Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Munzur’da Rafting Şampiyonası başladı

Dersim

Munzur’da Rafting Şampiyonası başladı

Türkiye Rafting Şampiyonası 2. ayak yarışları bugün 300 sporcunun katılımı ileDersim’de başladı.

Türkiye Rafting Şampiyonası 2. ayak yarışları bugün Munzur Çayı’nda başladı.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu (GOSBF) tarafından düzenlenen Tunceli Valiliği ile Tunceli Belediyesi tarafından desteklenen Türkiye Rafting Şampiyonası 2. ayak yarışları, Munzur Çayı’ndaki 400 metrelik parkurda başladı. Şampiyonaya, İstanbul, Rize, Muğla, Hakkari, Van, Kayseri, Düzce, Erzurum, Elazığ, Artvin ve Tunceli’den 47 takım, 300 sporcu, 30 hakem ve İtalya’dan gelen 2 nehir eğitim başkanı katıldı. Şampiyona 27 Mayıs tarihine kadar Munzur Çayı’nın farklı bölümlerinde devam  edecek.

“MUNZUR TÜRKİYE’NİN EN İYİ RAFTİNG PARKURU”

Yarışma öncesi konuşan Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Rafting Asbaşkanı Fikret Yardımcı, Munzur Vadisi’nin Türkiye’nin en iyi rafting parkuruna sahip olduğunu belirterek, Tunceli’de Türkiye rafting şampiyonasını ilk kez gerçekleştirdiklerini söyledi.

Rafting şampiyonasının Dersim’in turizmine önemli katkılar sağlayacağını anlatan Yardımcı, “Munzur Vadisi’nin inanılmaz bir görsel güzelliği var. Munzur Vadisi inanılmaz etkileyici ve güzel. Türkiye’nin en iyi parkuru Munzur’da. Biz dün Tunceli’de uluslararası rafting eğitim çalışmasını da yaptık. 300 sporcu bir çok yönetici ve hakem katıldı. Bu müthiş bir durum Tunceli için. Bugün bu yarışma başarıyla başladı” dedi.

“RAFTİNG  TURİZMİ CANLANDIRACAK”

Tunceli Valisi Tuncay Sonel de yaptığı konuşmada, Türkiye Rafting Şampiyonası’nın Tunceli’de yapılmasının kent için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bugün Tunceli için heyecanlı ve önemli bir gün. Çünkü Tunceli tarihinde ilk kez Türkiye Rafting Şampiyonası yapılıyor. Bu hem Tunceli hem bölge için çok önemli bir gelişmedir. Biz artık Tunceli’yi Türkiye’ye bir huzur şehri olarak tanıtmak istiyoruz, bütün çabamız ve gayretimiz de bu yönde. Munzur hem ilimizin hem ülkemizin hem de dünyanın önemli bir değeri. Bugün Munzur’da Türkiye Rafting Şampiyonası’nın yapılması çok çok önemli. Hem ilimizin turizmi hem gelişimi açısından büyük bir adımdır bu nedenle Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza, Rafting Federasyonu Başkanlığı’na ve destek veren herkese Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MUNZUR ÇAYI ULUSLARARASI RAFTİNG PARKURU OLDU

Vali Sonel; “Munzur’da Rafting Şampiyonası çok önemli. Dünya Rafting Federasyonu İkinci Başkanımızın destekleriyle Munzur Nehri Dünya Rafting Uluslararası Parkuru ilan edildi. Bu da bizim yöremiz ve ülkemiz için çok önemli. Türkiye şampiyonasıyla başladık. İnşallah Avrupa ve dünya şampiyonası da bu güzel Munzurumuz’da olacak. Munzur’un suyu aynı zamanda 8,5’lik PH değeriyle Türkiye’nin en iyi suyudur. Munzur’u anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz” dedi.

MUNZUR ÜLKENİN EN UZUN RAFTİNG PARKURU

Türkiye’nin en uzun rafting parkuruna sahip olduklarını aktaran Munzur Adrenalin ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Nazım Arslan, “6 saat suda vakit geçirdiğimiz parkurumuz var. Bugünkü 400 metrelik bir parkur. Light bir parkur gibi görünebilir ancak zorluk derecesi 4 olarak değerlendirilen parkurlarımız var. Doğaseverlerin, doğa sporcularının mutlaka ilimizi ve Munzur Vadisi’ni gezip görmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Munzur Çayı üzerindeki Rafting yarışları 27 Mayıs’a kadar devam edecek.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top