Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim’de Bir Fidanın Olsun: 20 Bin Fidan Dersim Toprağıyla Buluştu

Dersim

Dersim’de Bir Fidanın Olsun: 20 Bin Fidan Dersim Toprağıyla Buluştu

Bursa’da kurulan Dersim’de Tarımsal Kalkınmanın Ön Çalışma Grubu, Dersim’e 20 bin fidan gönderdi.

Dersimnews.com – Dersim’de tarımsal kalkınma için   Bursa’da bir araya gelen duyarlı insanlardan oluşan “Dersim’de Tarımsal Kalkınmanın Ön Çalışma Grubu”, “Dersim’de bir fidanın olsun” kampanyası kapsamında 20 bin adet fidanı Dersim’e gönderdi.

dersimde-bir-fidanin-olsun

Grup, 10 bin elma fidanı, 5 bin adet aşısız akasya fidanı ile 5 adet dış mekan süs bitkisini Dersim’de 7 ilçe ve bir beldeye ulaştırdı. 20 bin fidan toprağa ekildi.

Grubun fidan gönderdiği ilçelerden biri de Pülümür’dü. İlçeye getirilen fidanları Pülümür Belediyesi’ne teslim eden grup Belediye Başkanı Müslüm Tosun’la beraber fidanları toprağa ektiler.

Konu ile ilgili açıklama yapan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, komisyonun, Kasım ayı içerisinde Dersim’e ziyarette bulunarak fizibilite çalışması yaptığını söyledi.

Tosun, “Bölgede organik tarım ve meyve ağaçları yetiştiriciliğini nasıl hayata geçiririz konusunda ilçemizde de ortak yapmış olduğumuz çalışmanın sonucunda bölge koşullarına uygun merkez ve her ilçede bir örnek bahçe kurulmasının uygun olacağı kanaatine varıldı. Ayrıca her il ilçeden iki kişinin Bursa merkezde budama ve aşılama konusunda eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Ocak ayı içerisinde 20 kişiye bu eğitim verildi” dedi.

pulumur-fidan-ekimi

Dersim bölgesinin ceviz yetiştiriciliğine oldukça elverişli olduğunun tespit edildiğini kaydeden Tosun, “Bölgede de ceviz bahçesi oluşturulmasının uygun olacağı fikri öne çıktı. Yalnız bu yıl ceviz fidelerinin çok fazla miktarda ihraç edilmesi nedeniyle yeterli fidan temin edilemediğinden birinci grupta Pertek Ziraat Odası ve Dersim Arıcılar Birliği üzerinden üreticilere dağıtılmak üzere, Bal üretimine de katkı amaçlı 5 bin çiçekli akasya ve 10 bin elma fidanı gönderildi. Gelen akasya ve meyve ağaçları ilçemizde de belediyemiz tarafından ve vatandaşlar tarafından ekildi. Kampanyaya destek veren Bursa Dersimliler Derneği’ne ve Dersim de Tarımsal Kalkınmanın Ön Çalışma Grubu paydaşlarına ilçemiz Pülümür halkı ve şahsım olarak minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KOMİSYONDAN AÇIKLAMA

Dersim’e 20 bin fidan göndererek önemli bir çalışmaya imza atan grup üyeleri kampanya ile ilgili açıklaması şöyle:

“Dünyada nüfus artışıyla birlikte artan gıda talebine rağmen artmayan tarım alanları insanlığın gıda güvenliği kaygısını üst düzeyde gündeme getirmektedir.

Ülkemizde yaşanan sosyal (boşaltılan köyler vb.) ve ekonomik sorunların yanı sıra uygulanan yanlış tarım politikaları sonucu, çiftçimiz tarımdan kopmakta, tarlalar boş bırakılmaktadır. Son 10 yılda boş bırakılan tarım alanları Belçika’nın büyüklüğüne eşdeğerdir. Kırdan kente yoğun göçler nedeniyle üretici olan kır-köy halkı tüketici konumuna gelmiştir.

Türkiye’de 2000’li yılların başından bu yana uygulanan IMF ve Dünya Bankası programlarıyla tarım sektörü piyasa güçlerine teslim edilmiştir. Tarım ve gıda sistemi uluslararası sermayenin çıkarlarına göre şekillendirilmiş, gıda egemenliği çokuluslu şirketlerin güdümüne girmiştir.

Oysa bir ülke gıda üretimi gibi hayati bir konuyu başka ülkelere ihale edemez. Yaşanan gıda krizleri, yeterince gıda üretemeyen ülkelerin hangi sorunlarla karşı karşıya kalacaklarını dramatik bir şekilde ortaya koymuştur.

Dersim (Tunceli) ilimizde coğrafik yapısına, iklim ve toprak özelliklerine uygun olarak kirlenmemiş topraklarında polikültür tarım yapılmakta; hayvansal üretimin çeşitliliği, arıcılık gibi avantajları dikkat çekmektedir.

İlimizin kırsal-tarımsal yönden kalkındırılmasının üretim planlamasına dayalı bir model çerçevesinde ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Bu modelde birlik veya kooperatifler üretimden pazarlamaya kadar süreçte söz ve karar sahibi olmalı; sürdürülebilir kalkınmacı, göç veren değil yeniden çoğalan bir Dersim hedeflenmelidir.

Tarımsal kalkınma modeli ön çalışması için 9-13 Kasım 2014 tarihlerinde Dersim il merkezi ve 7 ilçesinde üreticiler ve yerel dinamiklerin katılımıyla toplantılar düzenlenmiş; Dersim bölgemizin tarım, doğa, inanç ve kültür turizmi açısından değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

Tarımsal kalkınma modeli ön çalışmasının bir devamı olarak yerel önerilerden FİDAN VE MEYVE AĞAÇLARINDA BUDAMA VE AŞILAMA EĞİTİMİ önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmıştır. Gelen talepler doğrultusunda CEVİZ, BADEM, KİRAZ vb. ürün miktarı ve kalitesinin artırılması amacıyla yerel çeşitlerin uyumlulukları gözetilerek bu eğitim planlanmış ve 26-31 Ocak 2015 tarihlerinde Bursa ili Kestel ilçesinde konunun uzmanları tarafından Dersim’den gelen üreticiler ve konuya ilgi duyan dostlarımıza budama ve aşılama eğitimi verilmiş ve sertifikalandırılmıştır.

Bu çalışmada sıra Dersim yöremizin iklim ve toprak özelliklerine, ekolojisine uygun ürün verimi ve kalitesi yüksek CEVİZ, BADEM, KİRAZ fidanlarının dikimine gelmiştir.

Eğer siz de Dersim’de dikili bir fidanım olsun diyorsanız, kampanyamıza desteğinizi bekliyoruz.”

NOT: BU SENE BÖLGEYE 10.000 ELMA FİDANI,5.000 ADET AŞISIZ AKASYA FİDANI İLE 5.000 ADET DIŞ MEKAN SÜS BİTKİSİ  GÖNDERİLEREK DERSİM MERKEZ  İLE 7 İLÇE VE 1 BELDE BELEDİYELERİNE TAKSİMİ YAPILMIŞTIR . TOPLAMDA 20.000 FİDAN BÖLGEYE ULAŞTIRILMIŞTIR . BU SÜREÇTE ÖZELLİKLE NAKLİYE KONUSUNDA BU ÇALIŞMAYA DESTEK SUNAN BÖLGE BELEDİYELERİNE, ARICILAR BİRLİĞİ VE PERTEK ZİRAAT ODASINA TEŞEKKÜR EDER ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİZ.GEÇEN HAFTA SONU SON ARAÇTA BÖLGEYE ULAŞTIRILARAK BU SENE KOMİSYONUN BÖLGEDE YAPTIĞI ÇALIŞMA BU SENELİK SONLANMIŞTIR. SOSYAL MEDYADA VE DERSİM YEREL GAZETELERİ İLE ULUSAL BASINDA KOMİSYONUMUZ ÇALIŞMALARINA HABERLERİ İLE DESTEK SUNAN TÜM DOSTLARIMIZA CANI GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDERİZ ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİZ.

SAYGILARIMIZLA

 

DERSİM TARIMSAL KALKINMA ÖN ÇALIŞMA KOMİSYONU

1- KENAN SUNGUR                    -KOMİSYON BAŞKANI
2-ORHAN SARIBAL                    -ZİRAAT MÜHENDİSİ
3-FIRAT DERSİMLİ                    -DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİSİ
4-HEDİYE ZENGİ                        -BURSA DERSİMLİLER DERNEK BAŞKANI
5-MEYSUN AYVA                         -KESTEL MİNİBÜS KAMYON ŞOFÖRVE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI
6-MAHMUT  ERİŞ                        -DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİSİ
7-ŞÜKRÜ GÜNDOĞDU               -KOMİSYON ÜYESİ
8-DR. ÜMİT ERİŞ                         – AİLE HEKİMİ

KOMİSYON ADINA BAŞKAN       
KENAN SUNGUR        

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top