Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Ovacık Belediye Başkanı Dersimlilerin Parasıyla Cami Onaracak!

Dersim

Ovacık Belediye Başkanı Dersimlilerin Parasıyla Cami Onaracak!

Ovacık Belediye Başkanı Komünist Partili Fatih Mehmet Maçoğlu, 34 kişinin hava saldırısında hayatını kaybettiği Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Gülyazı Köyü’ndeki caminin onarımını üstlendiğini söyledi.

 

Dersimnews.com – “Komünist Başkan”  Mehmet F. Maçoğlu,çok tartışılacak bir işle yine gündemde. Komünist Başkan Dersimlilerin parasıyla cami onaracak.

mehmet-macoglu

DHA’dan Ferit Demir‘in haberine göre; Uludere İlçesi’ne bağlı Gülyazı Köy Muhtarı Suat Encü’nün kendisine yazdığı bir mektupta, camii onarımını talep etmesi üzerine böylesi bir girişimde bulunduğunu anlatan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Alevi ve komünist bir belediye başkanı olarak camiyi onaracaklarını anlattı. Ovacık Belediyesi’nin kısıtlı imkanlarından ötürü, cami onarımı için Avusturya’da yaşayan Tuncelilerden destek aldığını kaydeden Başkan Maçoğlu, şunları söyledi:

“Roboski Köyü Muhtarı Suat Encü, bana bir mektup gönderdi. Köyün camisinin onarıma ihtiyacı olduğunu yazmış ve şimdiye kadar kimsenin bu konuda kendilerine yardım etmediğini belirterek, benden yardım talebinde bulundu. Bu durum beni çok duygulandırdı ve kesinlikle caminin onarımını yapmamız gerektiğini düşündüm ve yapmaya karar verdim. Bilirsiniz komünistlerin, solcuların, Alevilerin dinle ilişkisini, devlet hep kullanmıştır. Bir şekilde, ya da bizlerin dine doğru bakmadığımıza dair bir algı vardı. Böyle bir talebin bizlere iletilmesi bizi son derece sevindirdi. Ben öncelikle belediye imkanlarıyla yapmak isterdim ama belediyemiz zaten zorda ve hemen Avusturya’da yaşayan Dersimli işadamlarımızla bir toplantı yaptık ve toplantı sırasında köy muhtarı Suat Encü’yü de aradık. İhtiyaçlarının ne olduğunu belirledik ve onarımı yapmaya karar verdik.”

İlk olarak bir TIR dolusu çimento yardımı yaptıklarını belirten Maçoğlu, “TIR bugün itibari ile Elazığ’dan çimentoları alıp, Roboski’ye hareket edecek. Caminin onarımı tamamlandıktan sonra cami iç dekorasyon için gerekli malzemelerin temini için de gerekli katkımızı ve yardımımızı da yapacağız” dedi.

Yine cami, kilise ya da cemevi yapımı talebi gelirse, yardım yapacaklarını belirten Başkan Maçoğlu, “Biz belediye olarak her inanca, her dine eşit mesafedeyiz. Bizler din ve inanç özgürlüğünü savunarak, bunlara saygı duyarak hareket eden bireyleriz. Bu kültürle büyüdük, bu şekilde yaklaşım içinde olduk her zaman ” diye konuştu.

Komünist Partili Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Gülyazı Köyü’ndeki caminin onarımı tamamlamasının ardından köye gideceklerini de sözlerine ekledi.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top