Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Gözeleri’ne ‘turizm’ tehdidi

Haberler

Munzur Gözeleri’ne ‘turizm’ tehdidi

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kentin Ovacık ilçesinde sit alanında yer alan Munzur Gözeleri’nin turizme kazandırılması için hazırlanan projenin onaylandığını belirtti. Ancak yöre halkı ve çevre örgütleri projenin Munzur Gözelerine büyük zarar vereceğini düşünüyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kentin Ovacık ilçesinde sit alanında yer alan Munzur Gözeleri’nin turizme kazandırılması için hazırlanan projenin onaylandığını belirtti. Ancak yöre halkı ve çevre örgütleri projenin Munzur Gözelerine büyük zarar vereceğini düşünüyor.

Dersimn’in değerlerinden birinin Munzur Çayı olduğunu da vurgulayan Sonel, Munzur Çayı’nın kent merkezine 80 kilometre uzaklıktaki Ovacık ilçesi bölümünde yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri’nin bulunduğunu söyledi.
Sonel, sit alanında yer alan söz konusu gözelerin bir an önce yöreye yakışır hale getirilmesi için çalışma başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti: 
“Ovacık’taki gözeler şu an itibariyle görüntü kirliliği arz ediyor, Munzur’a ve Tunceli’ye yakışmıyor. Bu konuda Fırat Kalkınma Ajansımız ile çok güzel proje yaptık. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz, Fırat Kalkınma Ajansımız, Tunceli Baromuz, sivil toplum kuruluşlarımız, tüm Tunceli ailesi olarak biz bunları gözden geçirdik ve Munzur’un ruhuna, suyuna, doğasına uygun proje hazırlandı. Akdeniz ve Hacettepe üniversitelerimizden hocalarımız destek çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da destekleriyle yine Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan projemiz onaylandı. Hayırlı uğurlu olsun.”
Projenin hem Fırat Kalkınma Ajansı hem de Çevre Şehircilik Bakanlığınca kabul görüp desteklendiğini belirten Vali Sonel, “Ovacık Gözeleri’nde 8 milyon lira civarındaki bir projeye başlanacak. Orada ahşap ağırlıkta, doğaya, yöreye uygun bir proje gerçekleşmiş olacak. Bunun da müjdesini vermiş olalım. Hem Ovacık ilçemize hem Tuncelimize hem de memleketimize hayırlı olsun.” dedi.
Vali Sonel, Ph değeri 8,45 olarak ölçümlenen, Türkiye’nin en kaliteli sularından “Munzur” suyunun da kent merkezindeki vatandaşlarla buluşturulması için yaptıkları çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi. 

Proje Munzur Gözelerine zarar verir

Sonel’in “müjde” olarak duyurduğu proje için başta yöre halkı olmak üzere çevre örgütleri ve STK’lar temkinli.

Tunceli Barosu ve Ovacık Belediyesi ile Alevi dernek ve inanç önderleri, projenin Munzur Gözeleri’nin dokusuna zarar vereceği ve geri dönülemez tahribatlara yol açacağı gerekçesiyle projenin yapımına karşı çıkıyor ve projenin iptal edilmesini talep ediyorlar.

Munzur Koruma Kurulu (MKM), projenin bölge halkının ve Alevi ocaklarının görüşü alınmadan yapılmaması gerektiğini söylüyor. MKM, Munzur Gözeleri için bazı öneriler sunuyor:

  • Kaynağın başına yapılmış ve çığ ile düşen bir kayanın bir kısmını yıktığı beton bina yıkılmalı, yeri eski doğal haline uygun şekilde düzenlenmelidir.
  • Kaymakamlık ve belediyeler tarafından doksanlı yıllarda döşenen fabrik tuğlalar sökülmeli, yerlerine Ovacık’ın doğal taşından kesilmiş taşlar döşenmelidir.
  • Munzur’un kaynağı, köy içindeki köprüye kadar kesinlikle pikniğe; kebap ve ızgara, restoran, çay, gözleme türü ticari faaliyetlere kapatılmalıdır. Bu faaliyetler güneydeki çakıllı bölgeye taşınabilir.
  • Güneydeki çakıllı bölgeye sağlıklı ve kullanılabilir kurban kesme yerleri, çocuk parkı; kültürel etkinlikler, toplantılar ve cem törenleri için toplanma ve konaklama yerleri yapılabilir.
  • Bütün turistik ve ticari faaliyetler suyun kaynağından en az bir kilometre uzakta ve Munzur’u kirletmeden gerçekleştirilmelidir.
  • Munzur’un kıyısındaki köylerden ve ilçe merkezinden ırmağa karışan kanalizasyon ve çöp gibi katı atıklar önlenmelidir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − 14 =

More in Haberler

To Top