Connect with us
Sitemiz yenilendi!

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

CHP Dersim İl Başkanı Güder’den Örgütlere ‘Silah Bırakın’ Çağrısı

Haberler

CHP Dersim İl Başkanı Güder’den Örgütlere ‘Silah Bırakın’ Çağrısı

Barış sürecine yeniden dönülmesi gerektiğini vurgulayan Avukat Güder, devletin güvenlikçi politikalarını eleştirerek “Bütün silahlı örgütlere silah bırakma çağrısı yapıyoruz” dedi.

Dersimnews.com – CHP Dersim İl Başkanı Avukat Ali Rıza Güder,  kentte son günlerde yaşanan olaylar ve kent genelinde 14 ayrı bölgenin “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Bir otelde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Avukat Güder, Tunceli Valiliği’nin kent genelinde 14 bölgeyi “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan etmesinin yurttaşlarda 1990’lı yıllara dönme kaygısı yarattığını söyledi.

ali-riza-guder1

ÇATIŞMA ORTAMI DERSİM’E ZARAR VERİYOR

Çatışma ortamının Dersim’e zarar verdiğini dile getiren CHP İl Başkanı Güder, sözlerine şöyle devam etti: “21 Temmuz tarihinden itibaren meydana gelen karakollara ateş açılması, yol kesme, araç yakma, bomba infilak ettirilmesi suretiyle yol ve köprülerin tahrip edilmesi, en son bir polis memurunun ağır yaralandığı askeri araçlara yönelik silahlı saldırının ciddi güvenlik tedbirinin gerektiği vakadır.

Bununla birlikte bu uygulama meşru amaçlı tüm bu silahlı saldırıların bertaraf edilmesi ve sorumluların yakalanması amacına hizmet etmekten ziyade en az yüzlerce çiftçimiz ve üreticilerimizi etkilemekte onları yaşama kaynaklarından mahrum etmektedir.

Benzeri görülmemiş şekilde il genelinde 14 ayrı bölgenin ‘özel bölge ilan’ edilmiş olması halkta 90’lı yıllara dönme kaygısı yaratmaktadır.  Uygulama kapsamının böylesine geniş olması geçici bir güvenlik tedbirinden ziyade devletin gizli bir ajandası olduğu ve bölgeyi insanlaştırmak amacıyla yerleşim yerlerinin tekrar boşaltma politikası izlediği izlenimi yaratmaktadır.  Güvenlik bölgesi uygulaması yasal temeli olmamakla birlikte meşru amaçla orantısız bir şekilde uygulanmakta olup zaman geçirilmeden kaldırmalıdır.

ÖRGÜTLERE SİLAH BIRAKIN ÇAĞRISI

Dersim devlet,kendisini çatışma meydanına çekip olası sivil can ve mal kaybı üzerinden kendini üretecek silahlı örgütlere karşı ihtiyatlı davranmaktadır. Bu gerilimi kendisi halk arasında bir çatışmaya dönüştürülmeye gayret etmektedir. Tüm bu süreçte yokluğundan ziyade varlığını göstermemek için çaba harcayan bir devlet anlayışının var olduğu algısı içindeyiz ve bu yaklaşımın sürmesini istiyoruz.

Son iki yıldır süren çatışmazlık ortamına geri dönülebilmesi unsurundan biri Kürtlerin sorunları da dahil olmak üzere özgürlük reformu sürecinin yeniden canlandırılması ve barış sürecinin devam ettirilmesidir.

Bütün silahlı örgütlere silah bırakma çağrısı yapıyoruz. Gerçek şudur ki terör ve şiddete uygar dünyada yer yoktur.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + eighteen =

More in Haberler

To Top