Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Tunceli Emek gazetesinin kadın patronundan kadın çalışanlara şiddet

Dersim

Tunceli Emek gazetesinin kadın patronundan kadın çalışanlara şiddet

Paylaş

Dersim’de yerel yayın yapan Tunceli Emek Gazetesi’nde çalışan ve aynı zamanda Tunceli Üniversitesi’nde eğitim alan Esra Çarkci ile Evin Melek, gazetenin kadın sahibi Hüsniye Karakoyun’un kendilerine şiddet uyguladığını iddia ederek, savcılık ve polise şikayette bulundu.

Tunceli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Esra Çarkci ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Evin Melek, yaklaşık 6 ay önce kentteki Tunceli Emek gazetesinde çalışmaya başladı.

tunceli-emek-kadina-siddet

KADIN PATRON KADINLARA ŞİDDET UYGULADI

Öğrenciler, düzenledikleri basın toplantısında patronları Hüsniye Karakoyun’un kendilerine şiddet uyguladığı iddiasıyla hastaneden darp raporu aldıktan sonra savcılık ve emniyete giderek şikayette bulunduklarını söyledi. Çalışanlardan Esra Çarkci, gazete dağıtım yaparak diğer işlere de yardımcı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ocak ayına kadar günde 4 saat ve 400 TL ücretle çalışmaya başlayacaktım. Ocak ayından itibaren ise İŞKUR kapsamında proje başlatacaktı. Proje başladığında ise asgari ücrete devam edecektim. Sözlü olarak bana sunduğu şartları kabul ederek çalıştım ancak şu ana kadar sigortamızı bile yaptırmadı. Özel bir işim için izin alarak Ankara’ya gitmiştim. Ankara patlamasının olduğu sırada oradaydım. Buraya geleceğim tarihte gelemedim. Bir gün gecikme oldu. Hüsniye hanıma işime son verdiğini bana bildirdi. Orada çalışan bir arkadaşa alacağım olduğunu ve bunu halletmemiz gerektiğini Hüsniye Hanıma iletmesini söyledim. Bunun üzerine Hüsniye Karakoyun beni aradı ve 20 dakika içerisinde burada ol ‘şerefsiz’ diyerek telefonu kapattı. Parayı konuşmak için beni çağırdığını düşündüm ve gittim. Oraya gittiğimde gazetedeki herkesi gazetenin alt katındaki matbaaya indirdi. Gazetenin bütün kapılarını kilitledi. Odasının kapısını da kilitleyip üzerime saldırdı. Boğazımı tuttu. Tokat atmaya başladı. Aynı anda da hakaretler ve tehditler savurmaya başladı. Uzunca bir süre tokat atmaya devam etti. Şikayetçi olacağımı söyledim. Bana Tunceli’yi dar edeceğini söyledi. Ben olay sonrası emniyete giderek şikayetçi oldum.”

“EMEKTEN SÖZ EDİYORDU SİGORTAMIZI YATIRMADI, KADINA ŞİDDETTE KARŞIYDI BİZE ŞİDDET UYGULADI “

Hüsniye Karakoyun

Hüsniye Karakoyun

Gazete çalışanlarından Evin Melek de patronundan fiziki şiddet gördüğünü belirterek, darp raporu alarak hakkında şikayette bulunduğunu söyledi. Melek şunları söyledi: “3 aydır sigortasız bir şekilde Tunceli Emek gazetesinde çalışıyorum. Bir ay sonra maaşımı verdi ama bu maaşı daha sonra bana geri vereceksin dedi. Çalışırken bize hakaret ediyordu ve kaba davranıyordu. Bu duruma zaten alışmıştık. İzin konusunda sıkıntı çıkarıyordu. Olayın olduğu gün izin istedim telefonda bağırdı ve 20 dakika içerisinde burada ol, yoksa gelir gebertirim seni gerizekalı dedi. Yerine gittim, orada yoktu. Bir süre sonra geldi. Odasının kapısını kapattım. Üzerime yürüdü ve itti beni. Yüzüme vurup tokat attı, hakaretler etti. Seni bu üniversiteden mezun etmem. Bir daha bir dakika bile gecikirsen evine gelir öldürürüm seni diye tehditler savurdu. 4 saat çalışacaksınız dedi ama bunun dışında da çalışıyorduk. Sürekli emek vurgusu yapardı bize. Sizin emeğiniz her şeyden daha önemlidir derdi. Böyle emek vurgusu yaptı ama sigortasız çalıştırdı bizi. Bir kadının başka bir kadına şiddet uygulaması inanılır gibi değil. Kadına şiddet haberlerinin üzerinde duralım ve bu haberleri yayınlayalım derdi.”

Şiddet uygulanmak suçlanan Hüsniye Karakoyun ile gazetecilerin telefonlarına cevap vermedi.

DHA

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =

More in Dersim

To Top