Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim’in efsane milletvekili Kamer Genç unutulmadı

Dersim

Dersim’in efsane milletvekili Kamer Genç unutulmadı

Dersim’in efsaneleşmiş milletvekili Kamer Genç, ölümün 2. yılında mezarı başında anıldı. 

CHP’den 7 dönem Dersim Milletvekililiği yapan ve 2 yıl önce pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Kamer Genç, memleketi Nazımiye’nin Ramadan Köyü’ndeki mezarı başında anıldı.

Anma törenine, Kamer Genç’in eşi Sevim Genç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Tunceli Vali Yardımcısı ve Nazımiye Kaymakamı Akın Zor, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile bazı CHP’li milletvekilleri katıldı.

Genç için düzenlenen anma töreni saygı duruşuyla başladı. Alevi dedesi tarafından Kuran’ı Kerim okunmasının ardından Kamer Genç’in mezarına karanfil bırakıldı.

‘ONLAR HOCA EFENDİ HAZRETLERİ DERKEN, FETÖ DİYEN KAMER GENÇ’Tİ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise yıllarca birlikte çalıştıkları Kamer Genç’i memleketine aşık bir siyasetçi olarak hatırladıklarını söyledi.

Ağbaba, Genç’in FETÖ konusunda yıllarca mücadele ettiğini, Meclis kürsüsünde her zaman bu örgütün tehlikesini dile getirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Herkes FETÖ’nün nasıl bu duruma geldiğini tartışıyor. Oysa ki Kamer Genç yıllarca Meclis kürsüsünde FETÖ tehlikesini dile getirip hükümeti uyardı, ancak dinlemediler. Hatta bugün birileri çıkıp CHP’yi suçluyor. Bizim partide Meclis’e bomba atanların kardeşleri çıkmadı. Bizim içimizde Boğaz Köprüsü’nde sivillere kurşun sıkanların akrabaları çıkmadı. Bizim CHP Grubu içinde milletvekillerinin bir tek yakını, bir tek akrabası FETÖ’cü ya da darbeci çıkmadı. 250 şehidin üzerine kurşun sıkan bir tek akrabamız, yakınımız, hısımımız yok. Onlar Fetullah hocaefendi hazretleri derken bizim içimizde FETÖ diyen Kamer Genç çıktı. Fazla söze gerek yok. Kamer Genç’in yıllarca yaptığı konuşmalar arşivlerde duruyor. Merak eden açıp baksın, gerçekleri görsün.”

‘MEMLEKETİNE SEVDALIYDI’

Anma töreninde son konuşmayı yapan Sevim Genç, eşi Kamer Genç için; “Ülkesini ve vatanını çok severdi. Bazen ülke elden gidiyor diye çok korkuyordu. Biliyordu ki Türkiye’yi Ortadoğu’nun karmaşık durumuna sokacaklarını hep söylüyordu ve bu durumu hiç istemiyordu. Asla Türkiye’nin bölünmesinden yana değildi. Hep ülkesini sevdi, ülkesine hizmet etti ve Tunceli onun için vazgeçilmez bir sevdaydı. Meclis’teki her konuşmasına Tunceli ile başlar, Tunceli ile bitirirdi. Buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Genç’in mezarının başındaki anma töreninden sonra Nazımiye Cemevi’nde hayır lokması verildi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ANMA MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından Kamer Genç için anma mesajı yayınladı.

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

More in Dersim

To Top