapılacaktı ve HDP bu girişimi «iç etti».

Sebepleri ne olursa olsun HDP Kadıköy mitinginde büyük bir hata yaptı. Sen «Alevi Birliği»ne oyun oyna, adını kullanıp bu topluluğa saygısızlık yap sonra da gelip alevilerin sana oy vermesini bekle. Burada bir çelişki yok mu?

Soruna siyasi acıdan da bakalım. HDP liler «Biz sadece kürtlerin haklarını korumuyoruz; Türkiye’de bütün «ezilenlerin» haklarını koruyoruz» diyorlar. İyi güzel de… tekrar soruyorum: ezilen, hakları verilmeyen aleviler için ne yaptılar? Bırakın bizim gibi alevileri, Ali’siz aleviliği savunan Turgut Öker gibileri için ne yaptılar? Bakın CHP belediyelerde Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmeye başladı. Ya HDP? Hangi belediyesinde aleviler için bir şey yaptı? Ne yüzle alevilerden oy bekliyorlar?
Geçen hafta CHP’de önseçim oldu ve Alevi adayları büyük bir başarı gösterdiler. Bu başarı Alevi oylarının nereye gideceğinin bir nevi ön işareti oldu.

HDP şayet alevi ve sol oylarını kendine çekmek istiyorsa, çelişkili tutumlarını gözden geçirmeli. Siz bir taraftan Şeyh Sait ve Said-i Nursi’nin heykellerini dikip anma toplantıları düzenleyip, seçimlerde ön sıraya İmam Ali’siz aleviliği savunan Turgut Öker gibi adaylar koyacaksın sonrada Alevi oylarını isteyeceksin…
HDP ya olduğu gibi görünmeli ya da göründüğü gibi olmalı.

3 haziranda Strasbourg’ta AIHM önünde Cemevlerinin ibadethane olduğuna dair açılan son davamızı da kazanacağımızı zannediyorum. Daha önce kazandığımız din dersleri ve elektrik masrafları kararlarını da, seçimden sonra kanunlara ve yönetmeliklere yansıtmak için bütün siyasî partilerle ilişki kurmamız ve siyasî girişimlerde bulunmamız gerek.Tabii ki samimi ve içten ileri demokrasiyi, laikliği ve din ve vicdan özgürlüğünü benimsemiş partilerin davamıza somut desteğinin beklentisi içindeyiz. Ama biz, siyasi kimliğini ve oyunu satılığa çıkarmış bir topluluk değiliz.
Tabii ki Alevi toplumu olarak İmam Ali’nin, Ehli Beyt’in, Hacı Bektaş Veli’nin YOL’unda, Türkiye’de ve Avrupada, geniş bir «Alevi Birliği» kurmak istiyoruz ve bunun için çalışacağız. Alevi Birliği olarak ancak o zaman haklarımızı bugünden daha güçlü bir sesle müdafaa edebiliriz.
Benim bir vatandaş olarak tek beklentim ve mücadelem Türkiye’de gerçekten laik, çoğulcu, insan haklarını ve çağdaş demokrasi değerlerini somut olarak yaşatan yeni bir Cumhuriyet anlayışının yerleşmesi için. Ancak böyle bir Cumhuriyetin devleti ve hükümeti hem dinî inanç haklarımı kullanmamı sağlar hem de siyasete dinî inançların alet edilmesine izin vermez.

Aşk-ı niyazlarımla.

Ersan Arsever
İsviçre Alevi Topluluğu Başkanı

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top