Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim’den Erivan’a yol gider

Haberler

Dersim’den Erivan’a yol gider

Bunların bazıları Dêsıme kin ile dolu Ermeni asıllılar. Bazıları menfaat karşılığında sahnede exsantrik dönen Dêsımliler.

Para peşinde olan Dêsımli türkücü, tarihçi, araştırmacı, dilbilimci ve benzerlerine önerimdir. Şu türküyü nefesleri tükeninceye kadar bağırsınlar:

Dersim’den Erivana yol gider yol gider,
Erivan’da göz dolduran keşisiyle dolu döner bol döner

2017 ye 11 saat kala yazdım. Yeni yıla iyi dileklerde bulunmak kolay değil.

Girişimiz bile kolay değil zor oldu.

Diyanet işleri başkanı açıkladı. ‘Noel de yanlış yapıyoruz. Kara böcekler yanlışı doğrulttu.’’ Ne ile İstanbul’u kana bulayarak.

İç işleri bakanı fetvacıyı ziyaret edip eteğini öperek nasıl becerildi diye soracağına katili arıyor!

Genellikle Dêsım ile ilgili kaygılarımı dile getiririm yıllardır. Arada Türkiye ve Kürt sorunu..

Dêsım ile ilgili kaygılar da muhatap sadece Devlet ve ya orayı 45 yıldır savaş alanı seçerek devletin bitirme politikasına yardım edenler değil artık.

Filmcimiz kitap yazmış: (En az 2600 yıldır Dêsım Ermeni ülkesi diyor) Yani filmci tarihçi oldu.

Sanatçımız konser veriyor Erivan da: Temel yaklaşımını şöyle.(Biz Dersimlilerin bir damarı Zaza, bir  Kırmanc, biri Kürt,  bir damarımız da Ermeni)

Başka biri dilbilimci: Oda dilbilimci diploması ile Erivan yolunda maratona katılır.

Başka biri bir mezar görünce, ’’Aaa burası çok eski bir Ermeni köyü’ diye tarihçilik yapar.

Dersimlilerin bazıları GEN testi peşine düşmüşler: Genleri ’Mıgırdiçmurdaryanın kinin tıpkısıymış)

800 yıldır Komê Khureşi diye Khureşanların ve taliplerinin ziyaret olarak gittikleri mekân, Birden Ermenilerin mezarlığı oldu. Dedelerinin kemikleri orada yatan Khureşanların Şixu- Şıxaliu kolundan Hıdır Aytaç hariç kimseden bir ses duyulmadı.

Seyid Rıza birden (Ermeni oldu) Yani Ermeni yaptılar sünnetli değilmiş.. Khureşi, Baba Mansur’u, Xızır’ı, ve daha bir çok kutsal değer üzerinden karalama, kirletme başkalaştırma çalışmaları çok hızlı sürdürülüyor. Bu kadar hızlı saldırı karşısında Almanya da iki ayrı DEDELER grubumuz var. Alevi akademisi ve AABF dedeleri. Birbirlerine selam vermekten korkuyorlar.

Yani Alevi inancına mensup toplumları yüz yıllardır ‘’dinsiz, Zındık, Mülhit, Kâfir den de kötü’’ göstererek katledenlerin yeni piyonları yeni sıfatlarla sahnede.

Bunların bazıları Dêsıme kin ile dolu Ermeni asıllılar. Bazıları menfaat karşılığında sahnede exsantrik dönen Dêsımliler. Bu karalama ve izolasyonun sonunda derin devlet destekli kara böcekler ordusunun Dêsıme saldırısının ön hazırlıklarının propaganda kısmını yaptıklarını bazıları biliyor, bazıları da para karşılığında yardım yatakçılık yapıyor. Dünyanın 52 ülkesinde kabul gören Ermeni Soykırım tasarısının karşısında çaresiz kalan derin faşizm ve Selefizm, biriken kininin hesabını selefi kara böcekler ordusunun eli ile Dêsım den soracağı günlerin planları devam ediyor.

Peki niye Dêsım? 

Anadolu Aleviliğinin ruhani inanç beyni Dêsımdir. 12 İQRAR ocağının bir arada olduğu tek coğrafya Dêsımdir. Bin yıllardır tüm barbarların saldırılarına karşı aşılamayan Munzur’dur. Orayı hallettiler mi, Alevilik yoktur artık.. Projeleri derin hedefleri isabetlidir.

2000 yılında Almanya nın Bielefeld Kentinde yaptığımız Alevi Sempozyumunda söylediğim şuydu. Aleviliğin şifresini içeriden Alevilerin eli ile kırma yöntemini seçtiler, başarıyorlar.

Dêsım’in şifresini derin güçlerin paraları ile Dêsım lilere kırdırıyorlar.

Ahmet Arif demiş ya, Dört yanım puşt zulası. Kürtlerin dört yanı puşt zulası hatta içi de puşt zulasına döndüğü için kan içinde kıvranıyorlar.

Dêsımlilerin ve Alevilerin de dört yanı hatta içi aynı puşt zulası. Hangisine nasıl nereden yazayım ki?

Namuslu Ermenilerin namuslu çocuklarına bir çağırıda bulunmuştum.

Bir tek kişiden reaksiyon gelmedi. Olcayto amcanın kahvesinde bir Dersimli Rahmetlik Ali Devletli’ye hakaret eder. Rahmetlik Ali Aytaç yerinden fırlar:
“Ero bê ar u bê edev terviasız. Ma piya niaz qırvanê Heqi weme, germia İmamu weme. Sıma na ca dı Hermeni teyna diye? Ulan arsız edepsiz, terbiyesiz. Biz beraber Allahın niyazını kurbanını yeriz, İmamların aşuresini yeriz. Siz burada iki Ermeni yi yalnız mı görmüşsünüz?”

Adam etrafa bakar Ali Aytaç’a laf söyleyecek ortam yoktur çekip gider. O Ali Aytaç’ın Khureş ten gelen vicdanıydı. Şimdi Ali Aytaç’ın büyük dedesinin mezarının olduğu ziyaretgaha ‘Ermenilerindir’ diyenler de Devletli ailesinin ekmeğini yiyerek, himayesini görerek büyüyenlerdir.  Büyük projeyi düşünüyorum. Küçük adamların kininin sebebini araştırıyorum. Bunların Dêsımlilerin kurtardığı Ermenilerin çocukları olmaları insanı kahrediyor. Acaba Diyorum. (Giro Keyan’ın) anlattığı edepsizliklere mi inandılar?

Bir süre internete bakmamayı yeğliyorum. Hoşça kalın, suskun ve yok oluşu seyredenler.

Mehmet Gülmez

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
3 Comments

3 Comments

 1. Usaro Newe

  13/01/2017 at 20:06

  Bu çok önemli bir yazı. Mehmet Gülmez Dersimın en duyarlı aydınlarından biridir. Çok önemli bir konuya dikkat çekiyor.

  Yıllardır farkındayız:
  Kürt gruppları ve şiddet yanlısı solcu grupların kervanına yaklaşık 15 yıldır hızlı şekilde altan alte bir de Ermeni milliyetçileri Dersimi kuşatma akımınınına katıldılar.
  Bunlar bize ZAZACA´dan ve ALEVİLİK´ten dolayı ilgi duymuzorlar. Bunların tek amacı var: bizi zayıf noktamızdan vurmak. Zayıf noktamızdan yararlanmaktır.
  Türk devleti bizi darbeleyip inkar ettiği sürece, zayıf bıraktığı sürece bu güçler yaralı ve çaresiz halimizi hep kullanacaklar.

  BUNLAR BİZİ DÜŞÜNMÜYOR, SEVMİYOR. Bunların tek bir amacı var: Bizi KENDİ SİNSİ EMELLERİNE ve GELECEĞİNE Kurban etmektir! Bunlar kendi sinsi geleceklerıne YATIRIM YAPIYORLAR ve BİZİ KURBAN OLARAK SEÇİYORLAR.

  AŞAĞIDA BİR DERSİMLİDEN BİR YAZI:

  Bu yazı Vengdar adında biri yazdı ve İnternet ortamından alınmıştır. Altda kaynak verilmiştır.

  İstanbul Ermeni Patriği ve gerici Türk basını Alevilere, Dersimlilere karşı şimdi el ele!
  Aşağda ilginç bir haber var, anlaşılıyor ki her iki taraf: Gerici Türk basını, yani Türk politik gücleri ve Ermeniler yeni projeler için ortaklaşa yeni Kurbanlar arıyorlar.
  Bu yeni kurbanlık için, yine de en iyisi eski kurbanlardır. Seçimi yine Dersimliler için yaptılar, Dersimli kurbanlar en uygun kurbanlardır, Alevidirler, Zazadırlar, daha doğrusu zavalıdırlar, çaresizdirler, her tuzağa düşmeye hazırdılar. Bunlarda mili bilinç eksik, halk bilincinde bocalıyorlar, sürekli ve çok yönlü ezildikleri için kendi kültürel değerlerini koruyamadılar, dili Zazaca tehlikede, dini Alevilik Türkiyede tanınmıyor, alay konusu ediliyor, azarlanılıyor bu yüzden kendi identitesinde oldukça gevşekdirler. Kurbanlığa yatkınlar.

  Dersimliler geçmişde (1938) ve günümüzde hem kitlesel hem de bireysel baskılardan kurtulamadılar.
  Biz bir halk olarak ebedi kurbanız. Bir halk olarak ebedi yaralıyız. Sürekli korku içindeyiz.
  Bu yüzden biz Dersimlilerden daha iyi kurban mı olur? Abilerimiz, Ağalarımız Türkiye´ de bu yüzden hep bizi seçiyorlar!
  Kürt ve Kürdistan projesi için aşırı derecede kurban edildik, nufüsumuza kıyaslan Kürtlerden daha çok bizler kurban verdik, bizler feda edildik. Soyalizm ve yeryüzene cenneti getirecek devrim hayalleri için herkesten en çok Dersimli olarak, Aleviler olarak bizler kurban edildik.
  Şimdi de sırada yeni projeler var: Ermeni projeleri. Yarın başka projeler gelir.
  Dersimli fakir bir ailenin çocugu ve Ermeni kökenli olan Selahattin Gültekin, yeni adıylan Mihran Pirgiç Gültekin kendi başına bir Dersim Ermeni derneğini kuramaz, kendi imkanlarıylan Ermenistan´a gidemez, orada “Dersimlilerin % 75 Ermenidir” diyemez!
  İki yıl sonra kendi başına ve kendi imkanlarıylan Yunanistan´dan Dersime Ermenileri getirip 24.04.13 tarihinde Tunceli´nin merkezinde bir toplantı ve anma yapamaz.
  İşte bu gelişmelere bağlı olarak, hemen bunların peşinden İstanbul Ermeni Patriği Vekili Aram Ateşyan diyor ki: “Tuncelinin %90 dönme Ermenidir”.

  Bu olaylar zincirin güçlü perde arkaları anlaşılmıyor mu?
  Bu konuda iki soru:
  1) Acaba Türk basınının güçlü bir bölümü neden bizi Ermeni gösterme hevesinde, neden bize dönme Ermeni sıfatını yapıştırma arzusunda ve neden bunun yaygarasını her fırsatta aşırı abartıylan yapmaktadır? Bunların yüksek hedefi nedir, ileri hedefleri nedir? Bu stigmaların, bu yanıltmaların asıl ileri hedefi nedir? Bunlar neye hazırlıktır?
  2) İkinci soru: İstanbul Ermeni Patriğinin karı nedir, Dersim Ermeni Derneğinin karı nedir? Ermeni lobisinin ve bunların arkasındaki güçlerin karı nedir? Dersimli Alevilere, (genelinde Zazaca ve önemli oranda Kırdaşki (Kürtçe) konuşan) biz Alevilere durup dururken Ermeni dönmesi demesinin yani Ermeni olmasının Ermenilere getireceği kar nedir? Ve bizi Ermeni göstermede Ermenilerin yüksek amacı nedir, Ermenilerin ileri hedefi nedir? Bu yalanların arkasında, bu propaganda sloganlarının arkasında Ermenilerin yüksek hedefi ve karı nedir?
  Hele bir tartışalım. Belki bir Ermeni dost bize bu amaçları hakkında bilgilendirme yapabilir.
  Vengdar
  Aşağda verilen bu haberi bir çok internet, Türk ve Ermeni (Agos) gazetelerinin internet sayfalarında okuyabilirsiniz.
  …………………………….
  Haber budur
  Tarih: 29.04.2013
  Tunceli’nin yüzde 90′ı dönme Ermeni’dir
  Ermeni Patrik Genel Vekili Ateşyan, Tunceli’nin yüzde 90′ı belki dönme Ermeni’dir dedi.
  Tunceli’nin yüzde 90′ı dönme Ermeni’dir
  Bugün TV de Erkam Tufan ile Analiz programına katılan Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’ın açıklamaları Tunceliler’i ayağa kaldıracak.
  Erkam Tufan, ‘ ‘Tunceli civarında çok fazla sayıda Kripto Ermeni olduğu söyleniyor bu doğru mudur?” şeklindeki sorusuna Ateşyan şu yanıtı verdi:
  DÖNME ERMENİ
  “Doğrudur Tunceli’nin yüzde 90′ı belki dönme Ermeni’dir. Neden derseniz 30 yaşlarında bir çocuk geldi bana ve ”benim köküm Ermeni” dedi. ”Ben dönmek istiyorum” dedi. Ben de ”ispatla dedim” ispatlayamadı, kabul etmedim.
  Ama inatla gitti geldi, vazgeçmedi. Gitti, geldi rahatsız etti beni, daha sonra babası aradı. Beyefendi dedi ”ben belediye çalışıyorum emekli olayım bende İstanbul’a gelip döneceğim. Buradaki halkın yüzde 90′ı Ermeni’dir, lütfen kabul et” dedi. Bende kabul ettim ders aldı, vaftiz oldu, kilisemizin üyesi oldu.”

  Kaynak: http://www.internethaber.com/

 2. Usaro Newe

  15/01/2017 at 20:15

  Bu çok önemli bir yazı. Mehmet Gülmez Dersimın en duyarlı aydınlarından biridir. Çok önemli bir konuya dikkat çekiyor.

  Yıllardır farkındayız:
  Kürt gruppları ve şiddet yanlısı solcu grupların kervanına yaklaşık 15 yıldır hızlı şekilde altan alte bir de Ermeni milliyetçileri Dersimi kuşatma akımınınına katıldılar.
  Bunlar bize ZAZACA´dan ve ALEVİLİK´ten dolayı ilgi duymuyorlar. Bunların tek amacı var: bizi zayıf noktamızdan vurmak. Zayıf noktamızdan yararlanmaktır.
  Türk devleti bizi darbeleyip inkar ettiği sürece, zayıf bıraktığı sürece bu güçler yaralı ve çaresiz halimizi hep kullanacaklar.

  BUNLAR BİZİ DÜŞÜNMÜYOR, SEVMİYOR. Bunların tek bir amacı var: Bizi KENDİ SİNSİ EMELLERİNE ve GELECEĞİNE Kurban etmektir! Bunlar kendi sinsi geleceklerıne YATIRIM YAPIYORLAR ve BİZİ KURBAN OLARAK SEÇİYORLAR.

  AŞAĞIDA BİR DERSİMLİDEN BİR YAZI:

  Bu yazı VENGDAR adında biri yazdı ve İnternet ortamından alınmıştır. Altda kaynak verilmiştır.

  İstanbul Ermeni Patriği ve gerici Türk basını Alevilere, Dersimlilere karşı şimdi el ele!
  Aşağda ilginç bir haber var, anlaşılıyor ki her iki taraf: Gerici Türk basını, yani Türk politik gücleri ve Ermeniler yeni projeler için ortaklaşa yeni Kurbanlar arıyorlar.
  Bu yeni kurbanlık için, yine de en iyisi eski kurbanlardır. Seçimi yine Dersimliler için yaptılar, Dersimli kurbanlar en uygun kurbanlardır, Alevidirler, Zazadırlar, daha doğrusu zavalıdırlar, çaresizdirler, her tuzağa düşmeye hazırdılar. Bunlarda mili bilinç eksik, halk bilincinde bocalıyorlar, sürekli ve çok yönlü ezildikleri için kendi kültürel değerlerini koruyamadılar, dili Zazaca tehlikede, dini Alevilik Türkiyede tanınmıyor, alay konusu ediliyor, azarlanılıyor bu yüzden kendi identitesinde oldukça gevşekdirler. Kurbanlığa yatkınlar.

  Dersimliler geçmişde (1938) ve günümüzde hem kitlesel hem de bireysel baskılardan kurtulamadılar.
  Biz bir halk olarak ebedi kurbanız. Bir halk olarak ebedi yaralıyız. Sürekli korku içindeyiz.
  Bu yüzden biz Dersimlilerden daha iyi kurban mı olur? Abilerimiz, Ağalarımız Türkiye´ de bu yüzden hep bizi seçiyorlar!
  Kürt ve Kürdistan projesi için aşırı derecede kurban edildik, nufüsumuza kıyaslan Kürtlerden daha çok bizler kurban verdik, bizler feda edildik. Soyalizm ve yeryüzene cenneti getirecek devrim hayalleri için herkesten en çok Dersimli olarak, Aleviler olarak bizler kurban edildik.
  Şimdi de sırada yeni projeler var: Ermeni projeleri. Yarın başka projeler gelir.
  Dersimli fakir bir ailenin çocugu ve Ermeni kökenli olan Selahattin Gültekin, yeni adıylan Mihran Pirgiç Gültekin kendi başına bir Dersim Ermeni derneğini kuramaz, kendi imkanlarıylan Ermenistan´a gidemez, orada “Dersimlilerin % 75 Ermenidir” diyemez!
  İki yıl sonra kendi başına ve kendi imkanlarıylan Yunanistan´dan Dersime Ermenileri getirip 24.04.13 tarihinde Tunceli´nin merkezinde bir toplantı ve anma yapamaz.
  İşte bu gelişmelere bağlı olarak, hemen bunların peşinden İstanbul Ermeni Patriği Vekili Aram Ateşyan diyor ki: “Tuncelinin %90 dönme Ermenidir”.

  Bu olaylar zincirin güçlü perde arkaları anlaşılmıyor mu?
  Bu konuda iki soru:
  1) Acaba Türk basınının güçlü bir bölümü neden bizi Ermeni gösterme hevesinde, neden bize dönme Ermeni sıfatını yapıştırma arzusunda ve neden bunun yaygarasını her fırsatta aşırı abartıylan yapmaktadır? Bunların yüksek hedefi nedir, ileri hedefleri nedir? Bu stigmaların, bu yanıltmaların asıl ileri hedefi nedir? Bunlar neye hazırlıktır?
  2) İkinci soru: İstanbul Ermeni Patriğinin karı nedir, Dersim Ermeni Derneğinin karı nedir? Ermeni lobisinin ve bunların arkasındaki güçlerin karı nedir? Dersimli Alevilere, (genelinde Zazaca ve önemli oranda Kırdaşki (Kürtçe) konuşan) biz Alevilere durup dururken Ermeni dönmesi demesinin yani Ermeni olmasının Ermenilere getireceği kar nedir? Ve bizi Ermeni göstermekle Ermenilerin üst amacı nedir, gayesi nedir, Ermenilerin ileri hedefi, asıl hedefi, gizli hedefi nedir? Bu yalanların arkasında, bu propaganda amaçlı sloganlarının arkasında Ermenilerin yüksek hedefi nedir?
  Hele bir tartışalım. Belki bir Ermeni dost bize bu amaçlar hakkında bir bilgilendirme yapabilir.

  VENGDAR

  Aşağda verilen bu haberi bir çok internet, Türk ve Ermeni (Agos) gazetelerinin internet sayfalarında okuyabilirsiniz.
  …………………………….
  Haber budur
  Tarih: 29.04.2013
  Tunceli’nin yüzde 90′ı dönme Ermeni’dir
  Ermeni Patrik Genel Vekili Ateşyan, Tunceli’nin yüzde 90′ı belki dönme Ermeni’dir dedi.
  Tunceli’nin yüzde 90′ı dönme Ermeni’dir
  Bugün TV de Erkam Tufan ile Analiz programına katılan Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’ın açıklamaları Tunceliler’i ayağa kaldıracak.
  Erkam Tufan, ‘ ‘Tunceli civarında çok fazla sayıda Kripto Ermeni olduğu söyleniyor bu doğru mudur?” şeklindeki sorusuna Ateşyan şu yanıtı verdi:
  DÖNME ERMENİ
  “Doğrudur Tunceli’nin yüzde 90′ı belki dönme Ermeni’dir. Neden derseniz 30 yaşlarında bir çocuk geldi bana ve ”benim köküm Ermeni” dedi. ”Ben dönmek istiyorum” dedi. Ben de ”ispatla dedim” ispatlayamadı, kabul etmedim.
  Ama inatla gitti geldi, vazgeçmedi. Gitti, geldi rahatsız etti beni, daha sonra babası aradı. Beyefendi dedi ”ben belediye çalışıyorum emekli olayım bende İstanbul’a gelip döneceğim. Buradaki halkın yüzde 90′ı Ermeni’dir, lütfen kabul et” dedi. Bende kabul ettim ders aldı, vaftiz oldu, kilisemizin üyesi oldu.”

  Kaynak: http://www.internethaber.com/

 3. Hardo Şên

  02/07/2017 at 15:23

  KÜRTÇÜLER ve Ermeni mileyetçileri Dersimlileri, Alevileri, Zazaları kendine çekmek için her yolu deniyorlar.
  Onlar bu konuda ne geçmişte başarılı oldular, ne ki bugün veya yarın olabilirler. Onlar sırf içimizdeki iyi niyetli safları topluyorlar. Bizim iyi niyetimiz onların sahte emellerini er geç ortaya çıkaracak. Bizim saf ve temiz yüreğimiz, yani danışma isteğimiz bunların çıkarcı yüzünü ve sahte dostluğu er geç görecek. Ve Kürtlerin içinde Kürt olmadığımızı, Ermenilerin arasında Ermeni olmadığımızı öğrendik. Onları tanıdıkça kendimizi tanıdık. Bazan bu tecrübe içimizdeki saflar için çok faydalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top