Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Affet bizi Suriyeli Alevi kardeşim…

Haberler

Affet bizi Suriyeli Alevi kardeşim…

Sana ne bir battaniye ne de bir yudum su gönderebildik.Bizleri Affet, sadece ve sadece Alevi olduğun için katledilen masum bebek , masum ana ve baba , çünkü biz Anadolu’da ki Avrupa’da ki kendine ” Alevi’yiz” diyenler sizin sesinizi duyamadık , katledildiğiniz de ne Anadolu’da ne de Avrupa’da meydanlara çıkamadık.

 

dersim-suriyeAv. Cihan SÖYLEMEZ

Suriye’de Mecdel köyünde El-Nusra adlı terör örgütü tarafından katledilen Alevi kardeşim , sen, ne çok katledildin ne çok köylerin yakıldı ama biz sana ne dün ne de bugün bir damla su taşıyamadık , İŞİD’den kaçan Ezidi’lere gönderdiğimiz Munzur Suyunu sizlere gönderemedik , senin başını İmam Hüseyin’in başı gibi defalarca kestiler , senin türbelerini bombaladılar , mezarlarını yıktılar , kutsal ziyaret ağaçlarını kestiler ve de kaç kez bilemedim sayısını , İmam Hüseyin’in kız kardeşi Zeynep Ana’nın Türbesini bombaladılar , Şeyh’lerini kaçırıp katlettiler , ciğerlerini çiğ çiğ Ebu Süfyan’ın eşi gibi yediler , biz hiç bir şey yapamadık.

Sana ne bir battaniye ne de bir yudum su gönderebildik.Bizleri Affet, sadece ve sadece Alevi olduğun için katledilen masum bebek , masum ana ve baba , çünkü biz Anadolu’da ki Avrupa’da ki kendine ” Alevi’yiz” diyenler sizin sesinizi duyamadık , katledildiğiniz de ne Anadolu’da ne de Avrupa’da meydanlara çıkamadık , Ne Avrupa Parlamentosunda ne İngiltere’de ne Fransa’da ne Almanya’da ne Hollanda’da ne de ana yurdumuz Anadolu’da parlamentolarında siz Suriye’li Alevi kardeşlerimizin sesini duyaramadık.
Ellerinde İsrail-Suudi Arabistan-ABD-Fransa-İngiltere menşeli silahlarla katledilen sizlerin masum-u pak canlarınızın ruhuna bir gıyabi cenaze erkanı bile yapamadık.

Bizleri affet, sadece ve sadece Alevi olduğun için Suriye’de El-Nusra /İŞİD Tarafından katledilen sen beşikte ki , anne karnında ki can , çünkü Anadolu ve Avrupa’da ki Aleviler’in gündemi çok farklı , bizler neye karşı çıktıksa neredeyse ona benzedik , kin ve kibir çoğaldı aramızda , makam-mevkii için para-pul için , şow için bizler Yol’umuza karşı Kimliğimize karşı çok suç işledik.

Aleviliği ” Siyasal Ateist” , koltuk ve ünvan meraklısı/sevdalısı insanların iki dudağı arasına bıraktık , cem meydanlarında cemal cemale secdeyi unuttuk değil Allah’a kendi kendimize secde etmeyi bile unutturdular bizlere.

Aramıza ” Siyasal Ateist”i , Ehlibeyt’e hakaret eden var ise onları soktu , panelist yaptı , Ehlibeyt’in matem aşuresini yiyip Ehlibeyt’e kan kusan Frenk Kıyafetli tipolojiler üredi , yetmedi bilim tarihini alt-üst edip bizleri , sizlerden koparmak için Hitit Cehennem’nin 12 yer altı tanrısını , küçük çocukların mabetlerde kurban edildiği Sümer-Asur-Babil Tanrılarını bizlere “inancımız ” diye anlatır oldular.
Affet bizi Mecdel köyünde ki çocuk , çünkü biz çok değiştik , biz milyonlarca para harcanarak ibadetini tiyatroya dönüştüren , başından külahı, belinden kemerbesti bırakan takım kıyafet içinde kaybolmuş bazı sitem ettiğim dede’lerle anılır olduk.

Biz yine ölçüyü kaçırıp bu ” dede’leri bir kere de Yezid” ilan edebilecek derece de tefrika tuzağına düştük , affet bizi Suriye’li Alevi kardeşim , biz ne yazık ki Ehlibeyt’i katledenlerin İslam Yorumunu ” Hakikat ” olarak kabul eden ancak atasının ” İslam” yorumuna ” Tu ka ka ” diyen kendi geçmişinden bi-haber insanların dini kurumlarımıza egemen olduğu bir toplumuz.

Söyledim ya sana kardeşim , bizi affet , çünkü bizi biz olmaktan çıkarıp çeşitli milliyetçi veya sınıfçı siyasal ideolojilerin sadık bekçisi yaptılar , eskiden daha fazla bizdik bu topraklarda ama şimdi sözde ” biz’iz” çünkü bize güç veren dostumuzu Tanrı’mızı unutturdular.

Dedim ya kardeşim biz işte birbiriyle uğraşan , makam-mevkii , para-pul , lüks yaşam için çırpınan ve atalarının Tanrı’sından , ibadetlerinden , oruçlarından , erkanlarından uzaklaşan kapitalizm’in dumura uğrattığı bir toplumuz , bu nedenle Suriye’de bir değil bin Alevi köyü yakılsa da sesimiz çıkmaz , çünkü ben ve seni ” biz” yapan “ortak tarihe/ teolojiye” ve ” Ehlibeyt’e” savaş açmış tefrika tuzağını kazan çok Tanrı’sız kalem var , tıpkı sizi katleden ” Ehlibeyt” düşmanlarının çokluğu kadar…

Affına muhtaç olduğum Suriye’li maktül kardeşim, bizim ahvalimiz Anadolu’da , Avrupa’da bu durum üzeredir.

Bosna’da geçen asrın sonunda Sünni Müslüman kardeşlerimizin hedef alındığı toplu katliamların bugün her gün benzerinin yaşandığı Suriye’ye de sizlerin içine atıldığı ateşe tek bir damla su taşıyamadığımız için biz Anadolu’da ve Avrupa’da ki Yol kardeşlerinizi affedin , çünkü bizler Biz’i Biz eden ne var ise onu yok etmekle meşgulüz …

24.03.2017

Dersim

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
4 Comments

4 Comments

 1. Serdar KALKAN

  27/03/2017 at 12:51

  Ben şahsen bu konuda yıllardır Alevi canlara bu eleştirileri yaparken, Dersimlilerin bu ve benzeri konularda destek vermediğini kendi kimliklerine ihanet ettiklerini her fırsatta dile getirip yazarken Yine benim insanlarım bana saldırıyorlardı.(Hatta köylülerim) Suriyeden önce Diyarbakır cemevine yapılan saldırıyı yazdığımda provakasyon deyip beni eleştirmişlerdi. Şimdi ne oldu Diyarbakıda daha düne kadar 42 alevi köyü vardı bir tek alevi köyü kalmadı. Hepsi asimile edildi. Kürtçülük kimliğide bileğimize bilezik diye takıldı. Kürt illerinde bir kürtçü öldürüldüğünde o illerde ve dersimde devasa mitingler yapılır tepki verilirdi. Bu mitinglerin en büyüğüde yine dinsel figürlü olam Kutlu doğum günü mitingidir. :) Ama gelin görün Gezi olaylarında 11 tane genç telef edildi. Bu kürt illerinde böylesine devasa bir miting yapıldımı. Yapılmazzzzz. Ama benim dersimli insanlık namına en önde koşar kürtçü kardeşine destek olmak için. Artık suriye alevilerinide sen yaz dayı oğlu. Biliyorum ki en yakınlarımda olmak üzere doğru söylesende seni kendi köylerinden değil dokuz köyden kovarlar.

 2. Serdar KALKAN

  27/03/2017 at 12:54

  Ben şahsen bu konuda yıllardır Alevi canlara bu eleştirileri yaparken, Dersimlilerin bu ve benzeri konularda destek vermediğini kendi kimliklerine ihanet ettiklerini her fırsatta dile getirip yazarken Yine benim insanlarım bana saldırıyorlardı.(Hatta köylülerim) Suriyeden önce Diyarbakır cemevine yapılan saldırıyı yazdığımda provakasyon deyip beni eleştirmişlerdi. Şimdi ne oldu Diyarbakıda daha düne kadar 42 alevi köyü vardı bir tek alevi köyü kalmadı. Hepsi asimile edildi. Kürtçülük kimliğide bileğimize bilezik diye takıldı. Kürt illerinde bir kürtçü öldürüldüğünde o illerde ve dersimde devasa mitingler yapılır tepki verilirdi. Bu mitinglerin en büyüğüde yine dinsel figürlü olam Kutlu doğum günü mitingidir. :) Ama gelin görün Gezi olaylarında 11 tane alevi genç telef edildi. Bu kürt illerinde bu alevi gençler için böylesine devasa bir miting yapıldımı. Yapılmazzzzz. Ama benim dersimli insanlık namına en önde koşar kürtçü kardeşine destek olmak için. Artık suriye alevilerinide sen yaz hala oğlu. Biliyorum ki en yakınlarımda olmak üzere doğru söylesende seni kendi köylerinden değil dokuz köyden kovarlar.

 3. Usaro Newe

  09/04/2017 at 19:30

  Dersim Alevevileri yani Anadolulu Alevileri olarak bunu mutlaka bilmemiz lazım:
  Bizim Aleviliğimiz, yani bütün Anadolu Aleviliği yukarda saydığınız Alevilere çok çok az yanıyla benzer, bunlar ayrı inançlardır, tek ortak yanımız: Hz. Alinin resmidir. Ve on iki imamdır. Ama içerik, inanç bambaşkadır. Onlar şiirdirler veya şiilerin birer kollarıdır. Biz şii değiliz, onlarla ortak yanlarımız çok az.
  Anadolu dışında tek yakın olduğumuz Alevi grupları Balkanlardaki gruplardır, mesela Arnavut. Buraya Alevilik Osmanlı dönemimde Anadoludan gitmedir.
  Süriye, İran, Afganistan vs. Alevilerin ismi aynı olsa da inanç içeriği bizimle ortak değildir. Bu saydıklarınız hepsi camiye giderler, ramazan orucunu tutarlar, mekke yerine kerbelaya haca giderler, ibadetlerinde buhur (tütsü) vardır, bizdeki gibi mum ve niyaz tamamen yoktur, onların ibadetine kadınlar asla girmezler, yani bizdeki gibi tüm aile katılmaz. Bunlarla ortak yanımız sırf Hz. Alinin resmidir ve 12 imam adıdır. İçerikler bambaşkadır. Bunu bilmemiz lazım.
  İsim benzerliği yetmiyor.

 4. Usaro Newe

  22/04/2017 at 17:17

  Dayanışma genelinde güzel bir şeydir ve çok önemlidir.
  Yukardaki makalenin içeriği hususunda, yani bu özel konuda bilmemiz gereken önemli bir şey daha var:

  Biz Dersim Alevileri, yani biz Anadolulu Alevileri, bunu mutlaka bilmemiz lazım:
  Bizim Aleviliğimiz, yani bütün Anadolu Aleviliği yukarda saydığınız Alevilere çok çok az yanıyla benziyor, bunlar ayrı ayrı inançlardırlar, tek ortak yan: Hz. Alinin resmidir. Ve on iki imamdır. Ama içerik, inanç tamamen bambaşkadır! Onlar şiidirler veya şiilerin birer kollarıdırlar. Biz ıse şii değiliz, onlarla ortak yanlarımız çok az.
  Anadolu dışında tek yakın olduğumuz Alevi grupları Balkanlardaki gruplardır, mesela Arnavut. Buraya Alevilik Osmanlı dönemimde Anadolu,dan gitmedir.
  Süriye, İran, Afganistan vs. Alevilerin ismi aynı olsa da inanç içeriği bizimle ortak değildir. Bu saydıklarınız hepsi camiye giderler, ramazan orucunu tutarlar, mekke yerine kerbelaya haca giderler, ibadetlerinde buhur (tütsü) vardır, bizdeki gibi mum ve niyaz tamamen yoktur, onların ibadetine kadınlar asla girmezler, yani bizdeki gibi tüm aile katılmaz. Bunlarla ortak yanımız sırf Hz. Alinin resmidir ve 12 imamın adıdır. İçerikler bambaşkadır. Bunu bilmemiz lazım.
  İsim benzerliği yetmiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top