Home » Dersim » Pülümür’de nesli tükenmekte olan vaşak görüntülendi

Pülümür’de nesli tükenmekte olan vaşak görüntülendi

Sosyal medyada paylaşın

Pülümür’de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vaşak yoldan geçen bir vatandaş tarafından görüntülendi.

Nesli tükenmek üzere olan vaşak türü Pülümür’ün Kırdım köyü kırsalında görüntülendi

Dersim’in Pülümür ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vaşak görüntülendi. Bir firmada çalışan Muzaffer Akyüz, Pülümür ilçesine bağlı Kırdım Köyü bölgesinde dünyada ve Türkiye’de birinci derecede koruma altında bulunan vaşağı fotoğrafladı.

IUCN KIRMIZI LİSTESİNDE

Nesli tükenmekte olduğu için IUCN kırmızı listesinde yer alan vaşağın fotoğrafı çeken Akyüz’e doğru bakması ise dikkat çekti. İşi gereği elektrik endekslerini okumak için gittikleri ilçeye bağlı Kırdım bölgesinden dönerken vaşağı gördüklerini belirten Akyüz, “İlçede daha önce de farklı bölgelerde vaşak görmüş ancak fotoğraflayamamıştım. Bu kez şansım yaver gitti. Fotoğraf makinem de yanımdaydı ve vaşağın birkaç kare fotoğrafını çekebildim.

VAŞAĞIN YANINDA İKİ YAVRUSU DA VARDI

Anne vaşağın yakınında iki yavru da vardı. Seslerini duydum ancak onları çekemedim” dedi. Zaman zaman basında vaşakların öldürüldüğü yönünde haberler gördüğünü söyleyen Akyüz, “Bu tarz haberler bizi son derece üzüyor. Çünkü bu türün nesli tükenmek üzere. Dünyada bu türün geliştirilmesi için çok ciddi çalışmalar yapılıyor. İlimiz bu anlamda şanslı. Çünkü vaşaklar burada rahatlıkla barınıp beslenebiliyor. İnsanlardan beklentim doğanın en güzel canlılarından olan bu türü koruyarak gelecek nesillere aktarmaları” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × four =