Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Pülümür’ün dağ köyünde gençlerin kayak keyfi

Dersim

Pülümür’ün dağ köyünde gençlerin kayak keyfi

Dersim Pülümür’ün Kocatepe Köyünde kendi kendilerine kayak yapmayı öğrenen gençler, bu sporu profesyonelce yapmak istiyor.

 

Dersim’in Pülümür İlçesi’ne bağlı 2 bin rakımlı Kocatepe Köyünde yaşayan gençlerin yaptığı dağ kayağı, profesyonel kayakçıları aratmıyor. Bir köylülerinin 4 çift kayak takımını köyde bırakmasıyla kendi kendilerine kayak öğrenen köyün gençleri, karın sert olduğu zamanlarda 3 bin rakımlı Karataş Tepesi’nden, normal zamanlarda ise köy içinde kayarak Kış mevsiminin sıkıcılığını aşmaya çalışıyor.

Dersim’in Pülümür İlçesi’ne bağlı Kocatepe Köyü, yılın beş ayını karlar altında geçiriyor. Yaz mevsiminde kalabalık olan köydeki hane sayısı, kış mevsimiyle birlikte 25 haneye kadar düşüyor. Köyün gençleri uzun ve zorlu geçen kış mevsimini, bir köylülerinin hediye ettiği dört kayak takımı sayesinde kayarak yaparak geçiriyor. Herhangi bir eğitim almadan kendi kendilerine kayak öğrenen köy gençlerinin en büyük eğlencesi karın sert olduğu zamanlarda zirvelere çıkarak kayak yapmak. Profesyonel kayakçıları aratmayan gençler, karın müsait olmaması durumunda ise köy içinde kayak yapıyor.

Köyün ilk kayakçısı Hasan Aytekin. Aytekin, bir köylüsünün 6 yıl önce bıraktığı kayak takımı sayesinde bu sporu öğrenerek diğer gençlere de öğretmeye başlamış.

Düzenli olarak köyün zirvesinde bulunan Karataş Tepesi’ne tırmanarak kayak yapan Hasan Aytekin kayak sporuyla tanışma serüvenini şöyle anlattı: Buraya bir ağabeyimiz kayak yapmaya gelmişti. Birkaç takım kayak bıraktı. Biz de heves edip başladık. Yaklaşık 6 yıldır kayak yapıyorum. Hedefimiz gün geçtikçe çıtayı yükseltmek.

Köylerinin kayak sporu için son derece müsait olduğunu ifade eden Aytekin, “Burada iki üç pistimiz var. Bunlardan birine kayak tesisi yapılabilir. Bu pistlerden birinin uzunluğu on kilometreye yakın. Dersim’in kış sporlarında gelişmesini istiyoruz. Sadece yazın değil kışın da talebin olmasını istiyoruz” dedi.

KENDİ KENDİNE ÖĞRENDİ, DİĞER GENÇLERE DE ÖĞRETMEYE BAŞLADI

Kayak sporunu öğrenen Hasan Aytekin, bunu köyün diğer gençlerine de öğretmeye başlamış. Gençlerle birlikte gerek zirvelere çıkarak kayak yapan gerekse de köyün içinde kayan Aytekin, kayak takımları yetersiz olduğu için değişmeli olarak kullandıklarını söylüyor.

Kocatepe Köyü Muhtarı Abidin Keskin, köylerinin kayak sporu için son derece elverişli olduğunu belirterek, “Buraya teleferik yapılırsa on kilometrelik kayak pisti var. Köyümüz son derece müsait. Buradaki en yüksek yer burası. Tam teşekküllü bir tesis yapılsa on kilometre, belki de daha fazla uzunlukta bir kayak tesisi çıkar” diye konuşuyor.

60 YAŞINDA KAYAĞA MERAK SALDI

Köyde gençlerin yanı sıra kayak sporuna merak salanlardan biri de 60 yaşındaki Mahmut Temur. Gençlerle birlikte özellikle köy içinde kayak yapan Temur, “Küçükken tahtalarla kayıyorduk. Kayaklar geldikten sonra başladım. Karın donduğu Mart ayında çok güzel kayıyoruz. Diğer zamanlarda köy içinde kayak yapıyoruz. Burası kayak için müsait ancak teleferik olmadığı için yukarı çıkamıyoruz” şeklinde konuştu.

Kayak sporuna meraklı ve profesyonel kayakçıları aratmayan Kocatepeli gençler, eksiklerinin giderilmesi ve köylerine tesis yapılması halinde bu sporda önemli dereceler elde edeceklerine inanıyor.

Evrensel

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top