Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Musul’da halk IŞİD’e karşı ayaklandı

Haberler

Musul’da halk IŞİD’e karşı ayaklandı

Irak’ın Musul kentinde halkın terör örgütü IŞİD’e karşı ayaklandığı ve çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü bildirildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Musul Sorumlusu Giyas Surçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul’un 5 büyük mahallesinde terör örgütü IŞİD militanlarıyla şehir halkı arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğünü söyledi.

Halkın IŞİD’in uygulamalarından rahatsız olduğunu ve bugün öğleden sonra isyana kalkıştığını belirten Surçi, şöyle konuştu:

‘ZEKAT ADI ALTINDA HARAÇ TOPLUYORLAR’

“IŞİD teröristleri halka çok zulmediyor. Zekat ve vergi adı altında halktan haraç topluyor. Yaşam şartları oldukça zorlaşmış durumda. Malların fiyatı yüksek düzeyde ve halkın gelir kaynakları da kurudu. Musul halkı bu nedenle örgüte isyana kalkıştı.”Musul’un Kerame, İntisar ve Kudüs mahallelerinde halk ile IŞİD teröristleri arasında öğleden sonra başlayan gerginliğin çatışmaya dönüştüğünü söyleyen Surçi, “Halkın geniş bir kesimi çatışmalara destek verdi ve teröristler bulundukları yerden kaçmak zorunda kaldı. Daha sonra IŞİD’in özel birlikleri olay yerine gelerek duruma el koydu. Musul hastanelerinden elimize geçen bilgilere göre çatışmalarda iki taraftan 20 kişi öldü. Bazı cesetler çatışma bölgelerinde kaldı” bilgisini paylaştı.

Surçi, çatışmaların ikindi vakti de Reşidiye ve Cezayir mahallelerinde devam ettiğini kaydetti.

ÇOK SAYIDA IŞİD MİLİTANI ÖLDÜ

Irak’taki Sünni gönüllülerden oluşan Haşdi Vatani Komutanı Mahmut Surçi de olayı doğrulayarak, IŞİD’in baskılarına dayanamayan halkın Musul’un birkaç mahallesinde ayaklandığını ve çıkan çatışmalarda çok sayıda IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 + eleven =

More in Haberler

To Top