Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Kılıçdaroğlu’na suikast girişimini PKK üstlendi ama karanlık dağılmadı…

Haberler

Kılıçdaroğlu’na suikast girişimini PKK üstlendi ama karanlık dağılmadı…

Saldırının aydınlatılması için CHP ve HDP araştırma önergesi vermelidir. KCK kendi içinde derin bir araştırma yapmalıdır.

Yaşar KAYA

Artvin Soğuksu bölgesinde CHP Genelbaşkanı Kılıçdaroğlu planlı bir suikaste uğradı. Saldırı KCK tarafından utangaçça üstlenildi. KCK açıklamasında;

’25 Ağustos günü Artvin-Şavşat yolunda Soğuksu mıntıkasında bir askeri konvoyun geçeceği bilgisinin alınması üzerine öğleden sonra saat 13.45’te alandaki gücümüz bu konvoyun önünde bulunan JÖH’lere ait bir Cemse aracı imha etmek üzere hedeflemiş…” demektedir.

Suruç saldırısından sonra İŞİD her yerde naletleniyorken, AKP selefi çetelerle işbirliği açığa çıkmışken Urfa’da iki polis uykuda öldürüldü ve savaş başladı. PKK önce saldırıyı üstlendi sonra red etti. Ama bu cinayet karanlıkta kalmaya devam ediyor. AKP TBMM cinayetin aydınlatılması için önerinen komisyonun kurulmasına müsade etmedi.

Şimdi bu saldırı hangi ortamda oldu ona bakalım, tuaflıklara bakalım.

yasar-kaya-kemal-kilicdarogluTürk askeri Süriye’de ve YPG hedef alınıyor. Kürtlere yapılan saldırılar Aleviler ve demokratlardan destek bulmuyor. Kılıçdaroğlu siyaseten desteklese de taban sıcak yaklaşmıyor savaşa.

15 temmuz “darbesi” sonrası oluşturulmaya çalıştırılan “birlik” “partilerarası yakınlaşma” devam etmesi için zemin gerek, fırsat gerek.

Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı üzerinden henüz bir saat bile geçmeden içişleri bakanı Efkan Ala “saldırı PKK tarafından yapılmıştır” dedi. Kimse yakalanmamıştı, KCK tarafından henüz üstlenmemişti peki nereden biliyordu saldırının PKK tarafından yapıldığını.

Bu kuşku ile KCK açıklamasında yer alan “25 Ağustos günü Artvin-Şavşat yolunda Soğuksu mıntıkasında bir askeri konvoyun geçeceği bilgisinin alınması…” devamında “Eylemci gücün kesinlikle önceden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait bir konvoy olduğu yönünde herhangi bir bilgisi yoktur.” yani konvoy bilgisini verenler Kılıçdaroğlu’nun konvoyu olduğu bilgisini bilinçli olarak vermemişler. Açıklama bile kendi içinde kuşkular barındırmaktadır. KCK açıklaması Efkan Ala’nın açıklaması ile birlikte okunduğunda fotgraf daha anlaşılır oluyor. “Bilgiyi” kim verdi? Sakın bilgi “derinlerden” gelmiş olmasın? Efkan Ala bu saldırıdan önceden haberdar olmasın?

Biraz da saldırının sonuçları üzerine düşünelim. Bu saldırı neye vesile olur? CHP savaş ile çözeriz diyenlerin tarafına yanaştırılır. AKP ile birlikte daha uzun yürümesi sağlanır. Erdoğan şeriatçısını meşrulaştırır.

Saldırıyı henüz kimse üstlenmemişken kınayan kimi Alevi kurum temsilcilerinin KCK üstlenmesinden sonra sus-pus olmaları anlamlıdır ve kendilerinin “temsil” yeteneği konusunda Alevilere yeterince fikir vermektedir. Kürtler ile işbirliği “yanlışları onaylama” değildir, yanlışlara “göz yumma” asla değildir.

Hemşerim Kılıçdaroğlu’na yapılan bu suikast girişiminin şiddet ile kınıyorum. KCK kör şiddetden derhal vazgeçmelidir. Saldırının aydınlatılması için CHP ve HDP araştırma önergesi vermelidir. KCK kendi içinde derin bir araştırma yapmalıdır.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top