Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’ne Dersim’den destek

Dersim

Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’ne Dersim’den destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’ne memleketi Dersim de destek verdi. 

Kılıçdaroğlu’nun memleketi Dersim’de akşam saatlerinde açıklama yapan bir grup Tuncelili vatandaş, Kılıçdaroğlu’nun başlattığı adalet yürüyüşüne destek verdi.

Akşam saat 17.30’da Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanan CHP’li grup ile CHP’li olmayan başka bir grup vatandaş, Kılıçdaroğlu lehine slogan atarak destek açıklaması yaptı.

Basın açıklaması metnini okuyan CHP Dersim İl Başkan Yardımcısı Kemal Zeki Solmaz, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının kabul edilmez bir durum olduğunu belirterek, “Hepimiz görünmez bir çevrede yaşıyoruz. Kesintisiz ve doğru bilgi akışı olmadıkça, kör ve savunmasız kaldığımız bir dünyadır bu. Özgür basın olmazsa; o bakanın bileğine vurulmuş 700 milyarlık köle prangasını, tüm o köprülerin temelinde havuz medyasından haraç kesilen milyar eurolar olduğunu, Soma’daki ve Tuzla’daki işçinin aslında birer köle olarak çalıştırıldığını ve MİT tırlarında aslında silah olduğunu bilemezdik. Ne yazık ki bugünün Türkiyesi’nde dürüst gazetecilik bedelsiz değildir. Gerçeğin peşindeki gazeteci faşist, dikta rejimlerinin en ucuz, en adi suçlamasına uğramaktadır. Vatan hainliği. Hitler faşizminde Carl von Ossietzky, Putin Rusyası’nda Anna Politkovskaya, Mc Carthy Amerikasında Edward Murrow’un kaderini Erdoğan rejiminde Enis Berberoglu, Can Dündar ve Erdem Gül paylaşmaktadır. Niçin buradayız ve ne umuyoruz? Arkamızda soğuk hapishane duvarları ve önümüzdeki şu boşluğa haykırdığımız sözlerin kime ulaşmasını ve ne etki yaratmasını bekliyoruz ki? Türkiye Cumhuriyeti ordusunun neredeyse lağvedildiği, Genelkurmay Başkanı’nın terör örgütü liderliğinden hapis yattığı, haberciliğin bedelinin ‘kara gömlekli’ ve ‘uzun bıçaklı’ yargıç ve polisin elinde hapislerde sürünmek olduğu bu ülkede ne gücümüz olabilir ki? Buradayız çünkü Robert Kennedy’nin bundan 50 yıl ve biraz önce söylediği şu sözler, her zaman kulağımızın bir köşesindedir; ‘Ne zaman bir insan bir ideal uğruna, başkalarının yaşamını güzelleştirmek için, veya haksızlığa karşı başkaldırdığında, baskı ve zorbalığın duvarlarını yıkan küçücük bir umut dalgası yaratır.’ Bu umuda sarıldığımız için buradayız; özgürlük uğruna, özgürlüğünden ve yeri geldiğinde yaşamından vazgeçmenin boşuna olmadığına, inancımızdan ve bu şiara inanmış haysiyetli ve dürüst bir gazetecinin önünde saygı duruşunda bulunmak için buradayız. Enis Berberoglu ise Suriye’de ve Irak’taki kirli savaşta ‘demokrasinin cephanesi’ olmak yerine ‘ırkçılığın ve mezhepçiliğin süngüsü’ olmayı yeğlemiş, insan kalbi yiyen insanların başını kesen iblislere silah taşırken suçüstü yakalanmış bir tiranın kabadayılığı karşısında boyun eğmediği, diz çökmedigi için hapishanede. Enis Berberoglu, Can Dündar ve Erdem Gül, sade yurttaşa, atalarımızın bu ülkeyi özgür ve cesur insanın yurdu olsun diye kurduğunu hatırlattılar.

Yapılan konuşmanın ardından grup, 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top