Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Kılıçdaroğlu: Bir Dersimlinin Başbakan Olması Barışın Güvencesidir

Dersim

Kılıçdaroğlu: Bir Dersimlinin Başbakan Olması Barışın Güvencesidir

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, memleketi Dersim’de halka seslendi: Dersim’in bir özelliği daha var. Evliyalar diyarıdır. Bir Dersimlinin başbakan olması barışın güvencesidir.

chp-dersim1

Dersimnews.com – 7 Haziran seçimleri için memleketi Dersim’e gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu çoşkulu bir kitle tarafından karşılandı.

Seyit Rıza Meydanı’nda 10 bin kişinin katıldığı miting de Kılıçdaroğlu’nun Dersim’e dair verdiği mesajlar dikkat çekti.

“Başbakan Dersimli Kemal” sloganlarıyla karşılanan Kılıçdaroğlu, Dersim mitinginden önemli mesajlar verdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu,  “Dersim’den bütün Türkiye duysun, 12 Eylül darbe hukukunu değiştireceğiz. Siyasetten de barajları kaldıracağız” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

-Dün Mersin’deydim…Mersinlilerin selamını getirdim size….

-Sizden sadece bir şeyi düşünmenizi istiyorum. Türkiye’nin baskıcı rejimden kurtarması lazım.

-Dersim’den bütün Türkiye duysun, 12 Eylül darbe hukunu değiştireceğiz.

chp-dersim2

 

BİR DERSİMLİNİN BAŞBAKAN OLMASI BARIŞIN GÜVENCESİDİR

-Dersim’in bir özelliği daha var. Evliyalar diyarıdır. Bir Dersimlinin başbakan olması barışın güvencesidir.

-Bir Dersimlinin Başbakan olması Türkiye’ye huzurun gelmesi demektir. Anadolu’nun kuş uçmaz kervan göçmez bir köyünde doğdum. Bu topraklarda doğdum. Ankara’ya, İstanbul’a gittim. Her zaman her yerde yaşasın cumhuriyet dedim ve diyeceğim de…

-Nereye gitsem bir Dersimli bir kardeşim gelip iş istiyor. Ankara’da oturan beyler Dersim’i görmüyorlar. Kılıçdaroğlu sözü, benim başbakanlığımda işsizlik sorununu Dersim’de sıfırlayacağım. Yine konvoy halinde itiraz edecekler? Dersim’in nüfusu nedir ki zaten? 13 yıldır dışladınız.

DERSİM BÖLGENİN YILDIZI OLACAK

-Benim Başbakanlığımda Dersim’i bölgenin yıldızı yapacağım.

-Zorla bir yasa çıktı ve dedi ki “Danıştay kararıyla sözlü sınavlarda kamera olacak” diye. Çocuğun elenmesine engel olacak diye. Bir kanun çıkardılar sözlü sınavlara kamera konmak zorunda değil diye. O çocuk hakim olamadı. İçimde ukdedir. Böyle bir adaletsizliği 81 ilden hiçbir gencimize yapmayacağız.

-En büyük derdin işsizlik olduğunu biliyorum. 17 milyon yoksulumuz var. 6 milyon 250 bin işsizimiz var. Çocuklarımız KPSS’ye girer, başarılı olurlar, beklerler ne zaman sıra bize gelecek diye. Sözüm söz, bu düzeni yıkacağım.

MUNZUR’A HES YAPTIRMAYACAĞIZ!

-Munzur’u tüm Türkiye bilir, dünya bilir. Munzur’un vadisine HES’ler, barajlar yaptırmayacağız. Dersim’in doğasına asla ve asla kimsenin ihanet etmesine izin vermeyeceğiz. Özgür akacak Munzur… Barajlara izin vermeyeceğiz bir de siyasi barajlara izin vermeyeceğiz. Dersim’den bütün Türkiye duysun. 12 Eylül darbe hukukunu değiştireceğiz.

-Gençlerin üzerindeki baskıları kaldıracağız. Yüzde 10 barajı darbe hukukunun sonucudur. Gelin kardeşim bu barajı kaldıralım diye açık çağrı yaptım. Siz samimi değilsiniz dediler. Arkadaşlarıma talimat verdim. Yüzde 10’luk barajı kaldıran teklifi hazırlayıp sundular. Milletin iradesinin Parlamento’ya yansımasını isterim. Barajın kalkması için açık çağrı yapan parti biziz.

-Seçim bildirgemiz emekten yanadır. Asgari ücreti 1500 TL yapacağız. İstediğiniz yere gidin, istediğiniz şikayeti yapın sözüm söz asgari ücreti 1500 TL yapacağım.

-Sizden bir şey, düşünmenizi istiyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğu bataktan kurtulması lazım. Dersim’in anneleri, sizin ne kadar acılar çektiğinizi biliyorum. Anneler çocuğunuz işsizde evimizde huzur yok diyorsunuz. Ben sizden biriyim. Açlık, yoksulluk, işsizlik nedir bilirim. Ankara’da oturan beyler bunları bilmezler. Onlar saraylarında yaşıyorlar. Ben sizi savunuyorum onlar itiraz ediyorlar. Ben sabahın 6’sında oğluma telefon edip ‘oğlum paraları sıfırladın mı’ demeyeceğim. Bakanlarımın çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacak.

KENDİMİ DERSİMLİNİN VİCDANINA TESLİM EDİYORUM

-İşin özeti şu ne düşünüyorsunuz Dersimli diye sorarsanız bana; Dersimli’nin bir uygarlık arayışı, insan sevgisi, vicdanı vardır. Ben kendimi Dersimli’nin vicdanına teslim ediyorum.

-Tuvaleti temizleyen insan, insan değil mi? Hırsızlık yapmıyor o alın teri ile kazanıyor. Onu bile bilmiyorlar. Tuvalet temizleyip çoluk çocuğunun rızkını kazananların ellerini öpüyorum.

Miting fotoğrafları için:

TUNCELI MITINGI (FOTO 2/3)

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top