Connect with us
Sitemiz yenilendi!

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Mavi boncuklar geçim kaynağı oldu

Dersim

Mavi boncuklar geçim kaynağı oldu

Ovacık ilçesinde yaşayan ev hanımı Songül Geçer’in, boncuklardan yaptığı özgün takılar hem geçim hem de hayat kaynağı oldu.

Ovacık Kaymakamlığının desteğiyle İlçe Halk Eğitim Merkezinde (HEM) bir süre önce açılan el sanatları ve takı tasarım kursuna 22 kadın ile 6 ay el sanatları ve takı tasarımı eğitimi alan 42 yaşındaki 3 çocuk annesi Songül Geçer, kursta, halhal, bileklik, küpe ve kolye gibi takıların yapılışını öğrendi. Geçer, kurs bitiminde evindeki küçük atölyesinde çalışmalarına devam etti.

Songül Geçer,  yaptığı açıklamada, boncuklarla uğraşmaktan keyif aldığını belirtti.

HEM sayesinde meslek sahibi olduğuna işaret eden Geçer, “Kursta çok şey öğrendim. Benim için güzel bir deneyim oldu. Şu an o kursa katılan 22 kadın arasından sadece ben takı tasarım çalışmalarına devam ediyorum. Aile bütçesine katkıda bulunmak adına yaptığım ürünlerimi ilçemizde satıyorum. Takı tasarımı kursunun hem maddi hem de manevi anlamda bende çok özel yeri var.” dedi.

– TAKI TASARIM KURSU HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Geçer, yaptığı takıların çevresindeki kadınlar tarafından çok beğenildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Boncuklar ailem gibi. Onlara dokunduğum zaman kendimi huzurlu hissediyorum. Takı yapmak hayatıma çok şey kazandırdı. Takılar ile yeni şeyler öğrendim, özellikle şehir dışından gelen turistler başta olmak üzere yeni dostluklar kurdum. Takı tasarımı benim için aile ekonomisine katkıda bulunmak adına da çok etkili oldu. Kazandığım parayla çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılıyorum.”

Gelecekte dükkan açmak istediğini belirten Geçer, takı tasarımı konusunda güzel işler başarmak istediğini vurguladı.

Maddi imkansızlıklardan dolayı hayallerini ertelemek zorunda kaldığını anlatan Geçer, “İlçede satışa sunduğum takıları farklı şehirlerdeki farklı insanlarla da buluşturmak istiyorum. Malzeme bulmakta çok zorluk çekiyorum, elimdeki malzemeleri değerlendirerek bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Takılarımı sosyal medya hesapları üzerinden de satışa sunup isteyene ulaştırmaya çalışıyorum.” sözlerine yer verdi.

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + eleven =

More in Dersim

To Top