Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Görme engelli Ali Arslan’ın albüm hayali gerçek oldu

Dersim

Görme engelli Ali Arslan’ın albüm hayali gerçek oldu

Paylaş

Dersim’de 22 yıldır Devlet Hastanesi’nde santral memuru olan çalışan görme engelli Ali Arslan, en büyük hayali olan müzik albümü çıkarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Dersimli görme engelli Ali Arslan (47), 6 aylıkken geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle görme kaybı yaşamaya başladı. 8 yaşındayken de geçirdiği suçiçeği hastalığının ardından görme yetisini tamamen kaybetti. Yaşadığı olumsuzluklara rağmen hayata tutunan evli ve iki çocuk babası Arslan, 22 yıldan bu yana Tunceli Devlet Hastanesi’nde santral memuru olarak çalışıyor.

Lise mezunu olan Arslan, çocukluk yıllarından bu yana sa çalıp türkü söylüyor. Arslan’ın en büyük hayali ise; bir müzik albümü çıkarmaktı.

Arslan, şimdilerde 6’sı kendisine ait 10 türküden oluşan “Yar Senin Uğruna” isimli müzik albümü çıkarmış olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Uzun yıllardır albüm çıkarmak için çaba sarf ettiğini belirten Ali Arslan, “20’li yaşlardan sonra albüm yapma fikri gelişti. Çalışıyor olmama rağmen maddi sıkıntılar yüzünden çıkaramadım. Geçen sene artık zamanı gelmiştir dedim. Mutfakta pişen aşın ikramı gerekiyordu. Firma araştırdım. Mart ayında ilgili firmayla görüşüp anlaştım. Dört, dört buçuk ay sürdü çalışmalarımız. Sağ olsun firma da özveride bulundu. Albüm masrafının bir kısmını kendim bir kısmını da Tunceli Valimiz Tuncay Sonel Bey karşıladı. Albüm çıktı. Hiç kimseden olumsuz bir eleştiri almadım” dedi.

Albüm çıkarmanın kendisinin en büyük arzusu olduğunu kaydeden Arslan, “Bunu gerçekleştirdim. İnsanoğlu isterse her arzusunu gerçekleştirebilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Albümde yer alan 10 eserden 6’sının kendisine, 3’ünün başkalarına 1 eserin ise anonim olduğunu ifade eden Ali Arslan, eserlerin Zazaca ve Türkçe olduğunu söyledi.

CEM’İ UNUTMADI

2011 yılında Van’daki depremde hayatını kaybeden Gazeteci Cem Emir için de bir eser seslendiren Ali Arslan, “Cem’in ölüm haberini aldığımda yarım saat içinde “Cem’e Ağıt” isimli eseri yazdım. Bu eserin bende hatırası büyük” dedi.

AİLESİ, EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Ali Arslan’ın hayallerini gerçekleştirmesinde eşi Güllü ile çocukları Emre ve Eren en büyük destekçileri.

Babasıyla akşamları dama oynayarak vakit geçiren Emre Arslan, “Benle babam her akşam dama oynuyoruz. Babamla bazen dışarıda top oynuyoruz. Saz çalarken yanında oluyorum. Baba oğul çok mutluyuz” dedi.

Saz çalarken babasına eşlik eden Eren Arslan ise; “Müziğe başlamamda babamın etkisi çok büyük. Çocukken babam bağlama çalarken dizlerinde uyurdum. Müziğe alıştım. Bir tutku oldu. Albüm çok güzel olmuş. Babamın tüm eserleri güzel. Albümü beğenerek dinliyoruz herkesin de dinlemesini isterim” diye konuştu.

Gündem Müzik Yapım’dan çıkan “Yar Senin Uğruna” isimli albümün yönetmenliğini Mehmet Özcan ve Baransel Özcan yaptı.

“Aman Piro, Ben Anlarım, Cem’e Ağıt, Ya Ali, Güleycan, Daye Daye, Düzgün Baba, Yar Senin Uğruna, Erzincan’ın Yolu ve Tev Tev Yarama” isimli eserlerin yer aldığı albüm,  Dersim merkezde bulunan Celal Kasetçilik, Uğur Kasetçilik ve Şans Oyunları Bayii, Karga Cafe, Deran Turizm, Bedensel Engellileri Destekleme Derneği ve Zafer Büfe’den temin edilebilir.

Haber&Görüntü : Ercan TOPAÇ / Kadir Merkit

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × three =

More in Dersim

To Top