Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü

Haberler

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde basın açıklaması yapan Diyabakır Baro Başkanı Tahir Elçi sokak ortasında öldürüldü. 
Dersimnews.com – Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi basın açıklaması yaptığı sırada ateş açıldı. Elçi vurularak hayatını kaybetti.

tahir-elci

Tahir Elçi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde bir grup avukat ile birlikte TSİ 11 civarında açıklama yaptığı sırada vuruldu.

En az üç polis memuru yaralandı. Yaralanan üç polis memurundan Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetti.

Tahir Elçi’nin öldürüldüğü an

Tahir Elçi Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaparken saldırıya uğradığı sırada kameralar çekimdeydi.

Otopsi raporu: Uzak mesafeden atış

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu CNN Türk televizyon kanalında, “Çatışmaların Tahir Elçi öldürüldükten sonra çıktığına dair bilgi aldık” diye konuştu.

DHA, Tahir Elçi’nin öldürüldüğü saldırının gerçekleştirildiği alanda inceleme yapan heyete ateş açıldığını ve iki polisin yaralandığını bildirdi.

Tahir Elçi’nin otopsi raporunda, “Ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarasının incelenmesine göre atış mesafesinin uzak atış mesafesinden yapılmış olduğu” ifadesi yer aldı. Raporda şöyle dendi: “3 santimetre mesafede etrafında vurma halkası izlenen 1,5×0,5 santimetrelik ateşli silah mermi çekirdeği giriş deliği saptandı. Çevresinde barut kakmaları, is sıvaştığı izlenmedi. Sol kaş üzerinde medial tarafa 2×1 santimetre yırtık tarzında ateşli silah mermi çekirdeği çıkış deliği saptandı. Cesette bunun haricinde herhangi bir ateşsiz silah yaralanmasına veya darp belirtisine rastlanmadı.”

‘Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz’

Tahir Elçi, çatışma çıkmadan önce yaptığı basın açıklamasında “Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz” mesajı vermişti.

Elçi’nin öldürülmeden önceki açıklaması şöyleydi: “Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz.”

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top