Home » Haberler » Toroslar’daki Tahtacı Alevilerin komün köyü

Toroslar’daki Tahtacı Alevilerin komün köyü

Sosyal medyada paylaşın

Tahtacı Aleviler tarafından bir komün köyü kuruldu. Yeni bir yaşamı inşa etmek amacıyla kurulduklarını söyleyen Yeni Dünya Derneği kurucularından Oktay Armutçuoğlu, komün köyü muhalif basına anlattı.

Mayıs ayında kurulan dernek, köyde komün yaşam esaslarına göre bir yaşamı benimsiyor. Komün’ün amaçlarını anlatan Armutçuoğlu  herkesin kendini özgür hissetmesini amaçladıklarını vurgulayarak şunları kaydetti ” Yaşamda her şeyin bir karşılığı var. Devletten yardım alırsak önümüze bir sürü kural getirilecek ve onlara bağlı olmak zorunda oluruz. Biz, ona uymak ve kurallara göre yaşamak istemiyoruz. Kurduğumuz bu yaşamda kurallar yok. İnsanın kendini özgür hissettiği şekilde hareket etmesi var.”

Kapılarını herkese açık tuttuklarını belirten Armutoğlu, şunları söyledi: “Nükleere karşı platformu gelip kamp kurdular, neler yapılabilir onun üzerinde tartışmalar yapıldı. Mersin Tiyatro gurubu geldi. Provalar yaptı burada. Burada her düşüncedeki insanın kendini var etmesi için imkânı var.” Armutoğlu, derneğin “biz yapalım, insanlar katılır” mantığıyla değil, tüm kararları ortak alarak hareket ettiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =