Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Hüseyin Aygün, Tunceli Valiliği’nin Güvenli Bölge Kararını Yargıya Taşıdı

Haberler

Hüseyin Aygün, Tunceli Valiliği’nin Güvenli Bölge Kararını Yargıya Taşıdı

CHP 24. dönem Dersim milletvekili Hüseyin Aygün, Tunceli Valiliği’nin bazı bölgeleri “güvenli bölge” ilan etmesinin “Anayasa’ya aykırı” olduğunu belirterek “yürütmenin durdurulması” talebinde bulundu.
Dersimnews.com – Milletvekiliğinin ardından avukatlık mesleğine geri dönen Hüseyin Aygün, Tunceli Valiliği’nin 14 bölgeyi “özel güvenlik bölgesi” ilan etmesi kararını yargıya taşıdı.

dersim-ozel-guvenlik-bolgesi

Ankara İdare Mahkemesi kanalıyla Elazığ İdare Mahkemesi Başkanlığı’na başvuruda bulunan Hüseyin Aygün, dilekçesinde

“Tunceli Valiliği vermiş olduğu bu karar neticesinde temel hak ve hürriyetlere idari işlem ile sınırlama getirmiştir. Söz konusu karar ile Tunceli ilindeki yurttaşların sosyal hayatının olumsuz etkileneceği, başta yerleşim, dolaşım, seyahat, ticaret özgürlüğünün ağır ihlali sonuçları doğacağı tartışmasızdır. Hem terörden, hem de güvenlik eksenli idari kararlardan ağır şekilde etkilenmiş, nüfusunun önemli bir bölümünü 1994 yılında zorunlu göçe kurban vermiş Tunceli şehrinin bu son uygulama ile tekrar mağdur edileceği açıktır.” ifadelerini kullandı.

Kararın başta koyun ve keçi yetiştiricilerini, arıcıları, yaylacıları ve sıradan köylüleri olumsuz etkileyeceğini belirten Aygün, kişilerin yaşamını ve özgürlüklerini ihlal edecek bir kararın “kabul edilemez” olduğunu vurguladı.

Anayasa’nın 23’üncü maddesinde “Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir”denildiğini ve her yurttaşın seyahat etme ögürlüğü olduğunu hatırlatan Aygün, Tunceli Valiliğinin Özel Güvenlik Bölgesi ilanı ile vatandaşların belirtilen bölgelere girişini yasaklayarak seyahat hürriyetine sınırlandırma getirmiş olması yetki unsurunda sakatlık halidir. Bir idari makam yasama organının sahasına giren bir konuda işlem tesis edemez. İdari makamlar, kanunla veya parlamento kararıyla yapılan işlemleri idari işlemlerle yapamazlar.” dedi.

Kararın sebep ve esası yönünden de açıkça hukuka aykırı olduğunu söyleyen Hüseyin Aygün dilekçesinin sonuç kısmında “tartışmalara konu idari işlemin öncelikle telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağından durdurulmasına ve ardından iptaline karar verilmesini saygılarımla talep ederim.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top